Z historie populárních receptů: Cacio e pepe. Kde se vzaly a jak mají správně chutnat?

foto: Pyxabay

Cacio e pepe, tedy sýr a pepř je označení pro jeden z vůbec nejstarších a zároveň nejoblíbenějších těstovinových receptů. Kde se začaly špagety na tento způsob připravovat, a která ze čtyř surovin byla nejdražší?

O špagetách cacio e pepe se s oblibou tvrdí, že recept na ně je starší než římské Koloseum. A bude to z největší pravděpodobností tak. Jeho stopy lze vysledovat do okolí Říma, kde si velmi podobné jídlo připravovali pastevci dobytka. Místo špaget to tenkrát byly širší nudle, ale jinak se recept za tisíce let vlastně nezměnil. Potřebujete na něj jen 4 ingredience: těstoviny, sýr, pepř a vodu.

Původ těstovin lze hledat ve starověké Číně, kde se už před 4000 lety připravovala jídla, jejichž základem byly rýžové nudle. Odtud se recepty na ně dostaly na Střední východ a později i do Evropy. Rýžová mouka, která byla velmi drahá a vzácná, byla jen nahrazena pšeničnou a základ pro gurmánské těstovinové hodování byl dán.

Drahé jídlo chudých

Že těstoviny cacio e pepe vznikly na italských pastvinách, má logické vysvětlení. Pastýři, kteří se svými stády trávili čas od jara do podzimu, museli svá jídla připravovat z toho, co měli kolem sebe. A cacio, tedy sýr, který se do nich výhradně používá, je Pecorino Romano, vyrobený z ovčího mléka. „Pecora“ znamená v italštině „ovce“. Recept na jeho výrobu je velmi starý, historici jej vystopovali až do roku 3000 př. n. l, vyráběl se ve Středomoří, severní Africe i Malé Asii.

Nejdražší surovinou na celém jídle byl paradoxně pepř. Ten si do jídla pastýři prý přidávali v hojném množství i proto, že je jeho konzumace zahřívala při chladných nocích. Do Evropy se dovážel z Dálného východu a byl velmi ceněný, používal se dokonce jako platidlo. Oblíbený byl i ve starověkém Egyptě, k vidění je už i na vyobrazení faraona Ramesse II., který vládl v letech 1279–1213 př. n. l.

Z pastvin později doputovaly těstoviny cacio e pepe do místních taveren, ale do celé země se rozšířily až mnohem později, někdy během 18. století. Dnes patří tohle jídlo k opravdu nejpopulárnějším italským pokrmům a pokud si ho chcete připravit správně, dodržte původní recept. Rozhodně do něj nepatří smetana, kouzlo husté voňavé omáčky spočívá jen v kombinaci hojného množství jemně nastrouhaného sýra a vody z uvařených špaget. Někteří šéfkuchaři do nich přidávají na závěr pro zjemnění kousek másla, což určitě není na škodu. V italských tavernách se ale těstoviny cacio e pepe prý vždy připravovaly trochu sušší. To proto, aby hospodští povzbudili své hosty k hojnějšímu pití vína, kterým se jídlo zapíjelo.

Špagety cacio e pepe

Potřebujete: 300 g špaget, 2 lžičky kuliček černého pepře, 80 g sýra pecorino, kousek másla (nemusí být), sůl.

Postup: Těstoviny uvařte ve vroucí osolené vodě podle návodu. Mezitím co se vaří, opražte kuličky pepře na sucho na pánvi a pak je rozdrťte v hmoždíři najemno. Jeho vůně se tak rozvine naplno. Uvařené, scezené těstoviny nasypte do horké pánve od pepře, přilijte trochu vody z těstovin, přisypte přes sítko pepř a jemně nastrouhaný sýr, promíchejte kleštěmi na špagety a nechte minutu na teple stát. Plotýnku ale už vypněte. V tuto chvíli můžete přidat kousek másla, omáčku ještě hezky zahustí.

Jídlo se nejlépe podává v doprovodu skleničky vychlazeného bílého vína.

Zdroj: foodicles.com, philosokitchen.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář