Dezert na víkend: Dortík s jahodami. Proč nám čokoláda zvedá náladu a jak poznáte tu dobrou?

foto: Unsplash

Přemýšlíte, čím a jak dostat do těla endorfiny a zvednou si náladu? Pokud mluvíme o jídle, tak čokoládový dortík je jasnou volbou! Ovšem při výběru čokolády se mějte na pozoru. Zdaleka nejde jen o procenta kakaa!

Čím víc kakaa, tím lépe, bílá čokoláda není čokoláda… Pokud jde o čokoládu – výčet tradovaných polopravd či úplných nesmyslů nebere konce. Jedním z těch hodně zažitých je představa, že pravá horká čokoláda je hustá, až v ní stojí lžíce. Přitom je to naopak, ta luxusní je vždy řídká, skoro jako voda. Má pouze příchuť prvotřídní čokolády, která se v ní rozpustí. Vyzkoušet si to může každý sám: stačí rozpustit ve 100 mililitrech mléka 60 g kvalitní čokolády. Hořké, mléčné nebo bílé, záleží jen na tom, co máte rádi. Chutná skvěle, ale rozhodně není hustá. To, co vám občas nabízejí v cukrárnách či kavárnách je nápoj plný ztužovadel, případně husté smetany či dalších přísad.

Dalším častým mýtem je, že ta nejlepší čokoláda má mít 80 či 90 procent kakaa. Jenže taková čokoláda má spíše suchou, až drolivou konzistenci a je velmi hořká. K jídlu vlastně není určena, je pouze surovinou pro výrobu dalších čokoládových delikates. O správné chuti čokolády rozhoduje především technika zpracování, ale i místo, kde kakaové boby rostou. Například, zda je tam dostatečně vlhko a polostín, protože na přímém slunci by se spálily.

A jak je to s barvou?

Mnoho lidí si myslí, že správná barva čokolády je pouze hnědá. Jenže ve skutečnosti může být čokoláda i bílá. Kvalitu čokolády totiž určuje především kakaové máslo a to má po separaci kakao­vého prášku barvu slonové kosti. Takže záleží na tom, jak výrobce s kakaovými boby naloží. Díky speciálními lisu, může vyrobit kakaové máslo pro výrobu kvalitní bílé čokolády. Ta by měla obsahovat zhruba 27 procent kakaového másla, mléko a vanilku. Pokud ovšem výrobce použije levnější sójové složky, kvalita čokolády klesá. Z toho paradoxně vychází, že kvalitní bílá čokoláda je dražší než mléčná čokoláda, protože je v ní více drahocenného kakaového másla.

A jak je to v případě, že tabulku čokolády rozbalíte, a není hezky lesklá a jsou na ní šedivé mapy? Šedivost čokolády nemusí být vždy na závadu chuti, mnohdy se jedná pouze o estetický problém vzniklý špatným skladováním nebo špatnou manipulací při přepravě. Pokud je skladovaná při teplotách pod 15 stupňů, kakaové máslo má tendenci vylézat na povrch a čokoláda pak nevypadá dobře, i když může chutnat stejně. Samozřejmě jen v případě, že nemá po datu spotřeby.

Opravdu zvedá náladu?

Čokoláda obsahuje tři důležité látky, které mají skutečně vliv na fungování našeho mozku. Tryptofan je aminokyselina, kterou mozek používá k výrobě serotoninu, zodpovědného za naše pocity štěstí. Fenylethylalanin, podporuje pocity přitažlivosti, vzrušení, a naše tělo ho v hojném začne vyrábět, když jsme zamilování. V kombinací s dopaminem, působí také jako antidepresivum. A konečně theobromin je slabý stimulant, který spolu s kofeinem vytváří charakteristický „euforijní“ účinek, jež mnoho lidí zažívá poté, co čokoládu snědí. I to je určitě důvod, proč na opojné účinky čokolády lidé přišli už velmi dávno. Její kořeny sahají až do dávnověku, mnohem dál, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Kakaovníky rostly v blízkosti Amazonky už 4000 let před Kristem. První objevili lahodnou chuť kakaových bobů zřejmě staří Mayové. Podle posledních výzkumů už 600 let před Kristem vařili nápoje připomínající kakao. Rozdrcené boby míchali s dalšími ingrediencemi – vodou, kukuřičnou moukou, kořením a medem. A přidávali je i do mnoha jídel.

A co si tedy upečeme?

Těžká pařížská šlehačka neboli po cukrářsku těžká „Paříž“ je záležitost, s kterou se, pokud se ještě neznáte, musíte seznámit. Jestli je v cukrařině něco sázkou na jistotu, pak je to právě čokoládový dortík s touhle manou nebeskou. A pokud ho doplníte jahodami, které se už začínají v hojnějším počtu objevovat v obchodech, nemá chybu!

Příprava je poměrně snadná, jen je dobré ji rozdělit do dvou dnů. Těsto i krém se totiž musí rozležet. Podle původního klasického receptu se do krému přidává máslo. Další variantou ale je, dát místo másla mascarpone. Krém pak tolik neztuhne, ale má jemnější, nugátovou chuť. Klidně zkuste oboje, zklamaní určitě nebudete. A nešetřete na čokoládě, čím kvalitnější, tím lepší výsledek. Tohle prostě neošidíte.

Na čokoládový dortík s jahodami potřebujete:

Na krém:

  • 500 ml 33% smetany
  • 200 g másla
  • 200 g cukru krystal
  • 150 g kakaa
  • 300 g kvalitní hořké čokolády

Na těsto:

  • 300 g hladké mouky
  • 1 lžíce krupicového cukru
  • 160 g másla
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1 vejce
  • špetka soli

Postup:

Den předem si připravte těsto. Do mouky pokrájejte změklé máslo, přidejte všechny ostatní ingredience a vymíchejte hladké těsto. Nejlépe to jde v robotu. Zabalte ho do folie a uložte do lednice. Základ na krém je také nutné připravit den předem. Smetanu nalijte do hrnce, přidejte kakao, máslo a cukr a nechte projít varem. Do horkého vložte rozlámanou čokoládu a vymíchejte, až je směs hladká a hezky lesklá. Nechte vychladnout a dejte do ledničky.

Druhý den nejprve rozválejte těsto, vložte ho do kulaté formy, okraje odřízněte, propíchejte ho vidličkou, posypte zátěží (fazole) a pečte při cca 160 stupních asi 15 minut. Mezitím vyndejte krém, přidejte do něj změklé máslo a vyšlehejte. Až upečené těsto vychladne, navrstvěte na něj krém, uhlaďte a dejte do chladu ztuhnout. Pak ozdobte jahodami, případně i šlehačkou. A je to. Čokoládový dortík jako z prvotřídní cukrárny je na světě!

Zdroj: theconversation.com, Inc.com, The Washington Post, thespruceeats.com

Další naše skvělé a vyzkoušené recepty:





Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související