Škola vaření: Domácí pizza s rajčaty, bazalkou a mozzarellou jako z restaurace

foto: Unsplash

Domácí pizza se dá zvládnout. Pokud máte dobrý recept na těsto, pochutnáte si jako v dobré pizzerii. A za zlomek ceny.

Tip na rychlou večeři se hodí vždy. A domácí pizza je ideální. Naučit se těsto není nic složitého, prozradíme vám správný postup, pak už to jde samo. Základem je vkládat ji do opravdu hodně rozpálené trouby, péct na co nejvyšší stupeň a jen krátce. Pak je krásně křupavá, ale ne tvrdá. Obložit si ji můžete podle svého gusta, ale někdy zkuste tuhle kombinaci. Je úžasná! A pokud je domácí pizza vaše oblíbené jídlo, určitě zvažte nákup pizza kamene na kterém se peče téměř jako v profesionální peci. Obložit si je můžete dle svých chutí, základ rajčata (sugo), mozarrella a bazalka je vždy top.

Domácí pizza

Na těsto na cca tři kulaté pizzy potřebujete:

  • 500 g hladké mouky, nejlépe 00
  • necelou kostku droždí
  • 300 ml vlažné vody
  • sůl

Na obložení jedné pizzy:

  • 100 g drcených rajčat
  • 100 g mozzarelly
  • pár lístků bazalky
  • olivový olej
  • sůl, pepř, tymián

Postup: Do mísy vsypte mouku, do důlku rozdrobte droždí, malinko posypte cukrem a zalijte asi 2 lžícemi vlažné vody. Zamíchejte na kašičku a nechte vzejít kvásek. Asi po 15 minutách přidejte na mouku (ne na droždí) cca půl lžičky soli a dolijte zbylou vlažnou vodu. Vypracujte, nejlépe v robotu, hladké těsto. Nechte alespoň hodinu vykynout. Můžete ho také dát do ledničky a zakryté utěrkou nechat kynout do druhého dne. Během kynutí je dobré aspoň jednou těsto srazit tzn. znovu prohníst a nechat kynout dál. Mísa musí být dostatečně velká, těsto minimálně zdvojnásobí svůj objem.

Po vykynutí rozválejte do tenka. Z tohoto množství budete mít cca tři pizzy nebo můžete vyválet i na plech, pak budou dva. Pomažte rajčaty osolte, opepřete, přidejte špetku tymiánu a obložte plátky mozzarelly. Zejména okraje zlehka pokapejte olivovým olejem.

Pečte minimálně na 200, lépe na 250 stupňů nebo maximální teplotu, co vám trouba dovolí cca 8-10 minut. Horkou pizzu posypte lístky bazalky.




Jak na kynuté těsto?

Dobře nachystaný kvásek je základ úspěchu. Na mouky vždy rozdrobte předepsané množství droždí. Než ho použijete, zkontrolujte, že není oschlé, prošlé nebo dokonce plesnivé. Uchovávat by se mělo vždy v chladu. Droždí posypte cukrem, pokapejte pár lžícemi teplého mléka nebo vody a rozmíchejte na kašičku, do které přimíchejte malinko mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě vzejít. Důležité ale je, aby tekutina (mléko nebo voda) byla jen teplá, nikdy horká. Kvásku dejte čas, klidně 20 minut.

Dobře připravené kynuté těsto nelepí, je krásně kompaktní a nedrolí se. Odhadnout správné množství tekutiny chce cvik, každá mouka saje jinak, ale obecně platí, že na 500 g mouky má přijít asi 2,5 -3 dcl tekutiny. Raději dejte vždy malinko víc a když je těsto mazlavé, přidejte trochu mouky. Když budete do tuhého těsta přidávat další tekutinu, nikdy se vám už tak pěkně nevymíchá. Že je dobře vykynuté, poznáte podle toho, že zhruba zdvojnásobí svůj objem a zespodu se na něm dělají bublinky. 

Těsto na pizzu musí být opravdu dobře vykynuté, můžete ho klidně nechat i do druhého dne v lednici. Bude kynou pomalu, ale lepek z mouky se v něm krásně rozloží, takže bude ještě vláčnější a bude se s ním i lépe pracovat.

Zdroj: www.thespruceeats.com, housetohouse.com, www.bbcgoodfood.com/recipes/pizza

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související