Dubaj láká na moderní architekturu i gastronomii

foto: Dubai Economy and Tourism

Mnozí mají nejlidnatější a druhý největší emirát Spojených arabských emirátů za poměrně nudnou destinaci, kde se dá jen dobře nakupovat a obdivovat skvosty moderní architektury. To je ale hluboký omyl. Dubaj toho nabízí mnohem víc.

Dubaj jsem navštívila už třikrát, vždy s odstupem několika let. A musím říct, že mě pokaždé překvapí, jak se tohle město mění. Neustále se rozrůstá, ultramoderní budovy tu přibývají jako houby po dešti. A některé jsou tak krásné, až se tají dech. Po celém městě je také bezpočet skvělých nových restaurací, a jestli si na něčem místní zakládají, tak na tom, že se tu opravdu dobře jí.

Kam za dobrým jídlem?

Objevit tu můžete podniky se špičkovou gastronomií, pak je tu mnoho podniků zaměřených na nejrůznější světové kuchyně – italskou, francouzskou, řeckou… Každý si tu najde to své. Ale i taková procházka po starém městě a objevování místního rychlého občerstvení stojí za to. Věřte, že vás překvapí, na jak dokonalé lahůdky narazíte, a to za velmi přijatelné ceny. Většina vychází z palestinské, syrské, libanonské a hlavně indické kuchyně. Objevíte tu široké rozpětí chutí, například sladké kořeněné pani puri či křupavé bhel, ale za ochutnání stojí vše. Pokud milujete klasickou arabskou kuchyni, skvěle se najíte v íránské restauraci Al Ustad Special Kebab, kam s oblibou chodí i příslušníci královské rodiny. Nabízí různé druhy kebabů grilovaných na žhavém uhlí před zraky hostů i kolemjdoucích a jsou opravdu vynikající. Navíc za ceny, které vaši peněženku rozhodně nezruinují.

Jestliže však toužíte po nevšednějším zážitku, doporučuji restauraci v jednom z nejluxusnějších hotelů světa Burdž al-Arab. Běžně se tam nemáte šanci podívat, přístup do něj mají jen ubytovaní nebo ti, již si zajistí rezervaci do zdejšího Skyview Baru či právě restaurace Al Muntaha ve 27. patře známé „plachetnice“. Restaurace oceněná michelinskou hvězdou je zaměřená na špičkovou italskou a francouzskou kuchyni, a když k ní přidáte i neskutečný výhled, který se vám z jejích prostor naskytne, máte doslova a do písmene zážitek na celý život.

Dubaj pro mlsné jazýčky

Za návštěvu však stojí i zcela nově otevřené podniky. Při poslední návštěvě Dubaje mě uchvátila například restaurace Fi’lia Dubai v 70. patře hotelu SLS Dubai Hotel & Residences v Business Bay. Jde o první ženskou restauraci na Blízkém východě, která je ódou na poctivou italskou kuchyni. Ochutnat v ní můžete báječné domácí těstoviny, krásně nadýchanou křupavou pizzu pečenou v peci na dřevo přímo uprostřed restaurace nebo dokonalé milánské telecí podávané s rukolovým salátem či „parmigianu od Fi’lia“, připravené z pečeného lilku a mandlového krému. Kuchyni tu velí mladá a velmi sympatická šéfkuchařka Sara Aqel, která se vyučila u legendárního Massima Bottury a svůj zdejší kuchařský ženský tým poskládala z talentovaných žen z celého světa. A když už tu budete, nezapomeňte okusit i její dezerty, jsou vskutku famózní.

Kdo dává přednost tradiční emirátské kuchyni, neměl by minout čajovnu a restauraci Arabian Tea House v historické čtvrti Al Fahidi. Nabízejí v ní více než 150 druhů čajů, včetně domácí směsi černého čaje s bylinkami a ovocem i velmi dobré osvěžující mátové limonády. A samozřejmě také tradiční arabskou kávu, která se však od té naší v mnohém liší. Je slabší a voní po exotickém koření, zejména kardamomu. Tento útulný podnik je rovněž jedním z nejlepších míst ve městě, kde můžete ochutnat autentickou emirátskou kuchyni. Pokud netušíte, co si z bohaté nabídky vybrat, zkuste například chléb regag, což je lákavý krajíc potřený medem a plněný vejcem a sýrem, nebo chabisah – sladkou směs smažené mouky a melasy.

