KORUNA, nejsledovanější seriál Netflixu. Co tam ale chybí?

Historické drama sice usiluje o přesnost, ale mnohé události byly upraveny či změněny.
foto: Netflix

Televizní seriál Koruna (The Crown, 2016-2022) je natočený s velkou pozorností k detailům. Přesto jde o směs fikce a skutečných událostí. A některé chybí zcela.

Prozatím poslední, čtvrtá série oblíbeného seriálu Koruna se zaměřila především na příběh Charlese (Josh O’Connor) a Diany (Emma Corrin), náznakem představila jejich sňatek, poukázala na zhoršující se zdravotní stav princezny Margaret (Helena Bonham Carter) a nemohla opomenout vládu premiérky Margaret Thatcher (Gillian Anderson), její rodinné vztahy, vítězství v boji o Falklandy i nepěkný tvrdý politický pád.

foto: Netflix

I když je série sofistikovaná v zobrazování historických událostí, je stále směsicí fikce a historických faktů a některé události byly zcela vynechány či pozměněny. V dramatickém vyprávění o vládě královny Alžběty II. (Olivie Colmanové) a její rodině, kde nechybí princ Philip (Tobias Menzies) či princezna Anne (Erin Doherty) se scénář ale soustředí především na příběh Diany Spencerové.

foto: Netflix

Slavná svatba

Fanoušci, kteří se nejvíce těšili na drama mezi Charlesem, Dianou a Camillou (Emerald Fennell), mohli být lehce zklamaní, zejména ti starší, kteří celý královský skandál mají ještě v živé paměti.

Možní nejvíc zde chybí slavná svatba v červenci 1981, nástupnického páru, kterou v přímém přenosu sledovalo na celém světě 750 milionů lidí. Jediným náznakem obřadu, byl detail na ikonické svatební šaty Diany, které navrhly Elizabeth a David Emmanuel ze slonovinového hedvábného taftu a krajky. Škoda.

Šaty pro seriál byly vytvořeny návrhářkou kostýmů Koruna Amy Roberts, a to se zvláštním svolením Emmanuels. Zbytek svatby byl však z dramatu vynechán.

foto: Netflix

Důvěrník

Ve snaze vyjádřit, jak velmi osamělá se Diana v nové roli princezny cítila, byl z příběhu vyškrtnut i její nejbližší důvěrník Paul Burrell. Ten byl ve skutečnosti osobním komorníkem britské královské rodiny. Po přestěhování Diany a Charlese do jejich domu Highgrove House se stal pravou rukou Diany.

Burrell ve své knize vzpomínek uvedl, že mu princezna velmi důvěřovala a svěřila se mu, že Charles je bohužel vůči ní velmi krutý a chladný. Neustále prý necitlivě komentoval její styl oblékání, choval se k ní žárlivě, a urážel ji i na veřejnosti. Burrel věděl o princezně téměř vše. Znal spoustu podrobností o jejích stravovacích poruchách, sebepoškozování i hořkých bojích o princovu lásku.

foto: Netflix

Dopisy prince Filipa

Vztahu Diany s jejích tchánem princem Philipem se seriál Koruna částečně věnuje. Naznačuje něžné a jemné okamžiky, které spolu strávili. Poprvé se spolu setkali soukromě, když Diana absolvuje zkoušku „The Balmoral Test“, na lovu ve Skotsku. Diana a Philip se ocitnou sami dva na kopci, kde na něj udělá dojem svou vytrvalou ochotou brodit se bahnem a ohromuje ho svými znalostmi střelby.

foto: Netflix

Zatímco sympatií od královny se fiktivní ani skutečná Diana nikdy nedočkala, jejích tchán se na ni dívá s laskavostí, povídá si s ní, poslouchá její strasti a pokouší se ji povzbudit. Scéna působí mile a odráží skutečnou náklonost, kterou princ ke své snaše cítil.

foto: Netflix

Philip a Diana si údajně vyměnili i dopisy, ve kterých se princ postavil na její stranu při rozvodu. Psal: „Nedokážu si představit, že by kdokoli rozumný odešel od tebe ke Camille,“ a „Charles je hloupý, muž jeho postavení, by rozhodně neměl riskovat vše kvůli vztahu s Camillou. Nikdy by mě nenapadlo, že by tě mohl kvůli ní opustit.“

Diana se svěřila tajemníkovi Patricku Jephsonovi, jak moc jí tyto dopisy pomohly. Označila je jako důkaz, že ji její tchán pochopil a poznal bolest, kterou prožívala. Bohužel všechny tyto okolnosti kolem dopisů byly ze seriálu Koruna vynechány.

Atentát

První epizoda čtvrté řady s názvem „Zlatá hůl“ se točí kolem atentátu na lorda „Dickieho“ Mountbattena (Charles Dance). Irská republikánská armáda umístí na svůj člun bombu a on jen spolu s dalšími byl při výbuchu zabit. Margaret Thatcher pak vyjadřuje královně smutek a slibuje, že již nebude tolerovat násilí pocházející z IRA.

foto: Netflix

Seriál však již nezmiňuje, že 12. října 1984 IRA ve snaze zavraždit premiérku a členy jejího kabinetu, umístila bombu do hotelu Brighton. Thatcher tam byla tenkrát na konferenci Konzervativní strany, která se konala pět pater pod místem, kde byla bomba umístěna. V 2:54 ráno byla bomba odpálena a zcela zničila pětitunový komín, zůstala jen obrovská díra ve zdi hotelu. Hasiči později oznámili, že mnoho životů bylo pravděpodobně ušetřeno jen díky tomu, že hotel pocházející z viktoriánské doby, byl postaven velmi poctivě.

foto: Netflix

Když bomba vybuchla, premiérce a jejímu manželovi se nic nestalo, došlo ale k jednatřiceti zraněním a pěti úmrtím, z nichž nikdo nebyl členem kabinetu. IRA se k odpovědnosti za útok přihlásila den poté a ve svém prohlášení uvedla, že skupina podnikne další pokus o zavraždění premiérky. „Dnes jsme měli smůlu, ale pamatujte, že jednou to štěstí mít budeme. Dejte Irsku mír a už nebude žádná válka.”

Oběd sokyň

V seriálu se také setkají Diana a Camilla ve velmi vypjaté situaci u oběda. I když je pravda, že k tomuto obědu došlo, nešlo zdaleka o jediné setkání sokyň v lásce, jak seriál napovídá. Diana mluvila s Camillou o jejím vztahu s princem z Walesu např. na narozeninové oslavě v roce 1989. Tenkrát se Diana rozhodla postavit Camille čelem. A řekla jí, že o jejich milostném vztahu ví.

foto: Netflix

Camilla ji tenkrát odpověděla, že Diana měla vždy všechno, co kdy chtěla. „Všichni muži na světě se do tebe zamilují a máš dvě krásné děti, co víc chceš?“ Diana jí na to odpověděla: „Chci svého manžela, proto se mnou nezacházejte jako s idiotem.“ Tato událost byla odhalena ve vzpomínkách, které si Diana nahrávala na kazety.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související