Výlety na kole: Drávská cyklostezka bez hranic

foto: Jörg Reuther/ Media Kaernten

Milujete vyjížďky na kolech krásnou krajinou? Zaručeným tipem je Drávská cyklostezka, která spojuje hned čtyři země – Itálii, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Bez hranic, tedy ohne Grenzen, brez meja, senza confini a bez granica.

Stezka o celkové délce 510 kilometrů – z toho 222 v Korutanech – se vine od Toblašského pole v Jižním Tyrolsku až k chorvatsko-slovinské hranici u Varaždínu. Je skvěle značená, dokonale uzpůsobená (asfalt, jemná štěrková vrstva) a z větší části vede podél řeky Drávy. Uprostřed překrásné krajiny mezi horami a jezery, kde se dá i koupat.

Mapka cyklostezky, rozdělená na doporučené etapy / Media Kaernten

Nespěchejte

Projet korutanskou část stezky pohodlně zvládnete už za čtyři dny. Ale byla by škoda ji jen tak profičet, protože pak by vám uniklo hodně zajímavostí v jejím okolí. Nejen, že tu na vás čeká nespočet možností, jak poznat Korutany i jejich obyvatele, ale najdete zde i více než 50 drávských hostinců. Samozřejmě kromě občerstvení v nich můžete i přespat. Na cyklisty jsou tu připravení, najdete tu nabíjecí stanice pro elektrokola, bezpečná místa pro kola i sušárny vlhkého oblečení. A kdo by nechtěl absolvovat celou trasu na kole, může využít i vlak, parník nebo speciální autobus Drávské cyklostezky.

Počátek Drávské cyklostezky je u Toblašského pole (Toblacher Feld) v Itálii. Tento úsek cesty je díky své šířce a mírnému sklonu ideální pro rodiny s malými dětmi. Po zvládnutí úvodního úseku cyklisté dorazí do obce Oberdrauburg, kde na ně čeká nápis “Vítejte v Korutanech”. Pak už jen několik šlápnutí do pedálů a jste na odbočce do vesnice Irschen, známé díky vůni bylinek na úpatí pohoří Kreuzeckgruppe.

Výlety kolem Villachu

V doprovodu zalesněných svahů Gailtalských Alp a jejich impozantních skalních vrcholů pokračujete dál směrem k místu Spittal an der Drau. Majestátní renesanční zámek Porcia v centru okresního města patří k nejvýznamnějším historickým stavbám v regionu Millstätter See. Po dalších 40 kilometrech podél Drávy dorazíte do Villachu. Město leží poblíž slovinské a italské hranice a nabízí ve svém okolí nespočet výletů a aktivit. V termálních lázních KärntenTherme v rezortu Warmbad Villach si v teplé termální vodě odpočinou především vaše namožená lýtka. Zřícenina hradu Landskron se tyčí nad Ossiašským jezerem a díky svým přehlídkám letů orlů a Opičí hoře (Affenberg) je to skvělý tip na výlet především pro rodiny s dětmi. A pokud si chcete užít úchvatný výhled na prakticky celé Korutany, vyjeďte kabinkovou lanovkou Kanzelbahn na 2000 metrů vysoký horský masiv Gerlitzen Alpe.

foto: Franc Gerdl/ Media Kaernten

Troufnete si na víc?

Trasa mezi Villachem a Völkermarktem patří k nejrozmanitějším úsekům celé Drávské cyklostezky. Určitě nevynechejte zajížďku k nedalekým až 28 stupňů teplým jezerům ­- Wörthersee, Faaker See nebo Klopeiner See . Nebudete litovat jezera jsou ideálním místem k osvěžení. Ponořit se ale můžete také do korutanské historie. Frög nedaleko obce Rosegg je totiž významným archeologickým nalezištěm, kde se našly hroby z takzvaného hallstattského období. Drávská cyklostezka pak pokračuje údolím Rosental a vede převážně po velmi dobře sjízdných cestách po hrázích vodních děl. Dalším zlatým hřebem cesty je město Ferlach, které se proslavilo po celém světě svou tradicí puškařského řemesla. A pokud si troufáte, můžete ze stezky vyjet od řeky až k horským vrcholům. Petzen Flow Country Trail o délce deset kilometrů a s tisícovkou výškových metrů patří k nejkrásnějším trailům v Evropě. Pokud potřebujete dodatečné vybavení, můžete si ho zapůjčit přímo u dolní stanice lanovky Petzen.

Z rakouské hranice v obci Lavamünd se během jedné nebo dvou celodenních etap dostanete do Mariboru. Odtud vede poslední etapa stezky do Varaždinu v Chorvatsku. Slovinsko i Chorvatsko intenzivně pracují na zlepšení kvality cyklostezky a v roce 2023 by Drávská cyklostezka měla být sjízdná po celé délce z Dravogradu ve Slovinsku až k ústí řeky Mury do Drávy nedaleko Varaždinu.   

Užitečné odkazy: Na stránkách www.touren.kaernten.at je k dispozici individuální plánovač tras v Korutanech. Jednotlivé túry uvidíte na interaktivních mapách, leteckých snímcích nebo ve 3D. Existuje také nová aplikace s informacemi o Drávské cyklostezce.

Zdroj: www.kaernten.atLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související