Nejvyšší budova světa roste znovu v Dubaji. Překoná ji někdo?

Foto: Dubai Tourism/ Santiago Calatrava Architects and Engineers

Nevyhlášená soutěž o nejvyšší budovu světa znovu nabírá na obrátkách. A ač byly mnohé projekty zejména kvůli pandemii pozastaveny či zcela odloženy, možná se budovy, tyčící se do výšky přes 1000 metrů, opravdu brzy dočkáme.

Ještě v roce 2010 byl tchajwanský mrakodrap Taipei 101 (509 m) nejvyšší budovou naší planety. Dnes mu v žebříčku náleží až desáté místo. Nejvyšší stavbou světa se v tuto chvíli stále pyšní Dubaj, známá Burdž Chalífa (828 m) by ale už brzy mohla o toto prvenství přijít. Nahradit by ji mohla věž Dubai Creek Tower, která se stále staví a zatím není jasné, do jaké výšky nakonec vystoupá.

Středobod nové čtvrti

Výstavba nového mrakodrapu byla zahájena už v roce 2016 pod vedením developera EMAAR properties. Je známá také jako Tower at Dubai Creek Harbour nebo Iconic Tower. První z názvů byl uveden na základním kameni stavby, ale později se ujal název Dubai Creek Tower, protože se staví na nábřeží v přístavu Dubai Creek v blízkosti národní přírodní rezervace Ras Al Khor. Vzniknout tu má zcela nová část města, jejímž ústředním bodem má být právě věž Creek Tower. Tato čtvrť se bude rozkládat na ploše 6 kilometrů čtverečních, což je asi třikrát více než nynější centrum Dubaje a Dubai Creek Harbour se bude nacházet téměř 8 kilometrů východně od Burdž Chalífy.

Foto: Dubai Tourism/ Santiago Calatrava Architects and Engineers

Jak vysoká bude?

Přesná výška věže Dubai Creek Tower není v současné době známá a bude zveřejněna až poté, co developerská společnost Emmar properties oznámí termín dokončení, respektive slavnostního otevření nového klenotu Dubaje. Zatajení této informace má velmi prozaický důvod, zabránit konkurenci dalších plánovaných staveb, aby ji trumfly. Nicméně odhadovaná výška věže Dubai Creek Tower se pohybuje mezi 928-1400 metry. Konkurovat by jí mohl plánovaný saúdskoarabský mrakodrab Jeddah Tower. Ten počítá se 167 patry, tedy minimální výškou 1000 metrů. 

Návrh věže Dubai Creek Tower je dílem španělsko-švýcarského architekta Santiaga Calatravy Vallse. K jeho nejznámějším pracím patří dopravní uzel Světového obchodního centra v New Yorku či přestavěné atletické olympijské centrum v Aténách. Navrhl také několik mrakodrapů, jedním z nich je i Turning Torso v Malmö, ikonická budova ve tvaru spirály nebo proslulá Chicago Spire, věž v Chicagu, která se měla stát nejvyšší budovou v Americe, ale její výstavba byla pozastavena.

Pouštní lilie

Santiago Calatrava tvrdí, že inspirací pro jeho návrh nové nejvyšší budovy světa, která se z dálky nápadně podobá minaretu, byla lilie. Pouštní lilií Hymenocallis, inspiroval už také tvar Burdž Chalífy. I proto je nejcharakterističtějším prvkem věže Dubai Creek Tower soustava lan, která má symbolizovat žebrování lístků lilie. Tato robustní lana spojují věž s kotvami, které se rozprostírají na zemi po obou stranách věže. Díky tomu bude konstrukce stabilnější a bezpečnější a může být „vyhnána“ až do výšky přes jeden kilometr.

Foto: Dubai Tourism/ Santiago Calatrava Architects and Engineers

Věž se skládá ze štíhlého stonku, který slouží jako páteř věže, u špičky věže je podlouhlá oválná část evokující poupě lilie. Průměr poupěte je mnohem větší než stonek, díky čemuž věž vypadá majestátněji. Uvnitř tohoto poupěte budou jednotlivá patra, mnohá z nich mají sloužit jako vyhlídkové terasy.

 „Celý svůj život jsem využíval moderní technologie jako prostředek ke ztělesnění krásy a umění. Pro mě osobně je věž DCT ukázkou klasické architektury Dubaje, protože to město je v oblasti stavitelství vpravdě revoluční. Na tento projekt se dívám jako na splněný sen o lidském pokroku, o možnostech, o kterých už nemusíme snít, ale dokážeme je naplnit. Je to symbol víry v pokrok“, popisuje Calatrava.

A kdy bude opravdu stát?

Nechme se překvapit. V roce 2016 byly zahájeny přípravné práce a bylo odstraněno přibližně 170 000 metrů krychlových zeminy, aby se uvolnilo místo pro základy věže. V květnu 2017 byly základové práce dokončeny a byla zahájena nadzemní výstavba projektu. Pokud by projekt nebyl kvůli pandemii koronaviru pozastaven, byla by věž už dokončená v roce 2020. Bohužel, vzhledem k odložení výstavby se v současné chvíli neví, kdy bude skutečně dostavěna. Žádný termín nebyl zatím oznámen.

Zdroj: Dubai TourismLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související