Hoduje se na zemi

Oblíbené jsou také chebab neboli emirátské palačinky (vyzkoušejte je se smetanovým sýrem a sladkým datlovým sirupem nebo dibs) a balaleet – slazené nudle s vůní kardamomu a šafránu s kousky slané vaječné omelety. Doporučuji dát si od všeho trochu s tím, že si objednáte zdejší emirátský snídaňový talíř a hostinu pak zakončíte smaženými „knedlíčky“ zvanými luqaimat. V mnohém připomínají naše malé koblížky, ale jsou mnohem menší, neplněné a zalité velmi sladkým datlovým sirupem. Z tradičních zdejších dezertů patří k tomu nejlepšímu, co si tu lze objednat.

V některých restauracích se v Dubaji můžete setkat i s tím, že se tu sedí a hoduje na zemi. Před vstupem si proto musíte sundat boty a je dobré znát předem několik pravidel zdejšího tradičního stolování. V první řadě si musíte před jídlem dobře umýt ruce, protože se tu jí převážně rukama, tedy výhradně pravou. Během jídla byste nikdy neměli natahovat nohy směrem k dalším spolustolovníkům, je to známka hrubosti. Host nebo nejstarší člověk je vždy nejváženější osobou a dostane tu nejlepší porci masa. Jídlo se servíruje na mísách a každý si nabírá podle své chuti.

Vzhůru za kulturou

To, že Dubaj v mnohém začíná připomínat ty nejmodernější světové metropole, je známý fakt. Také bývá označována za New York Blízkého východu a to i díky nabídce kulturních akcí. Broadway se špičkovými divadly tu sice ještě nenajdete, ale zajít si tu můžete například na skvělé představení La Perle v Al Habtoor City. S přehledem snese srovnání s proslulou scénou Cirque du Soleil. I v něm vystupují špičkoví světoví akrobaté, kteří skáčou do vody z výšky 25 metrů, metají salta zavěšení v obrovské výšce či poletují vzduchem na lanech kolem hlediště rychlostí 15 km/h. Pohled na ně vám vezme dech. Mistrovský koncept divadelního mága Franca Dragoneho je plný poetiky, vzrušení a neuvěřitelných akrobatických kousků. Za zmínku rozhodně stojí i scéna, kde hlavní roli dostala voda a každou chvíli se mění doslova před očima. Podobně povedených představení člověk zhlédne jen pár za život.

K nebi hleď

Když se řekne Dubaj, většina lidí si představí moderní mrakodrapy v čele s nejvyšší budovou světa Burdž Chalífou.  Mrakodrap byl postaven v letech 2004–2010 a je téměř povinností při návštěvě Spojených arabských emirátů se do něj podívat. Ten pohled ze 124 pochodí s vyhlídkou na celé město je skutečně impozantní. Výš se ve světě jen tak nedostanete. V Dubaji ale v posledních letech vyrostlo mnoho dalších krásných budov, které sice nevynikají výškou, přesto mají mnoho světových prvenství. Osobně jsem se nejvíc těšila na návštěvu Muzea budoucnosti, které bylo otevřeno letos v únoru.

Šejk Mohammed tuto pozoruhodnou stavbu označil za „nejkrásnější budovu na světě“ a za pravdu mu v červenci dal i časopis National Geographic, jenž ji zařadil mezi 14 nejkrásnějších muzeí planety. Fasádu z nerezové oceli, která se rozkládá na 17 000 metrech čtverečních, zkrášluje 14 000 metrů arabské kaligrafie navržené emirátským umělcem Mattarem bin Lahejem. Když před ní stojíte, přijde vám ještě impozantnější než na obrázcích. Uvnitř na vás čeká imaginární let do vesmíru, po kterém se připojíte k orbitální stanici a můžete si náš svět prohlížet jako skuteční kosmonauti. Pak je tu několik velmi povedených expozic zaměřených na ochranu životního prostředí, udržitelnost a nejmodernější technologie. Vše je rozděleno do několika pater, a pokud si chcete prohlédnout vše důkladně, vyhraďte si na to raději více hodin.

