Panenská příroda, vysoké hory a stovky kilometrů kouzelných pláží. Kdo si chce na jaře udělat svou první dovolenou, měl by zamířit do Albánie. Místo plné historických památek, kulinářských dobrot a milých lidí.
Sousedí s Černou horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Albánie je hornatý stát, zhruba 70 % území tvoří hory, často rozeklané a těžko přístupné. Nejvyšší hory se tyčí u hranic s Makedonií (součást Šarské soustavy) a dále u hranic s Černou Horou, kde leží tzv. Severoalbánské Alpy, známé v Černé Hoře jako Prokletije (tedy Prokleté hory) a stejně jako v Černé Hoře tvořené především vápencem.
Nezapomenutelná v každém ročním období
Albánie obzvláště lákavá v jarních měsících. Je zde totiž tepleji než v Česku. Díky levným přímým letům Ryanair a Wizzair z Prahy přistanete po dvou hodinách v hlavním albánském městě Tirana. V aprílovém měsíci dubnu začíná Albánie zelenat a rozkvétat. Oteplí se na 19 stupňů Celsia a díky tání sněhu v horách se zalijí řeky a kaňony křišťálovou vodou. Na sjíždění řek proto vyrazte v dubnu nebo květnu. Pro milovníky moře a výletů bude ideální květen. To už v Albánii startuje letní sezóna a teploty se pohybují okolo 24 stupňů Celsia.Moře má zatím 19 stupňů Celsia, ale první plavce uvidíte už v dubnu.
Do Albánie vloni zavítalo více než 10 milionů turistů. Perla Balkánu, jak se zemi často přezdívá, přitahuje každým rokem stále více návštěvníků. Láká na písečné pláže, romantické zátoky nebo jezera. V divokých horách zase ohromí pastviny s koňmi, dechberoucí výhledy nebo malebné vesničky bez davů turistů. Při svém putování nevynechejte ani pulzující města nebo historické bohatství této kouzelné země. Míst, kam se v Albánii vydat, je mnoho a jedna dovolená na jejich objevení stačit nebude. Kam vyrazit?
Nespoutané Prokleté hory
Hledáte opravdový únik od civilizace? Albánské území je z více jak 70 procent pokryto divokou horskou krajinou, která uchvátí přírodní krásou a monumentálností. Mezi turisty jsou nejoblíbenější Albánské Alpy v nejsevernější části. Zdejší rozeklané štíty se vyrovnají středoevropským Alpám. Výhodou těch albánských je, že zde najdete živá horská střediska s rozvinutou infrastrukturou i zapadlé kouty, kam turisté zavítají jen vzácně. Vyberte si třeba vesničku Theth s nedalekým 30 metrů vysokým vodopádem Grunas nebo tyrkysovým jezírkem Blue Eye. Ubytujte se v kempech nebo cenově dostupných penzionech.
Jako protipól Albánských Alp stojí pohoří jižní Albánie. Často chybějící turistická infrastruktura vytváří z této strany země zapomenutý kout. Úchvatná pohoří jako Mali a Kanalit navíc dotváří překrásnou přírodní kulisu riviéry. Cestou z města Vlora na Albánskou riviéru nemůžete minout národní park Llogara s impozantními výhledy. Vyzkoušet zde můžete paragliding. Další příležitosti pro horské trekování ale najdete i na řadě dalších míst ve střední a východní Albánii.
Moderní nostalgický ráj u moře
Město Drač (Durres) by měl navštívit každý, kdo touží po moři, památkách a bohaté kultuře. Na poloprázdné pláži se můžete slunit jen půl hodiny cesty od letiště. Srdcem středověkého přístavního města je náměstí Illyria s radnicí, hodinovou věží nebo téměř 3000 let starým amfiteátrem. Pokud chcete vidět přístav a pobřeží z výšky, vyjeďte do 15. patra restaurace Rooftop XV. I když jde o luxusní restauraci, najíte se zde za dvě stovky. K procházkám vybízí romantické uličky plné butiků, kaváren a restaurací.
Odpočinek najdete na několik kilometrů dlouhé písečné pláži, vše s pohodlím služeb jako jsou lehátka, bary a restaurace. Pokud chcete prozkoumat další parádní pláž, vydejte se mezi skaliska a zeleň na přírodní pláž Gjeneralit. Klidný den u moře strávíte i v oblasti Golem nebo Qerret. V Drači si můžete koupit i vlastní byt u moře. Vybavený apartmán pořídíte už okolo 2 milionů korun a v době, kdy nemůžete dovolenkovat, jednoduše ho pronajmete. Proces koupě nemovitosti nebo jen pronájem apartmánu na dovolenou zajišťuje v Drači česká společnost Myalbania.cz. Turistům nabízí také výlety a zážitky.
Vodácké dobrodružství
Vodnatá řeka Vjosa, jedna z posledních divokých velkých evropských řek, přitéká na území Albánie ze sousedního Řecka. Rychlá jízda ve slepencovém kaňonu kolem okolních dvoutisícovek chytne za srdce každého vodáka. Odpočívat můžete u termálních pramenů v Bënje při spodním konci kaňonu říčky Lengarice, který je spolu s nedalekým kaňonem Osum nejúchvatnější v celé Albánii. Na jaře, když taje sníh, lze kaňonem projet na kanoi, v letních měsících ho naopak probrodíte i pěšky. Čeká na vás ztracený svět a panenská příroda.
Město tisíce oken
Říká se, že když jste v Albánii, musíte udělat dvě věci. První je navštívit město tisíce oken, tedy Berat. Místo na pravém břehu řeky Osum, které nabízí bohatou historii, nádherné scenérie a starodávnou atmosféru. Ohromí vás zachovalá osmanská architektura a nepřehlédnete ani dominantu města – středověký hrad, který se tyčí nad městem. Netradiční přespání najdete v některém z kamenných domků. Poté, co dostatečně probádáte město, nastane čas na druhou věc, kterou byste v zemi neměli minout, a sice ochutnávku vín. Zastavte se v deset kilometrů vzdáleném rodinném vinařství COBO. Užijete si skvělou atmosféru, posedíte na zahradě a ochutnáte několik vzorků albánských vín. To vše doplní něco chutného na zub.
Offroad jízda k jezeru
Zažijte pravý albánský offroad skrz divočinu a venkov. Vašim cílem bude jezero Boville s průzračně modrou hladinou s horskými štíty v okolí. Pokud po výstupu z auta vyrazíte ještě pěšky na vyhlídku, odměnou vám bude jedinečný výhled. Nechcete nikam šplhat? Nevadí, využijte čas k zachycení nádherných fotografií s jezerem v nižších polohách cesty. Autem pak pokračujte přes osady, kde uvidíte, jak žijí místní, pasou dobytek nebo sklízí úrodu. Trasu zakončete v historickém městě Kruja, kde objevíte hrad, odkud albánský národní hrdina Skanderbeg bránil Albánii před nájezdy Turků. Zážitkem bude i typický osmanský trh, kde nakoupíte suvenýry.
zdroj: Myalbania.cz, Wikipedie.cz