Dubaj: Jak to vypadá uvnitř nejmodernější knihovny světa?

foto: Dubai Tourism

O tom, že Dubaj se neustále snaží ohromovat svět neuvěřitelnými stavbami, není sporu. Další v řadě je ultramoderní knihovna, které byla v centru města otevřena minulý týden.

Stavba ve tvaru otevřené knihy, jejíž rozpočet se vyšplhal na 1 miliardu AED (6,4 miliardy Kč) je prošpikována tou nejmodernější technikou. „Představujeme kulturní a intelektuální prostor pro nové generace, jehož prostřednictvím chceme propagovat sečtělost, šířit vědomosti a podporovat výzkumné pracovníky a vědce, “ řekl při otevření šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, viceprezident a premiér Spojených arabských emirátů. Knihovna, které nese jeho jméno, si klade za cíl podporovat rozvoj vzdělanosti a stát se platformou pro intelektuální, literární a tvůrčí osobnosti v celém regionu i ve světě.Technologie a udržitelnost

V sedmi patrech knihovny se nachází více než 1,1 milionu tištěných a digitálních knih v arabštině i dalších jazycích. Dále tu je přes 6 milionů dizertačních prací, kolem 73 000 partitur, 75 000 videí, přibližně 13 000 článků. Také se tu ale nachází archiv obsahující více než 5 000 historických tištěných i digitálních periodik, starých až 325 let, spolu s přibližně 35 000 tištěných a digitálních novin z celého světa. A také sbírka téměř 500 vzácných předmětů.

foto: Dubai Tourism

Zařízení Knihovny Muhammada bin Rašída využívá ty nejmodernější technologie, umělou inteligenci i virtuální realitu. Je vybavena plně automatizovaným systémem ukládání a vyhledávání knih. Najdete tu také samoobslužné kiosky, laboratoř pro digitalizaci knih a roboty, kteří odpovídají na dotazy návštěvníků.

Knihovna se chlubí i tím, že celá její stavba je šetrná k životnímu prostředí. Využívá i nejvyšší standardy udržitelnosti, jelikož 10 % energie pochází ze solárních panelů instalovaných na střeše budovy.

Celá budova má přirozené osvětlení díky střešním oknům a světlíkům a je navržena tak, aby spotřebovávala až o 50% méně vody než je obvyklé. K zavlažování zeleně využívá recyklovanou vodu z klimatizace.

Zdroj: Dubai Tourism

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související