Mlsání pro horké dny: Borůvkový nepečený cheesecake

foto: Unsplash

Když dozrávají borůvky, nabízí se spousta možností, jak je v kuchyni využít, ovšem spojení s lahodnou smetanovou chutí je vždy zárukou úspěchu. Navíc tento borůvkový nepečený cheesecake je hotový v cuku letu a vyrovná se i těm z nejlepších cukráren.

Ten, kdo vymyslel cheesecake, by měl obdržet medaili, protože jde doslova o geniální moučník. Zejména jeho nepečená varianta je dokonalá a na přípravu úplně jednoduchá.

První tvarohové dorty, tak jak je známe dnes, hostům připravovala mezi prvními Martha Washington ve Philadelphii. V roce 1730 otevřela podnik zvaný „Cheesecake House“ , kde nabízela hned tři různé tvarohové koláče ochucené růžovou vodou a dalším kořením. Jeden z nich byl „bez kůrky“, tedy pečený ve formě. Další ingredience, jako například citron či vanilka, se pak do cheesecaků začaly přidávat až během 19. a 20. století. A postupně se objevily v nabídce většiny kaváren v New Yorku. V té době se také změnila receptura. Do základu se začaly přidávat vaječné žloutky, aby směs byla ještě jemnější a delikátnější. Dnes se při přípravě cheesecaků používá jako základ většinou jemný smetanový sýr typu philadelphia. Což je s ohledem na historii shoda názvů asi zcela náhodná, ale výstižná.

Borůvkový nepečený cheesecake

  • 250 g máslových sušenek
  • 100 g másla
  • 400 g smetanového sýra typu philadelphia nebo tvarohu
  • 2 vanilkové cukry
  • 2 plátky želatiny
  • 300 g borůvek

Postup: Sušenky nahrubo podrťte a smíchejte s povoleným máslem. Dortovou formu vyložte pečicím papírem a na dno a okraje vmačkejte sušenkovou směs. Dejte do ledničky. Rozpuštěnou želatinu postupně ručně metličkou zamíchejte do sýra oslazeného cukrem a vanilkovou esencí. Směs nalijte na základ ze sušenek. Borůvky promíchejte s cukrem a směs navrstvěte na krém. Nechte ztuhnout v lednici.

Historie smetanových koláčů

Už před více než 2000 lety před n.l. připravovali dezerty ze sýra ve starém Řecku. Na ostrově Samos se našly důkazy, že tu pekly placičky připravené z čerstvého sýra, smíchaného s moukou a medem. Pekly se nad otevřeným ohněm a nejčastěji se prodávaly přímo na ulici jako rychlé občerstvení. Čerstvý sýr byl považován za velmi dobrý zdroj energie a existují důkazy, že byl i ve formě koláčků podáván sportovcům během prvních olympijských her v roce 776 př.n.l. Tvarohové koláče byly ale také ve starém Řecku velmi oblíbené jako svatební dezert.

Různé dezerty, jejichž základem byl sýr se později v Evropě začaly připravovat ve formě různých větších pečených koláčů. V první anglické kuchařce, napsané v roce 1390, lze najít už několik variant receptu na tvarohový koláč, který kromě čerstvého sýra obsahoval i vejce a různé příchutě. Po dobu dalších pěti století se pak téměř každá anglická kuchařka neobešla bez alespoň jednoho receptu na tvarohový koláč, což jen potvrzuje lásku, kterou Angličané k tomuto lahodnému dezertu chovají. A přenesli si je s sebou i za oceán do nového světa, kde se později stal cheesecake tak populární. A postupně dobyl celý svět.

Zdroj: www.jonathanlordcheesecake.com, www.thoughtco.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související