Jak upéct křupavé domácí housky? Vláčnost jim dodá sádlo a jogurt

domácí housky
foto: Zuzana Smith

Pokud si říkáte, že péct domácí housky je zbytečná práce, vyvedeme vás z omylu. S tím správným receptem už totiž jiné nebudete chtít.

Domácí housky působí jako složitý pekařský majstrštyk, ale vlastně jsou úplně jednoduché. Základem je dobře vykynuté těsto, které pak můžete zpracovat do klasických pletýnek, ale také do běžných bulek, které jsou skvělé například i na hamburgery. Bílou hladkou mouku můžete nahradit i chlebovou a máte skvělé dalamánky, nebo celozrnnou pro zdravější variantu pečiva. Do těsta či navrch housek lze přidat i různá semínka, například slunečnicová či dýňová.

Na domácí housky potřebujete:

  • 1/2 kg hladké mouky 
  • 1/2 kostky čerstvého droždí nebo sáček sušeného
  • trochu cukru, sůl
  • cca 270 ml vlažné vody nebo mléka (s mlékem budou housky vláčnější)
  • 50 g sádla
  • 1 vrchovatou lžíci jogurtu

 

Postup: Do mísy nasypte mouku, do důlku rozdrobte droždí, posypte trochou cukru, zalijte vlažnou vodou, smíchejte zlehka s malým množstvím mouky a nechte vzejít kvásek. Trvá to 15-20 minut. Potom přidejte všechny ostatní suroviny, (sůl nikdy nesypte na kvásek), vypracujte hladké vláčné těsto (nejlíp to jde v robotu) a nechte ho asi hodinku kynout. Kdo si to chce ulehčit, může použít sušené droždí. V tom případě ho stačí smíchat s moukou, přidat všechny ostatní suroviny a dále postupovat stejným způsobem.

Vykynuté těsto rozdělte na 10 bochánků, ty nechte ještě asi 15 minut odpočívat a pak z každého vyválejte váleček o délce zhruba 40 cm. Z něho pak upletete housku. Postup pletení není těžký, chce to je trochu cviku. Návodů, jak na to, najdete například na YouTube několik. Zapletené housky potřete rozmíchaným vejcem, posypte solí, kmínem či mákem a nechte ještě asi 10 minut odpočívat. Pak vložte do trouby rozpálené na 200 stupňů a pečte cca 10–13 minut. 

Jak na kynuté těsto?

Správně připravený kvásek

Na mouku rozdrobte předepsané množství droždí, posypte ho cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Důležité je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy ne horká. Když do ní strčíte prst a pálí, je to moc. Příliš vysoká teplota by kvasinky v droždí zničila a kvásek by nevzešel. Příliš studená naopak nepodpoří kvašení. Na cukr nikdy nezapomeňte, celý proces urychluje a podporuje. Naopak na droždí nepatří sůl, tu dávejte vždy jen do mouky. A poslední důležitá věc, dejte kvásku čas. Klidně i dvacet minut, čím lépe vzejde, tím rychleji vám pak těsto vykyne.

Důkladné vypracování těsta

Těsto se musí opravdu důkladně vypracovat, nejlépe to jde v robotu. Že je již dobře zpracované, poznáte podle toho, že se nelepí, je krásně pružné a kompaktní.

Neošizené vykynutí

Zejména tučná těsta plná másla, jaká se připravují na mazanec nebo vánočku, vyžadují kynout opravdu dlouho. Alespoň dvě, tři hodiny. Během kynutí těsto zhruba dvakrát srazte. To znamená vyklopte z mísy, prohněťte a dejte znovu kynout. Na teplé místo, přikryté utěrkou. Poprášit by se mělo malinko moukou, aby neosychalo. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. Po vykynutí a zpracování pak nechte těsto, před vložením do trouby, ještě chvíli kynout. Zhruba 10 minut.



Zdroj: www.allrecipes.comwww.healthline.comwww.bbc.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související