Sladkost na víkend: Poctivé české lívance

Foto: Unsplash

Když dojde na poctivou českou kuchyni, stejně se vždy vracíme k vyzkoušeným receptům, které se v rodinách předávají jako svátost z generace na generaci. A k nim recept na klasické kynuté české lívance určitě patří.

Milujete líná nedělní rána? K nim rozhodně patří dobrá snídaně. Receptů na lívance existují stovky, ale tomu osvědčenému se stejně nic nevyrovná. Někoho možná odradí práce s kváskem a kynutým těstem, ale věřte, že to není vůbec složité. Příprava je snadná a ve výsledku vás vyjde kopa lívanců docela levně. Jen si pořiďte kvalitní lívanečník. Pokud je budete péct na pánvi, budou lívance příliš tenké a nikdy tak hezky nadýchané.

Jak vyzrát na kynuté těsto?

Lívance se připravují z mnohem tekutějšího těsta než například buchty nebo koláče, a tak je jejich příprava o hodně jednodušší. Základem je ale dobře vykynutý kvásek. Droždí nesmí být staré, oschlé nebo plesnivé. Vždy ho rozdrobte, posypte trochou cukru a zalijte teplou tekutinou, to přiměje kvasinky k práci. Posypte troškou mouky a rozmíchejte na kašičku. Zakryté utěrkou nechte na teplém místě vzejít. Trvá to tak 15 až 20 minut. Důležité ale je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy horká. Nejlépe to poznáte, když do ní strčíte prst, pokud pálí, je to moc.



Recept na ty nejlepší české lívance

  • 750 ml vlažného mléka
  • 500 g hladké mouky
  • 2 středně velká vejce
  • kostka droždí (42 g)
  • 60 g cukru
  • zrnka z 1/2 vanilkového lusku
  • kůra z jednoho bio citronu

Postup: Do mléka rozdrobte do jednoho místa droždí, posypte cukrem, lžící mouky a nechte vzejít kvásek. Pak přidejte ostatní suroviny a vymíchejte hladké těsto. Vejce by neměla být studená, proto si je vyndejte včas z lednice. Těsto nechte na teple přikryté utěrkou stát. Až zdvojnásobí svůj objem, můžete začít smažit. Trvá to asi 40 minut. Lívance pečte ideálně na pánvi, která se nemusí vymašťovat, suché jsou nejlepší. Skvělé jsou jen pocukrované, s ovocem, namazané marmeládou, s jogurtem nebo šlehačkou.

Jsou lívance opravdu české?

Pokud netušíte, jaký je vlastně rozdíl mezi palačinkami a lívanci, pak vězte, že v tom nejste sami. Nejvíc tápou lidé, kteří hodně cestují, protože například v USA tolik oblíbené pancakes svou velikostí připomínají spíše naše palačinky, ale ve skutečností to jsou vlastně lívance. Český název lívance pochází pravděpodobně od slova lít, což ovšem moc nepomáhá, protože těsto na palačinky se přeci také lije…

Rozdíl tak je především v přípravě. Lívance se vždy připravovaly z kynutého těsta a oproti palačinkám jsou krásně nadýchané a kypré. Palačinky se naopak pečou jen z mouky, mléka a vajec a musí být velké a velmi tenké. K nám doputovaly nejspíš z Francie, kde jim říkají crêpes. Zajímavé ale je, že slovo lívance převzala i němčina, především v Rakousku a Bavorsku, se totiž také pečou liwanzen. Do domácností našich sousedů je zřejmě přivezla česká děvčata, která sem zejména v 19. a v první polovině 20. století chodívala do služby.

Zdroj: www.chefkoch.de, www.thespruceeats.com, www.world-foodhistory.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související