Děti dokáží vyčíst emoce i z tváří pod rouškou

Výsledky studie mnohé překvapily
foto: Unsplash

Už téměř dva roky nosíme roušky a respirátory, což mnoho lidí vede k domněnce, jaký vliv to bude mít na malé děti, pro které to je velká část jejich života.

Dokáží předškolní děti vyčíst, jak se cítíme, i když máme obličej zakrytý rouškou? Na to se zaměřila nedávno zveřejněná studie v JAMA Pediatrics provedená v Univerzitní nemocnici ve švýcarském Lausanne. Jak píše web CNN, vědci ukázali třem stovkám dětí ve věku od 3 do 6 let zcela náhodně 90 fotografií s obličeji herců. Ti na nich vyjadřovali radost, hněv nebo smutek. Na polovině snímků měli tváře zakryté rouškou.

Smích nebo pláč?

Děti byly požádány, aby výzkumnému pracovníkovi pomocí karty se smajlíky ukázaly, zda poznávají, jak se dotyčný cítí, nebo případně řekly, že nevědí či chtějí experiment ukončit. Výsledky vědce příjemně překvapily. Děti v testu obstály lépe, než se čekalo. Správné emoce přiřadily v podstatě bez ohledu na to, zda měl dotyčný roušku či ne. Konkrétně u nezakrytých tváří se trefily v 70% případů a u těch s rouškou v 67%. Čím byly děti starší, tím více odpovědí bylo správných. Asi čtvrtina předškoláků měla problém rozlišit smutek od hněvu a asi 21% zaměnilo radost s hněvem nebo smutkem.

Děti to zvládnou

Obavy, že nošení roušek by mohlo mít vliv na vývoj malých dětí, se tedy nepotvrdily. K podobným závěrům došla už dříve i vývojová psycholožka Ashley Ruba z university ve Wisconsin-Madison. „I když nosíme roušky, malé děti dokáží i přesto správně rozpoznat emoce dospělých i ostatních dětí,“ řekl Ruba. „Obličej totiž není jediný ani nejdůležitější prostředek, jak dáváme své pocity najevo. Podstatný je také tón hlasu, držení těla, gesta… Vodítek, které dospělí i děti používají k tomu, aby zjistili, jak se ostatní lidé cítí, je více. Miminka tváře je jen jednou z nich. Pro pochopení, co říkáme, je důležité, aby děti sledovaly rty, ale z výzkumu jasně vyplývá, že nošení roušek vývoj dítěte nepoškodí.

„Rizika nákazy covidem, pokud bychom roušku nenosili, převažují nad jakýmikoli případnými potížemi ohledně komunikace, který by děti mohly mít,“ tvrdí Ashley Ruba. Existuje mnohem více aspektů pandemie, které by mohly poškodit vývoj dítěte, například sociální izolace od vrstevníků při zavřených školách nebo skutečnost, že rodič přišel o práci. Roušky jsou s největší pravděpodobností na konci seznamu věcí, které by nás měly znepokojovat,“ dodala.


Výchova dětí systémem pokus-omyl? Raději zkuste tyto tři zásady

Záměna dětí v porodnici
Ilustrační foto / foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související