„Sny se můžou splnit každému,“ říká český tanečník Yemi A.D., který poletí do vesmíru

foto: wikimedia commons

Český tanečník Yemi A.D. byl vybrán z milionů žádostí o let k Měsíci. Posádku složenou z různých národností poskládal japonský miliardář Maezawa.

Japonský miliardář Jusaku Maezawa se chystá na cestu kolem Měsíce. A dostal nápad vyzvat lidi z celého světa, kteří by měli zájem letět s ním. Nyní oznámil jména osmi členů posádky, kde se objevilo i jméno českého umělce, producenta a choreografa Yemiho A.D. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení, které napsal na sociální síť.

DearMoon

Yusaku Maezawa je japonský miliardář podnikatel a sběratel umění. V roce 1998 založil Start Today a v roce 2004 spustil internetový obchod s módou Zozotown, nyní největší v Japonsku. Nejnověji Maezawa v roce 2018 představil oděvní značku ZOZO a systém domácího měření ZOZOSUIT. V roce 2019 rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti, aby se mohl věnovat cestování do vesmíru. Podle odhadů se jeho jmění odhaduje na 1,9 miliardy dolarů.

Již v loňském roce se stal prvním japonským civilistou, který se vydal na mezinárodní vesmírnou stanici. V rámci projektu „Dear Moon“ se nyní chystá na vesmírnou misi v raketě Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Mezi vybranými členy z řad dalších civilistů si vedle Yemiho ocitne i irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byla oznámena také jména dvou náhradníků.

Tato jedinečná vesmírná výprava má trvat od startu po návrat přesně osm dní. Z toho tři dny se poletí kolem Měsíce, k němuž se přiblíží na vzdálenost 200 kilometrů od jeho povrchu. Let je plánován na rok 2023, ovšem pravděpodobně dojde k odložení startu, jelikož se očekává zpoždění testů vesmírné lodi a jejích raket.

Gravitace a lidské limity

Yemi A.D. se o vesmír a gravitaci zajímá i ve svých tanečních projektech. 31. března letošního roku vytvořil autorskou divadelní hru Premiéra Bohemian Gravity s podtitulem Searching for freedom, která se hrála v historické budově Národního divadla. Inscenace je originální kombinací klasického baletu a street dance. Za cíl si dává zkoumat možnosti i limity svobody lidského pohybu a kreativity pod vlivem gravitace. 

Do tvůrčího týmu Bohemian Gravity přizval Yemi A.D. i další osobnosti, jako módní návrhářku Liběnu Rochovou, která má na starosti kostýmní návrhy, DJ a producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který složil hudbu či Tomáše Pražáka, jenž zajistil akrobatickou průpravu tanečníků.

zdroj: Twitter.com, Forbes.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související