Právnička Lucie Martin-Nešporová radí: Jak řešit výživné?

foto: Unsplash

Oznámil vám manžel, že ho život s vámi ničí? Že má touhu začít znovu s o mnoho let mladší partnerkou, která mu konečně dá to, co vy nejste schopna, protože trávíte dny doma s dětmi? Ano, je to šokující ale mnoho žen v tuto chvíli dělá zcela zásadní chyby.

Ptáte se, co teď? Na to jsme se zeptali zkušené právničky. Ta jako první radí: „Nejprve se zhluboka nadechněte, vydechněte a ovládněte své emoce. Je třeba si uvědomit, že váš manžel prochází krizí svého vlastního ega. To mu podle něj má vyléčit jeho nová oběť, která se stejně chtě nechtě jednou stane ex obětí jako vy. Několikrát v duchu si zopakujte, že to, co slyšíte, není vaše chyba, nýbrž snaha vašeho manžela vyléčit si vlastní pocit selhání,“ neskrývá na situaci svůj názor Lucie Martin-Nešporová.

Máte svá práva

Jakmile si všechny tyto nepříjemné pocity zpracujete, můžete mu zcela v klidu oznámit, že i on musí pochopit vaši situaci. Vy jste totiž kvůli němu a dětem, s nimiž jste až nyní byla na rodičovské dovolené, zůstala zcela bez příjmu. A nyní zcela oprávněně očekáváte podporu z jeho strany. 



Vyživovací povinnost

„Ve smyslu § 697 občanského zákoníku totiž platí, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. V rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Je zcela nepodstatné, zda manželé žijí odděleně, nebo ve společné domácnosti. Vyživovací povinnost totiž existuje až do rozvodu. Ten může proběhnou až ve chvíli, kdy vyřešíte děti. Pokud bude prokázáno, že příčinou rozvratu manželství je chování manžela a jeho nevěra, můžete se v klidu domáhat zachování stejné životní úrovně i po rozvodu,“ vysvětluje Lucie Martin-Nešporová.

Vyveďte tedy vašeho manžela z mylné představy, že tímto pro něj vše skončí. Na výživné totiž nemají nárok jen děti od svých rodičů, ale i manželky. A pokud jste navíc s dětmi na rodičovské dovolené a nemáte žádný příjem, o to víc je otázka výživného relevantní. Oba byste měli dosahovat podobných podmínek k životu – stejné možnosti bydlení, volnočasové aktivity apod. A to tak, aby byla životní úroveň zachována. 

Dobrá zpráva je, že obdobné nároky mohou vznášet i neprovdané matky do dvou let věku dítěte podle § 920 občanského zákoníku. Tam se ale neřídíme hlediskem stejné životní úrovně, která se týká jen sezdaných párů. Ale vycházíme zejména z toho, o jaké příjmy v době od narození dítěte do jeho dvou let matka přišla a jaké měla náklady spojené s těhotenstvím a porodem.

Poté, co mu oznámíte tuto zprávu, nechte ho v klidu vstřebat jeho prvotní šok z pokaženého plánu. Popřejte mu mnoho štěstí a odejděte se v klidu vybrečet do zamčené ložnice. Následně se co nejdříve snažte čelit realitě. Co nejdříve zkontaktujte advokáta a vytvořte si konkrétní plán, abyste si mohla zachovat hrdost, důstojnost a smysl pro nadhled v tak tíživé situaci. 


Mgr. Lucie Martin-Nešporová

Advokátka zapsaná v seznamu České advokátní komory (2005) se specializací na rodinné právo, lidská práva, obchodní právo, pracovní právo a občanského právo. Kromě zkušeností z oblasti práva disponuje zkušenostmi z oblasti diplomacie a z oblasti managementu mezinárodních společností. Působils v zahraničí, konkrétně ve Francii, kde strávila více než 7 let.

V letech 2016 – 2018 pracovala jako diplomat Ministerstva zahraničních věcí České republiky na Stálé misi ČR při Radě Evropy ve Štrasburku. V rámci výkonu povinností plynoucích z její diplomatické mise se pravidelně účastnila zasedání Výboru ministrů Rady Evropy, Parlamentního shromáždění Rady Evropy, či Kongresu Rady Evropy. Jako zástupce stálého představitele ČR při Radě Evropy byla pověřena vedením agendy skupiny zpravodajů Výboru ministrů v oblasti demokracie, lidských práv, vzdělání, evropských a mezinárodních vztahů a politiky evropského sociálního programu.


Zdroj: Lawofficeprague.eu

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související