Zemřela velká žena a moderátorská legenda Kamila Moučková

Bylo jí 92 let.
Kamila Moučková
foto: archiiv Česká televize

Je jen málo žen, jako byla ona. Měla jsem tu čest ji vzhledem ke své profesi znát osobně. A díky své spolužačce Tereze, jsem mohla být na střední škole i součástí jejího soukromí. Byla můj vzor. A má velkou zásluhu na tom, že jsem se vydala cestou žurnalistiky.

Měla chuť do života a nebála se ničeho. Během začátků vysílání Československé televize v roce 1956 se stala první televizní „zprávařkou“ v Evropě. Tuto pozici do té doby zastávali pouze muži. Kamila Moučková se ale dokázala díky své obrovské profesionalitě prosadit. A díky svému projevu se stala na dlouhou dobu nejpopulárnějších televizních tváří.

foto: archiv Česká televize

V roce 1968 ohlásila okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Později popsala, že v ten den na ni mířili samopalem dva sovětští vojáci. Během chvíle armáda vypnula vysílač a ji ze studia odvedli. Nakonec se zapojila do protikorupčního vysílání z Hloubětína, které trvalo zhruba týden.

Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77 a snažila se šířit její poselství. V televizi dál pracovat nemohla, a tak si na živobytí vydělávala jako prodavačka a v noci lepila pytlíky. Do televize se vrátila až v 90. letech, po sametové revoluci. Věnovala se zpravodajství a politice. Dokonce během čtyř let oddávala jako radní na pražské Staroměstské radnici. Řadu let působila jako zprávařka v pražské Svobodné Evropě. V televizi se objevila jako moderátorka pořadu pro seniory Barvy života.

foto: archiv redakce

Za svou odvahou a statečnost získala v roce 2013 cenu Arnošta Lustiga, a to za udržení a rozvoj hodnot, lidskost a spravedlnost. V tom samém roce ji prezident Miloše Zeman obdaroval státním vyznamenáním a získala medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

LVICE KAMILA MOUČKOVÁ

O jejím životě se lze více dozvědět z autobiografie Říkali jí lvice či z jejího pokračování Nejsem žádná lvice. Najdete zde vzpomínky na její dětství v Jihlavě. Narodila se tam 8. dubna 1928, její otec Vilém Nový byl novinář a politik, maminka zažila pobyt v koncentračním táboře. Se svým otcem, komunistickým funkcionářem, měla velmi divoký vztah.

foto: archiv redakce

Byla dvakrát vdaná. S hercem Milošem Willigem a později s Josefem Moučkou, měla celkem tři děti, které pak vychovávala s hercem Jiřím Zahajským. S ním žila 31 let. „S Jirkou jsme se milovali jako dva blázni, po jeho odchodu jsem málem umřela. I když neumím nenávidět, Jana Brejchová byla jediná, ke které jsem tuhle emoci cítila,“ vzpomínala Moučková na bolestnou kapitolu svého života, kdy od ní Zahajský odešel právě za Janou Brejchovou.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související