Symbol New Yorku slaví 90. let

Empire State Building byla desítky let nejvyšší budovou světa
foto: Unsplash.com

Oficiální otevření mrakodrapu Empire State Building v New Yorku se konalo přesně 1. května 1931. 102 patrová budova se pak na více než 40 let stala i nejvyšší budovou světa.

Empire State Building, jeden z nejslavnějších mrakodrapů světa, patří k hlavním symbolům New Yorku a je naprosto nepřehlédnutou dominantou tohoto města. Kancelářský komplex je postaven ve stylu art deco a k jeho slávě přispěli i filmaři, kteří na jeho vrchol situovali například souboj King Konga s dotírajícími stíhačkami. Ačkoli se jeví dost nepravděpodobné, že by budova mohla podobné řádění přežít, opak je pravdou. O tom se mohl celý svět přesvědčit v červenci 1945, kdy do ní v úrovni 79. patra narazil bombardér B-25 Mitchell, a budova to ustála, i když opravy se vyšplhaly k jednomu milionu amerických dolarů.

HON ZA TITULEM NEJVYŠŠÍ

Architektonický návrh vytvořil za pouhé dva týdny architekt William F. Lamb. Původně počítal jen (!) 80 patry. Ovšem ve chvíli, když John Jakob Raskob, bývalý prezident firmy General Motors a úhlavní obchodní nepřítel Waltera Chryslera, oslovil kancelář Shreve & Lamb, která se podílela i na projektu 40 Wall Street, návrh se rozrostl na 102 pater. A zrodila se nejvyšší budova světa. Tento titul si nesla až do roku 1972, kdy ji překonala severní věž Světového obchodního centra. Po teroristických útocích 11. září 2001, kdy se tzv. „Dvojčata“ zřítila, se Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku a třetí nejvyšší v USA, hned po Willis Tower a Trump International Hotel and Tower. Od roku 2013, kdy se nové světové obchodní centrum nazvané One World Trade Center znovu dostavělo, je Empire State Building opět v jeho stínu. V roce 1986 se budova zařadila na seznam národních kulturních památek.

POCTA PATRONU NEW YORKU

22. ledna 1930 se začalo se stavěním základů, ovšem oficiální zahájení stavby proběhlo 17. března na Den svatého Patrika, patrona New Yorku. Na stavbě pracovalo téměř 3500 dělníků, v průměru bylo postaveno čtyři a půl patra za jeden týden, takže hotovo bylo již za rok a 45 dnů. Této rychlosti stavby dosáhli stavbaři díky předem vyrobeným dílům, které pak následně pouze sestavovali.

Empire State Building je známá také svým každoročním během do schodů Empire State Run-up. Závodníci běží do 85. patra a překonat musí 1575 schodů. Těm nejlepším to trvá asi 9 půl minuty…


Dubaj: Futuristická budoucnost se mění ve skutečnost

foto: Dubai Tourism

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související