LADISLAV MRKVIČKA: Muž, který přirostl k srdci všem

Ján Solovič: Meridián; překlad: Karel Vondrášek; režie: Karel Pokorný; výprava: Josef Vališ (j.h.); hudební spolupráce: Petr Mandel. Divadlo S. K. Neumanna; premiéra 19. 4. 1974
foto: Facebook, Jaromír Svoboda; zdroj: Institut umění – Divadelní ústav.

Pedagog a skvělý herec, který uměl studentům i divákům předat ze sebe to nejlepší! Ve filmu, na divadle i v dabingu.

Ladislav Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze. Na gymnáziu ho k herectví přivedla jeho tehdejší přítelkyně. Po absolvování DAMU v roce 1962 získal angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Měl talent od boha, proto hned od začátku hrál titulní role, namátkou Čapkova Loupežníka, rytíře Des Grieux v Nezvalově Mannon Lescaut a další.

foto: archiv Národního divadla

Prkna, co znamenají svět

Na konci šedesátých let se stal členem libeňského Divadla S. K. Neumanna (a zazářil tu jako Fricek v dramatizaci Olbrachtova Bratra Žaka nebo George v adaptaci Steinbeckovy prózy O myších a lidech). V roce 1977 přešel do Divadla Na Zábradlí (Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Příliš smutné samoty, Dostojevského Bratři Karamazovi).

foto: archiv Národního divadla

Počátkem 90. let nastoupil do zlaté kapličky Národního divadla (Jacquese v Shakespearově komedii Jak se vám líbí, Rudá tvář v Tabariho hře Bílý muž a Rudá tvář, Fabrizio v Goldoniho Mirandolíně, dědek z Douvru a Mastera Cottone v Ibsenově Peeru Gyntovi, Ivolgin v dramatizaci Dostojevského Idiota, Montek v Romeovi a Julii a v mnoha dalších rolích. Vidět jste ho mohli i v Divadle Bez zábradlí a v Divadle Na Fidlovačce.

foto: archiv Národního divadla

Pestrá filmografie

V roce 1953 se objevil v roli Sequensova dramatu OLOVĚNÝ CHLÉB, poté hrál ve snímcích Černá dynastie, Hlídač dynamitu.

Třicet případů majora Zemana, Dáma s erbem, díl 16 (1976) / foto: archiv Česká televize

Popularitu získal i díky roli nadporučíka Stejskala v tendenčním normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana.

Detektivka pro mládež „Třetí skoba pro kocoura“
Detektivka pro mládež „Třetí skoba pro kocoura“ (1983) / foto: archiv České televize

Poté se stal nejvyhledávanějším hercem nejrůznějších rolí – od dramatických, komediálních či pohádkových jako Romeo, Julie a tmaHotel pro cizince…a pozdravuji vlaštovkyHiroshi, v seriálech Panoptikum města pražskéhoDobrodružství kriminalistikyChaloupka na vršku.

Dobrodružství kriminalistiky, Pinkertonova detektivní agentura, 3. série (1991) / foto: archiv Česká televize

Láska ke koním a umění hlasu

Byl velkým milovníkem koní, a když získal roli žokeje Sochora ve filmu Dostih, neváhal. Na koňském sedle se pak před kamerou proháněl i v televizním seriálu Dobrá voda.

Dobrá voda (1982) / foto: archiv Česká televize

Dabing byla jeho druhá vášeň. Svůj sametový hlas propůjčil takovým velikánům jako byli Antonio Cantafora v komediích Šimon a Matouš jednou na riviéru, Šimon a Matouš, dále pak daboval Dustina Hoffmana jako kapitála Hooka nebo Jeana Paula Belmonda jako Sama Liona v Cestě zhýčkaného dítěte. Jeho hlas však nejvíce zněl z rozhlasu, což podle svých slov bral jako největší poctu své herecké dovednosti. Namluvil např. pětidílnou rozhlasovou inscenaci Tristan a Isolda.

Staříci (2019), foto: CinemArt

Nejmilovanější pedagog s autoritou

Na katedře činoherního divadla DAMU byl od roku 1998 pedagogem herectví. Jeho žáci o něm mluvili jako o nejlepším učiteli, který rozuměl mladým lidem.

foto: archiv Národního divadla

Kolegy okouzloval přirozenou autenticitou a neokázalou mužností. Byl autorita s lidským přístupem, za což si ho vážil snad každý, kdo ho měl tu čest znát osobně. V roce 2012 získal ocenění Za celoživotní mistrovství v dabingu. V listopadu 2015 mu udělila nadace Život umělce cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství. Za mistrovství v činoherním oboru získal Cenu Thálie 2019. Ve stejném roce ho režiséři Martin Dušek a Ondřej Provazník obsadili do hlavní role filmu Staříci. Známý herec, který je otcem pěti dětí, zemřel v neděli 27. prosince 2020 v nedožitých dvaaosmdesáti letech.


Související:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související