Malta: Poklad Středomoří, oblíbený i mezi filmaři

foto: Malta Tourism

Rozlohou je menší než Praha, ale stejně jako naše hlavní město skýtá nejedno tajemství. Malta je pro mnohé z nás tak trochu neznámou destinací, která nabízí víc, než byste čekali.

Než jsem poprvé na Maltu přijela, měla jsem o ní dost zkreslené představy. Viděla jsem ji jako především skalnatý, nepříliš pohledný ostrov, kam jezdí pařit mládež z celé Evropy a kde je snad několik zajímavých památek… V mnohém mě ale velmi mile překvapila. Ano, Malta je poměrně skalnatá, ale také tu najdete naprosto nádherné písečné pláže, památek je tu víc, než byste čekali, a také k ní patří dva nádherné ostrovy Comino a Godzo, které rozhodně stojí za návštěvu.

V čem je to kouzlo?

Vzhledem k velikosti (325 km2) a hustotě osídlení nelze na Maltě očekávat žádnou nedotčenou divokou přírodu. Města a vesnice přecházejí jedno v druhé, přesto má tenhle ostrov své nepopiratelné kouzlo. Přitahuje nejen milovníky moře a kulturních památek, ale také výtečnou gastronomií, bohatým podmořským světem či letními festivaly. Své si zde najde opravdu každý, jak rodiny s dětmi, tak páry hledající odpočinek a romantiku či nezávislí cestovatelé.

Historie Malty, kterou obývá asi 420 000 obyvatel a každoročně přiláká přes 2 miliony turistů, sahá více než 7000 let zpět. Od nepaměti byla významným kulturním, politickým a vojenským centrem. Dávný duch Féničanů, Kartaginců, Římanů, ale i Arabů, kteří expandovali na Maltu v 9. století, je tu jakoby stále zašifrovaný do zdí romantických měst i vesniček, v čele s hlavním městem Vallettou. Stačí se jen procházet a vnímat.

Později se tu mísily vlivy Normanů, Španělů a od roku 1800 zde vládli Britové, jejichž vliv je tu patrný dodnes. Například se tu jezdí stále vlevo a angličtina je tady kromě maltštiny úředním jazykem. Hodně se tu ale mluví i italsky, což vzhledem k blízkosti Itálie asi nikoho nepřekvapí. Maltština je ale hodně specifický jazyk, který se vyvinul z arabštiny. Silně ovlivněná byla i féničtinou, italštinou, a nakonec také angličtinou. Budete-li mít možnost, poslechněte si, jak zní, tohle jinde na světě neuslyšíte.

foto: Malta Tourism

Za sluncem…

Dalším lákadlem je zdejší velmi příznivé klima s více než 300 dny slunečního svitu ročně. Zimy tu bývají mírné, takže pokud byste se sem chtěli vydat i na kratší poznávací výlet mimo sezonu, a nemáte rádi horko, není to vůbec špatný nápad. V létě se teploty drží průměrně kolem 33 stupňů a míst ke koupání je tu víc, než byste čekali. Průzračné a čisté moře s bohatým podmořským světem a s dvanácti plážemi oceněnými modrou vlajkou… Malta, Gozo i Comino jsou navíc ceněny jako jedny ze třech nejlepších potápěčských lokalit na světě.

K nejznámějším plážím patří Paradise Bay (Cirkewwra), Selmun Bay (Mellieha), rušnější pláže najdete poblíž Sliema a St. Julians či Ghajn Tuffieha. Samostatnou kapitolou je zátoka Blue Lagoon na ostrově Comino, kam jezdí pravidelně lodní linka. Bývá tu poměrně rušno, protože tuhle tyrkysově zbarvenou zátoku chce vidět každý, bez ohledu na fakt, že si tu na břehu často není ani kam sednout, natož lehnout. Ale zajet sem prostě musíte, bez toho by z Malty neměl nikdo odjíždět. Milovníky písečných pláží dozajista nadchne Golden Bay plná zlatavého písku, jejíž obrázky nejčastěji plní stránky reklamních katalogů a samozřejmě i St. Peter´s Pool. Místo oblíbené zejména mládeží, protože se tu dá skvěle skákat do azurové vody. K občerstvení tu slouží jediná zdejší hospůdka nebo spíš bistro, odkud je ovšem impozantní výhled.

