Novinka Jurský svět: Nadvláda je tu. Kde řádí dinosauři tentokrát?

foto: Malta Film Commission / Universal Pictures

Slibovaný vrchol poslední dinosauří trilogie Jurský svět: Nadvláda (Jurassic World Dominion) zamířil do kin. Kromě příběhu, který až tak úplně nepřekvapí, je na něm asi nejzajímavější to, že filmaři se kvůli natáčení přesunuli na jeden malý středozemní ostrov. Tušíte který?


Příběh snímku Jurský svět: Nadvláda, který měl premiéru 9. června 2022 navazuje na události z přechozího filmu Jurský svět: Zánik říše, na jehož konci došlo k vypuštění všech dinosaurů do volné přírody. Ti se od té doby přemnožili a lidé se museli naučit s nimi žít. A tak v nejnovějším pokračování oblíbené podívané zaplaví ostrov Malta masožravé kolosy, kteří pronásledují herce Chrise Pratta a Bryce Dallas Howarda dlážděnými ulicemi Valletty…

foto: Universal Pictures


Nadvláda spojí dvě generace fanoušků Jurského světa

Příběh se odehrává čtyři roky poté, co byl Isla Nublar zničen boj o udržení křehké rovnováhy mezi dvěma vrcholnými predátory lidmi a dinosaury nabírá na obrátkách. Nejnovější díl série Jurský svět: Nadvláda přivedl zpět režiséra původní série Stevena Spielberga, který se připojil ke Colinu Trevorrowovi jako výkonný producent, následovaný třemi hlavními postavami z původních filmů o Jurském parku. Takže se tu objeví i Laura Dern jako doktorka Ellie Sattler, Sam Neill jako Dr. Alan Grant i Jeff Goldblum jako Dr. Ian Malcolm. Což bude jistě příjemné překvapení pro starší fanoušky oblíbeného příběhu, kteří mají ještě v živé paměti původní filmy.

Maltu i přilehlé ostrovy mají filmaři v oblibě

Jurský svět: Nadvláda není rozhodně prvním hollywoodským trhákem, ve kterém se Malta objevila. Ostrov
je oblíbenou a často vyhledávanou filmovou lokací. Natáčela se tu například Hra o trůny. Pamatovat si můžete zejména svatební scénu Khala Droga s Daenerys Targaryen, s maltským obloukem Azure Window v pozadí. Nebo tu ve městě Rabat, kdy Ned Stark konfrontoval královnu Cersei ohledně otcovství jejích dětí.

Pevnost St. Elmo i přístav Valletta se zase objevují v několika scénách třetí sezóny Královny
jihu (Netflix), stejně jako mnoho dalších míst, například zdejší trh. Oscarový film Gladiátor s Russelem Croweem ukázal maltskou impozantní pevnost Fort Ricasoli, panoramatické výhledy na Grand Harbour ve Vallettě a vallettský příkop v Baště svatého Michaela. A neméně hvězdně obsazená Troja s Orlandem Bloomem a Bradem Pittem proměnila zdejší pevnost Ricasoli v přesvědčivé zobrazení míst starověkého Řecka.

foto: Malta Film Commission

Také velká část seriálu Nadace (Apple TV) byla natočena v Malta Film Studios v Kalkaře. Tato futuristická sci-fi série, založená na stejnojmenné trilogii románů Isaaca Asimova, nepředvedla pouze scenérie Malty. Zaměstnala také stovky místních obyvatel, kteří spolupracovali na natáčení několika epizod.

Další film s Bradem Pittem v hlavní roli, Světová Válka Z, byl také natáčen ve Vallettě, která se pro některé z jeho nejpůsobivějších scén proměnila v Jeruzalém. Pitt se na ostrov vrátil v roce 2015, aby zde na sousedním ostrově Gozo v Mgarr ix-Xini, natočil film U Moře, tehdy ještě s Angelinou Jolie.

Zdroj: Malta Film Commission

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související