Ty nejlepší mysteriózní filmy, které uspokojí váš hlad po dobrodružství

foto: Unsplash

Milujete příběhy plné napětí, při kterých vám tak krásně běhá mráz po zádech? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší mysteriózní filmy, které vás rozhodně nezklamou. Zábava zaručena

Žijeme ve zlatém věku thrillerů, kriminálek, seriálů plných napětí… Ovšem návrat v oblíbenosti slaví i filmy staré klidně padesát let, které patří ke zlatému filmovému fondu. Snímky Alfreda Hitchcocka, bratrů Coenových, Marvina LeRoye, Clinta Eastwooda, Davida Finchera, Riana Johnsona či Lee Marvina jsou zárukou dobré zábavy i dnes. Jde o nejlepší režiséry, kteří si vyzkoušeli právě tento ikonický žánr.

Tak se hezky zachumlejte pod peřinu a nenechte si ujít filmy, které by měl vidět každý milovník dobrodružství …

Nebezpečná laskavost, 2018, (A Simple Favor)
režie: Paul Feig / hodnocení: 65 %

Hrají: Anna Kendrick, Blake Lively, Henry Golding, Andrew Rannells, Linda Cardellini, Rupert Friend, Jean Smart.

Stephanie (Anna Kendrick), matka a blogerka, se snaží odhalit pravdu o náhlém zmizení své nejlepší přítelkyně Emily (Blake Lively) z jejich městečka. Do napínavé hry plné nečekaných zvratů, tajemství, odhalení, černého humoru, vztahů, lásky, zrady, oddanosti, vraždy a odplaty se zaplete i Emilyin manžel Sean (Henry Golding). Nebezpečný koktejl ve stylu filmů Dívka ve vlaku a Zmizelá vám namíchá režisér Paul Feig. 


Správní chlapi, 2016 (The Nice Guys)
režie: Shane Black / hodnocení: 72 %

Hrají: Russell Crowe, Ryan Gosling, Angourie Rice, Matt Bomer, Margaret Qualley, Keith David, Kim Basinger.

Jackson Healy, muž, který se živí „řešením problémů“, je najat mladičkou dívkou, Amelií Kuttner, aby ji zbavil několika čmuchalů, kteří se okolo ní točí. Jackson se moc neptá, a rovnou vyrazí na věc. Jedním z těch, kdo se o dívku příliš zajímají, je Holland March, soukromý detektiv, kterého najala paní Glennová, její teta. Ten je přesvědčen, že Amelie je mrtvá. Má totiž za to, že Amelie a známá pornoherečka, Misty Mountains, která před několika dny zemřela při podivné autonehodě, je jedna a tatáž osoba. Žena však tvrdí, že svou neteř skutečně viděla, a tak to Holland stařence, která ho platí, nevymlouvá.


Muži, kteří nenávidí ženy, 2011 (The Girl with the Dragon Tattoo)
režie: David Fincher / hodnocení: 79 %

Hrají: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen a Joely Richardson.

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit.


Prokletý ostrov, 2010 (Shutter Island)
režie: Shane Black / hodnocení: 88 %

Hrají: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Emily Mortimer, Patricia Clarkson a Jackie Earle Haley.

Mrazivý thriller, ze kterého podle kritiků „sálá napětí tak, že je přímo horký na dotek“, je výsledkem opětovné spolupráce oscarového režiséra Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria.
Když federální agent Teddy Daniels dorazí do věznice pro psychicky narušené zločince na ostrově Shutter Island, zdá se, že půjde jen o rutinní vyšetřování. Jenže atmosféra na ostrově brzy zhoustne. Jak Teddy postupuje kupředu, odhaluje stále otřesnější a temnější skutečnosti. Nakonec zjistí, že existují místa, která člověku už nikdy nedovolí odejít.


Sherlock Holmes, 2009 (Sherlock Holmes)
režie: Guy Ritchie / hodnocení: 80 %

Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong, Eddie Marsan.

Slavný detektiv Sherlock Holmes je proslulý tím, že využívá svůj pozorovací talent, geniální schopnost dedukce, ale i hrubou sílu svých pěstí. S věrným přítelem Dr. Watsonem dokáže vyřešit i ten nejkomplikovanější případ. Jenže nyní je Londýn v ohrožení a náhlá hrozba je děsivější než kdykoli dříve. Po sérii brutálních rituálních vražd přijíždí Holmes s Watsonem právě včas, aby zachránili před smrtí další oběť a odhalili nebezpečného vraha, zatvrzelého Lorda Blackwooda. Předtím, než je oběšen, varuje Blackwood Holmese, že smrt nad ním nemá žádnou moc.


Zodiac, 2007 (Zodiac)
režie: David Fincher / hodnocení: 81 %

Hrají: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards, Brian Cox, Charles Fleischer, Zach Grenier, Philip Baker Hall, Elias Koteas, James LeGros, Donal Logue, John Carroll Lynch, Dermot Mulroney, Candy Clark, Chloë Sevigny.

Psychologický thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, zachycuje období strachu a paranoie, které zachvátilo San Francisco poté, co zločinec přezdívaný Zodiac rozpoutal ve městě nepředvídatelné vražedné běsnění. Tento americký Jack Rozparovač rozeslal do místních novin řadu dopisů a šifrovaných zpráv. Dopadení Zodiaca se pro čtyři muže – karikaturistu Roberta Graysmithe (Jake Gyllenhaal), reportéra Paula Averyho (Robert Downey, Jr.) a policejní inspektory Davea Toschiho (Mark Ruffalo) a Billa Reynoldse (Anthony Edwards) – stalo posedlostí, která z nich udělala tvory naprosto nepodobné sobě samým. Jejich životy byly kvůli nekonečnému přívalu dalších a dalších stop zcela v troskách.