Ostrov milovaný filmaři

Gladiátor, Hrabě Monte Christo, bondovka Nikdy neříkej nikdy, Troja… To je jen krátký výčet snímků, které se na Maltě natáčely. Jeden ze svých klipů tu natáčela i Madonna a kdysi nejoslnivější hollywoodský pár – Angelina Jolie a Brad Pitt – se sem hned po líbánkách přesunuli kvůli natáčení společného filmu By the Sea. Ovšem nejznámější je pro milovníky filmových a seriálových příběhů Malta díky natáčení Hry o trůny. Objevit tu můžete zhruba deset míst, která vám ze seriálu budou velmi známá – například klášter sv. Dominika v Rabatu, pevnost Fort Ricasoli, postavenou rytířským řádem maltézských rytířů v 17. století nebo palác Verdala, ležící pouhých 7 kilometrů od Rabatu, který si v seriálu zahrál dům kupce Illyria v Pentosu.

foto: Malta Tourism

Zábava pro každého

Malta neustále přichází s novými nabídkami trávení volného času. Hodně se rozvíjí aktivní turismus – pěší turistika, cyklistika či potápění a v průběhu roku se koná řada tradičních akcí a festivalů. Příkladem je Festival ohňostrojů či hudební festival Isle of MTV, který představuje globální hvězdy hudební scény a navštíví jej každý rok až 50 000 návštěvníků. Letos se například můžete těšit na Dj Marshmello, který vystoupí 19. července. Vstup je zdarma. Světově proslulý je také závod Rolex Middle Sea Race – závod plachetnic, který odstartuje 22. října. Hlavní město Valletta je rovněž hostitelem celé řady festivalů: letního uměleckého, jazzového, operního či barokního.

Centrum ostrova

Hlavní město Valletta, založené v polovině 16. století, je zapsané na seznamu UNESCO a v roce 2018 bylo prohlášeno Hlavním evropským městem kultury. Zachovalé opevnění, majestátní budovy, krásné kostely a kaple, to vše zde naleznou milovníci památek a kultury. Za návštěvu stojí také velmistrovský palác, divadlo Manoel či katedrála sv. Jana se slavným obrazem Stětí sv. Jana od Caravaggia. Během dne i v noci se můžete toulat po místních trzích, obchodech či si dopřát skvělé jídlo v jedné z mnoha restaurací. Malta se momentálně pyšní pěti restauracemi s michelinskou hvězdou a desítkami dalších oceněných podniků. Základem zdejší kuchyně jsou samozřejmě ryby, olivový olej, sýry, chléb a víno, ale setkáte se tu i s ryze evropskou kuchyní. Takže pokud chcete tu autentickou, doporučuji hledat ty zapadlejší hospůdky v menších městech. Na své si tu přijdou i milovníci sladkého, zdejší dezerty jsou totiž vyhlášené.

A kam dál?

Kromě Valletty si naplánujte výlet i do okolních městeček, například do Mediny, oblasti Cottonera či rybářské vesnice Marsaxlokk. Bez fotky zdejších modrých rybářských loděk určitě neodjíždějte a na trhu si tu kupte nějaké koření, doma vám připomene tuhle krásnou dovolenou. Lodí se pak dopravíte na zmíněné ostrovy Gozo a Comino. Zelený ostrov Gozo má zvláštní kouzlo a je ideálním místem pro relax i obdivování starodávného umění. Určitě navštivte zdejší vesnici Xaghra s chrámy Ġgantija.

Z České republiky se pohodlně dostanete na Maltu přímým letem z Prahy za pouhé 2,5 hodiny. Po ostrově můžete jezdit autobusy, nestojí moc a jezdí velmi často, nebo taxíky. Vzhledem ke krátkým vzdálenostem nevychází draho. Půjčit si samozřejmě můžete i auto, ale nezapomeňte, jezdí se vlevo a doprava je tu víc než rušná, takže to chce pevné nervy a dost řidičských zkušeností.

Podmínky pro návštěvu: Na Maltu mohou v tuto chvíli cestovat dospělí a děti ve věku 5-11 let s platným očkovacím certifikátem. Neočkované děti ve věku 5–11 let mohou na Maltu cestovat po předložení negativního PCR testu a musí je doprovázet plně očkovaný rodič nebo zákonný zástupce. Děti do 5 let mohou cestovat s očkovanými rodiči bez omezení. Od 11.4. lze na Maltu přicestovat už i bez platného očkovacího certifikátu, pro prokázání se alespoň PCR testem nebo potvrzením o prodělání nemoci (180 dní).

Zdroj: Travel-Advance, Malta Tourism




Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související