Cesty za sluncem: Ostrov úsměvů a liduprázdných pláží

foto: Jitka Lubojacká

Fuerteventura je nádherný ostrov, který jen čeká, až jej objevíte. Jako by tu někdo rozsel zdroj dobré nálady. Sluncem zalité pláže, teplý písek, skvělé jídlo, sangria a vítr ve vlasech…

Přesně tohle se mi vybaví, když se řekne Fuerteventura. Okouzlující krajina, azurově modré moře, ty nejlepší grilované chobotnice, jaké jsem kdy jedla, sklenka oroseného vína. A úsměvy! Číšníků, prodavačů, kolemjdoucích…  Tady se totiž nemračí vůbec nikdo. Ostatně taky není proč. Navíc jet se sem rozhodně dá. Jen se musíte při příletu prokázat negativním testem, vyplnit na letišti či v letadle dotazník a je to. O důvod víc začít plánovat cestu na tento pohodou obdařený ostrov.

Odkud se vzal název Fuerteventura?

Ačkoli je z Kanárských ostrovů druhá největší, žije si tak trochu ve stínu svých známějších sourozenců – Lanzarote, Tenerife či Gran Canaria.  A je to vlastně dobře, protože jestli Fuerteventura něčím vyniká, tak především klidem a neskutečně pohodovou atmosférou. Jedním z výkladů názvu ostrova je v překladu „silný vítr“, což by odpovídalo, fouká tu opravdu často a docela silně. Proto si ostrov tak oblíbili surfaři. A k nim vstřícná a uvolněná nálada prostě patří. A nakazí i vás, vsaďte se.

Hledání nejkrásnějších pláží

Až na výjimky tu nenajdete žádné rozsáhlé hotelové komplexy, většina ubytování je nabízena v jednopatrových vilkách nebo menších domech. A stejně tak zapomeňte na slunečníky a lehátky poseté pobřeží, kde je problém projít. Na tomhle sopečném a uznávám, pro někoho možná málo zeleném ostrově, vás čeká něco zcela jiného. Zdejší převážně písečné pláže jsou leckdy zcela opuštěné, mnohé kilometry dlouhé a skutečně nádherné. Na některých najdete i písečné duny. Oceán hýří všemi odstíny azurové barvy a písek zas zlatavými odlesky…  Tady si nejeden romantik přijde na své.  Říci, která z nich je nejkrásnější jednoduše nejde, každá má své kouzlo a to nejhezčí, co můžete na ostrově dělat, je, že je budete postupně objevovat. Ovšem upozorňuji, že rozhodování, která je opravdu nej, bude velmi těžké.

Pláže ostrova bývají často liduprázdné. Foto: archiv autora

Čerstvé ryby na každém kroku

Ke správné dovolené patří dobré jídlo a pití. A i v tomto ohledu má Fuerteventura co nabídnout. Na jídelních lístcích restaurací převládají zcela pochopitelně čerstvé ryby a plody moře a neochutnat je, by byl opravdu hřích. Velkou nabídku ovšem najdete i v každém supermarketu, takže skvělou grilovanou rybu, krevety nebo chobotnice můžete mít třeba každý den. Zdejší prodavači vám ryby v obchodech ochotně očistí i naporcují. Ceny jsou vcelku příznivé, rozhodně nižší než v Čechách. A co k pití? Víno samozřejmě, v barech si ale určitě objednejte i sangrii. Umí ji tu snad na sto způsobů, ale pozor – do některých dávají docela dost tvrdého alkoholu, takže raději opatrně.

Ráno vylovená, v poledne upečená…. Foto: archiv autora

Co ještě vidět?

Při plánování výletu si na seznam určitě napište Lobos. Na tento neobydlený ostrov jezdí několikrát denně lodě z přístavu Corralejo a čeká vás tu okouzlující pláž i procházka přírodním parkem. Krajinou, kterou asi nikde jinde neobjevíte… Jinak je ostrov liduprázdný a pokud se tu chcete najíst, musíte si hned po příjezdu v jediné zdejší hospůdce objednat jídlo předem na přesný čas. Nabídka je skromnější, ale rozhodně doporučuji si dát, jestli na vás vyjde, rybu dne. Byla dokonalá. Kdo by jídlo nestihl, musí vydržet a zajít po návratu do některé z hospůdek v Corraleju a při západu slunce si tam užít večeři s pohledem právě na nedaleký jen dva kilometry vzdálený Lobos. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak pro tuhle chvíli se sem určitě vrátím. Nejde jinak.

Pohled na ostrov Lobos

Obrázek 1 z 14

Další články z rubriky cestování:

Zážitková restaurace na palubě A 380
Apulie, tady se zamilujete
Pěšky přes celou Evropu

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související