Letní mlsání: Piškotový dort s ovocným rozvarem. Bez vážení!

Zvládne i dítě
foto: Unsplash

Piškot je právem obávaná disciplína. Naučit se dobrý chvilku trvá, a i tak se občas nepovede… Ale tenhle recept, který jsem zdědila po manželově mamince, je geniální v tom, že se prakticky zkazit nedá. Jediné, co potřebujete, je dobrý šlehač.

Dobrý piškotový dort se hodí k úplně každé příležitosti – k svátku, narozeninám, nedělnímu kafi… A teď v létě se nemusíte dělat s žádnými tučnými a náročnými krémy. Zcela vystačíte, se šlehačkou, mascarpone či crème fraîche, případně zakysanou smetanou. A samozřejmě ovocem ve všech jeho podobách. Buď čerstvým, což je možná úplně nejlepší, nebo krátce povařeným s trochou třtinového cukru, limetkou a kapkou dobrého rumu. Poměr smetan na krém si můžete vyzkoušet podle sebe. U mě vítězí 2 ušlehané šlehačky (200 ml) s jedním mascarpone (125 g), ale dá se experimentovat. Želatinu nedávám, přijde mi to zbytečné, krém v lednici většinou ztuhne a když ne, vadí to někomu? I hezky vláčný krém se na dortu s ovocem krásně vyjímá.

Na piškotový dort bez vážení potřebujete:

  • 5 vajec
  • 5 lžic cukru krystal
  • 5 lžic polohrubé mouky
  • 1 lžička oleje
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva

Postup:

Žloutky oddělte od bílků. Vejce by měla mít pokojovou teplotu. Z bílků vyšlehejte pevný sníh. Žloutky vyšlehejte s cukrem, dejte si záležet, hmota musí být opravdu krásně hladká a lesklá. Pak přidejte lžičku oleje, ještě krátce zašlehejte, šlehač stáhněte na nízkou rychlost a postupně přisypávejte mouku smíchanou s práškem do pečiva. Pak jemně, ideálně už jen ručně, vmíchejte ušlehaný sníh, těsto vlijte do vysypané formy na dort a pečte při 170 stupních asi 15 minut. Ještě lepší způsob je, upéct dvě placky ve dvou formách, pokud se vám vejdou do trouby, nebo jednu po druhé. Nemusí pak dort rozřezávat a piškot je kompaktnější.

Nechte vychladnout a pak už jen pomažte smetanou a ozdobte ovocem.

Ze stejně připraveného těsta je i skvělá piškotová roláda.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související