Kiss Kiss Bang Bang, 2005 (Kiss Kiss Bang Bang)
režie: Shane Black / hodnocení: 74 %

Hrají: Robert Downey Jr., Val Kilmer, Michelle Monaghan, Corbin Bernsen, Dash Mihok, Larry Miller, Rockmond Dunbar, Shannyn Sossamon a Angela Lindvall.

Záhadná vražda svede dohromady soukromé očko, herečku snažící se prorazit a zloděje předstírajícího, že je herec. Akční, dobrodružný, kriminální, ale hlavně komediální film, který je plný záhad, ale i smíchu.


Tajemná řeka, 2003 (Mystic River)
režie: Clint Eastwood / hodnocení: 81 %

Hrají: Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden a Laura Linney.

Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se.


Fargo, 1996 (Fargo)
režie: Joel Coen, Ethan Coen / hodnocení: 84 %

Hrají:  Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare a Harve Presnell.

Bratři Ethan a Joel Coenové si neobyčejně lehce pohrávají s tématem a jeho zpracováním, přitom s neobyčejnou chutí mísí žánr krimi s poněkud svéráznou nadsázkou. Tento jejich film byl inspirován skutečnými událostmi, jež se odehrály ve státě Minnesota v roce 1987. Obchodník s auty Jerry Lundegaard si najímá dva gangstery k únosu vlastní ženy. Zločinci navyklí na „složitější případy“ se při řešení svěřeného úkolu nedrží na uzdě a příliš často za sebou zanechávají krvavé stopy… Kriminálně laděný příběh, který se odvíjí ve třech dějových liniích, natočil Joel Coen.


L. A. – Přísně tajné, 1996 (L.A. Confidential)
režie: Curtis Hanson / hodnocení: 89 %

Hrají: Guy Pearce, Russell Crowe, Kevin Spacey, Kim Basinger, James Cromwell a Danny DeVito.

Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom „hodní beránkové“, občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení…


Sedm, 1995 (Se7en)
režie: David Fincher / hodnocení: 92 %

Hrají: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, John C. McGinley a Kevin Spacey. 

Dva policisté (Brad Pitt a Morgan Freeman) jsou na stopě geniálního vraha, zodpovědného za sérii děsivých vražd, jejichž oběti spojuje sedm smrtelných hříchů. V jedné z rolí tohoto kvalitního trhilleru, zasazeného do temného města nasáklého bolestí a zkázou, uvidíte také Gwyneth Paltrow. David Fincher (Klub rváčůZodiacPodivuhodný případ Benjamina Buttona) s dokonalou znalostí našich nejhlubších obav pevně svírá otěže akce – fyzické, psychické i spirituální – neodvratně směřující k rozuzlení, které do hloubi otřese i tou nejzatvrzelejší duší.


Obvyklí podezřelí, 1995 (The Usual Suspects)
režie: Bryan Singer / hodnocení: 88 %

Hrají: Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri, Kevin Pollak, Pete Postlethwaite, Kevin Spacey, Suzy Amis, Benicio del Toro, Giancarlo Esposito.

Po únosu kamionu v New Yorku je pět zločinců zatčeno a podrobeno výslechu. Protože nikdo z nich není vinen, plánují se policii pomstít. Operace probíhá hladce, ale pak se ukazuje, že za vším stojí mistr legendárního zločinu Keyser Söze. Je zřejmé, že každý z nich Sözeho v určitém ohledu poškodil. V rámci odvety pak následkem výbuchu na lodi zemře 27 mužů. Nyní však vyvstává zásadní otázka – kdo je vlastně Keyser Söze?


Uprchlík, 1993 (The Fugitive)
režie: Andrew Davis / hodnocení: 87 %

Hrají: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward, Joe Pantoliano, Andreas Katsulas, Jeroen Krabbé.

Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu, který sjede během rvačky ze silnice a převrátí se na železniční trať. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se vydává po stopách uprchlíků. Lékaři se podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži, který má prsty ve vraždě jeho ženy.


Vražda v Orient Expressu, 1974 (Murder on the Orient Express)
režie: Sidney Lumet / hodnocení: 81 %

Hrají: Albert Finney, Lauren Bacall, Martin Balsam, Ingrid Bergman, Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Cassel, Sean Connery, John Gielgud, Wendy Hiller, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave, Rachel Roberts, Richard Widmark, Michael York.

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem. Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou – od Istanbulu až po Calais – se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře – a jaký byl její motiv…


Šaráda, 1963 (Charade)
režie: Stanley Donen / hodnocení: 84 %

Hrají: Cary Grant, Audrey Hepburn, Walter Matthau, James Coburn, George Kennedy.

Regina (Audrey Hepburn) se vrací do Paříže z lyžovačky ve Švýcarsku. Čeká ji ovšem nemilé překvapení. Její manžel je nezvěstný a spolu s ním i všechny peníze, které měli. Do toho se o ni začnou zajímat agenti CIA a další podivíni, kterým jde všem jen o jedinou věc. Dozvědět se, kde jsou peníze. Manžel je totiž za války zpronevěřil. Napětí, žánrové schválnosti, product placement a další komponenty tento film učinily nesmrtelným. Především muzikálový režisér Donen napíná diváky od začátku do konce. Audrey Hepburnové v roztomilém kožíšku a špercích za několik desítek tisíc dolarů jde totiž permanentně o život.


Psycho, 1960 (Psycho)
režie: Alfred Hitchcock / hodnocení: 88 %

Hrají: Anthony Perkins, Janet Leigh, John Gavin, Vera Miles, Martin Balsam.

Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši.


Dárek na Valentýna? Knížky pro každého, koho máte rádi…

foto: Unsplash

Nejočekávanější filmy letošního roku… Na co se můžeme těšit?

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související