Dubaj: Futuristická budoucnost se mění ve skutečnost

foto: Dubai Tourism

Nejnovější realizované či plánové projekty v Dubaji budí úžas. Jedno z nejmodernějších míst planety vsadilo na ohromení svých návštěvníků. A daří se mu ho uskutečnit.

Pokud milujete moderní neotřelou architekturu, která boří nejrůznější tabu, nebo atrakce, kde se člověku doslova tají dech, je pro vás Dubaj místem zaslíbeným. Plánovaná výstava Expo, která se ovšem v loňském roce musela kvůli pandemii o rok odložit, odstartovala realizaci hned několika futuristických projektů. Až si člověk říká, co přijde dál?

Pojďme si ty nejzajímavější dechberoucí dubajská překvapení představit blíže…

Jezera lásky: viditelná i z kosmu

foto: Dubai Tourism

V poslední době v poušti kolem Dubaje vznikají místa, která mají sloužit především k zábavě a odpočinku. Místních i turistů. Jedním z těch nejnovějších je soustava jezer Al Qudra, ke kterým se dá z města dojet za slabou půlhodinku autem. Jezera jsou součástí pouštní rezervace Al Marmoom. Soustava jezer zabírá plochu přibližně deseti hektarů a vžil se pro ně název Jezera lásky, protože mají skutečně tvar srdce a jsou dokonce viditelná i z vesmíru. V okolí jezer je možné si uspořádat romantický piknik, nebo se projet po téměř sto kilometrů dlouhé cyklostezce. Na hladině jezer máte šanci zahlédnout místní volně žijící plameňáky, labutě a další stěhovavé ptáky. Atmosféru místa dokreslují tisíce stromů vysázených tak, aby tvořily slovo love, tedy láska. To však uvidíte pouze z ptačí perspektivy, proto se nad jezery pořádají i vyhlídkové lety balonem.

Muzeum budoucnosti: jedna z nejpozoruhodnějších budov světa

foto: Dubai Tourism

Stavba, kterou navrhl Shaun Killa, je jednou z nejsložitějších budov světa – má tvar anuloidu, kde okrouhlá část představuje zemi a nebe a prázdný prostor uprostřed neznámo. Jejím posláním je zkoumat budoucnost vědy, techniky a inovací. Sedmipodlažní architektonický skvost bez pilířů, s podlahovou plochou 30 000 m2 , je vysoký 77 m a jeho fasádu zdobí 1 024 panelů s arabskou kaligrafií. Muzeum má být zcela jedinečným místem – domovem tolerance vstřícným vůči různým kulturním, filozofickým, společenským a duchovním proudům. Spojit se tu mají vědci, projektanti a výzkumníci, díky nimž muzeum představí rozmanité technologie a stane se motorem inovace pro vynálezce a podnikatele. Otevřeno má být v letošním roce.

Dubajské kolo: nejvyšší svého druhu

foto: Dubai Tourism

Stojí na ostrově Bluewaters a je další položkou na seznamu světových rekordů překonaných v Dubaji. Obří ruské kolo se tyčí do neuvěřitelné výšky 210 m. Nabídne 360stupňový výhled na panorama města včetně mrakodrapu Burdž Al Arab, čtvrti Palm Jumeirah a věže Burdž Chalífa. Po dokončení bude mít kolo 48 kabin, každou pro 30 cestujících. Spotřebováno na něj bylo 9 000 tun oceli a do každé opěry by se prý vešlo 15 londýnských autobusů. Otevřeno má být v tomto roce, přesné datum ještě nebylo oznámeno.

Atlantis The Royal: hotel s 90 bazény

foto: Dubai Tourism

Otevření projektu Royal Atlantis Resort & Residences je plánováno na rok 2021. V areálu v hodnotě 5,15 miliardy dirhamů (tj. téměř 31 miliard korun) bude 231 luxusních bytů, 693 hotelových pokojů a 102 apartmánů. V hotelu o 43 podlažích hosté najdou 90 bazénů, a to včetně úchvatného střešního bazénu s přelivem, který nabídne výhled na poloostrov The Palm z výšky 96 metrů. Hotelové restaurace povedou výhradně mezinárodně proslulí šéfkuchaři, například Gastón Acurio, Costas Spiliadis, Ariana Bundy, Heston Blumenthal a Jose Andres.

Sky Walk: procházka v mracích

foto: Dubai Tourism

Projekt Sky Walk v hotelu Address Sky View nabídne návštěvníkům možnost projít se po 30 metrů dlouhé konzoli vyčnívající z vyhlídkové platformy v působivé výšce 200 metrů. Podrobnosti ohledně tohoto vzdušného zážitku zatím sice nejsou známy, ale jisté je, že nebude pro slabší povahy. Pokud ale skutečně vznikne, získá Dubaj další nesporné nej.

Clothespin Tower: mrakodrap ve tvaru kolíčku na prádlo

foto: archiv redakce

Z dílny slavného izraelského umělce Zyga pochází návrh na 40podlažní mrakodrap ve tvaru kolíčku na prádlo, který se podle jeho slov má stát symbolem lásky, míru a naděje mezi světem a SAE. Začít stavět by se měl do dvou let. Zatímco většina budov a mrakodrapů se může pochlubit výškou či neotřelou architekturou, Clothespin Tower, slibuje, že se stane „památníkem umění“. Koncept mrakodrapu má dvě části, které se vzájemně doplňují, podle autora stejně jako když se spojí dvě duše a vytvoří dokonalý svazek. „Když se podíváte na Burdž Chalífu, vnímáte jistou moc, která pramení z její výšky. U Clothespin Tower by měl být návštěvník obklopen pocitem intimity a lásky,“ tvrdí umělec.

Jedna z věží mrakodrapu má sloužit jako luxusní hotel s 1 200 pokoji. V té druhé má být 300 luxusních bytů. Celá stavba nabídne také 10 000 metrů čtverečních komerčních prostor – nákupní centrum, galerii moderního umění, luxusní restaurace, fitness centrum i luxusní lázně.

Bollywood Skyflyer: nejvyšší kolotoč na světě

foto: archiv redakce

Dubaj se může pochlubit i dalším nej, v tomto případě kolotočem vysokým 140 metrů, tedy podobně jako je Velká pyramida v Gíze, jak uvedl portál CNN. Stojí v zábavním parku Bollywood Parks Dubai. Při jeho stavbě, která trvala 600 dní, spotřebovali 421 tun oceli. Park nabízí i například vyhlídkové kolo vysoké 55 metrů nebo horskou dráhu, která je inspirovaná bombajským taxi.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související