Vzácné první tisky

Dalším velkým zážitkem je návštěva nejmodernější knihovny světa, kterou otevřeli letos v červnu a jejíž rozpočet se vyšplhal na jednu miliardu dirhamů (6,4 miliardy korun). Budova má tvar rozevřené knihy a uvnitř na vás čeká v sedmi patrech více než 1,1 milionu tištěných a digitálních knih v arabštině a dalších jazycích. Dále tu je přes šest milionů dizertačních prací, kolem 73 000 partitur, 75 000 videí, přibližně 13 000 článků. Také tu mají archiv obsahující více než 5000 historických tištěných (i digitálních) periodik, starých až 325 let, spolu s přibližně 35 000 tištěných a digitálních novin z celého světa.

A také je tu vystavena sbírka téměř 500 vzácných předmětů. Pokud milujete knihy, tohle si rozhodně nenechte ujít. Už jste někdy viděli na vlastní oči například první vydání her Williama Shakespeara z roku 1632? Nebo románu Pýcha a předsudek z roku 1813?  První vydání Robinsona Crusoe z roku 1731? Originál partitury Beethovenovy 9. symfonie? To všechno a mnohem víc tu uvidíte! Knihovna je volně přístupná, jen je nutné se na návštěvu vhodně obléci, vyžadována jsou zahalená ramena a sukně či kalhoty pod kolena. Náboženské spisy, kterých tu mají také požehnaně, si vyžadují úctu.

Jako v Hollywoodu

Ať už se tu ubytujete kdekoli, určitě nebudete zklamaní. Úroveň hotelových služeb nabízí Dubaj tradičně velmi vysokou, a lze dokonce říct, že často odpovídá úrovni až o hvězdičku více než jinde na světě. My jsme zvolili úplně nový hotel Paramount Hotel Dubai v centru rychle se rozvíjející čtvrti Business Bay. Je jen přibližně tři kilometry vzdálený od nákupního centra Dubai Mall, Dubajské fontány a Burdž Chalífy, kterou můžete z některých pokojů i vidět. Celé zařízení pětihvězdičkového hotelu nabízí veškerý očekávaný komfort a je inspirované světem filmových hvězd. Po příchodu na pokoj tu na vás čeká na stolku čokoládová soška Oscara, v rohu pokoje nestojí lampa, ale reflektor, všude jsou zrcadla a toaletní stolek působí jako ten z maskérny filmového štábu… Celé je to takové milé a člověk si opravdu přijde jako filmová star. Prostě starý dobrý Hollywood. Jen ty kamery chybějí.

Výlet do pouště

Navštívit Dubaj a nevidět poušť prostě nejde. Projížďka v landroverech z roku 1950 skýtá jedinečný a autentický zážitek. Projedete se po dunách, vyfotíte při západu slunka, kdy můžete obdivovat spektrum barev, které zapadající paprsky na nekonečné záplavě písku kreslí. Součástí pouštní safari je ukázka výcviku sokolů a to vše zakončené nefalšovanou beduínskou večeří uprostřed pouště. A když tu tak pozorujete nebe plné hvězd, říkáte, kolik je na světě krásných míst, jež stojí za objevení. A jste šťastní, že jste právě na jednom z nich.

Kdy Dubaj navštívit?

Nejlepším obdobím k návštěvě je období listopad–březen, kdy tu bývají na rozdíl od zbytku roku  snesitelné teploty. Nejchladnějším měsícem bývá leden, kdy občas denní teplota klesne pod dvacet stupňů, ale to je tak trochu vzácnost. Nejčastěji se teplota pohybuje kolem příjemných 25 stupňů a koupat se tu určitě dá. Místní tu sice „v zimě“ vyrážejí do moře v neoprenu, tím se ale nedejte zmást. Moře je většinou velmi příjemné.

zdroj a foto: Dubai Economy and Tourism

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související