Vyzkoušeli jsme: Co s přebytkem vajec po koledě? Recept z roku 1927 na vejce s nádivkou nás nadchl

Vejce
foto: PxHere

Vejce jsou evergreenem Velikonoc. Ale co s nimi, když se jich doma po koledě sejde až moc? Kromě klasické pomazánky s horou majonézy letos zkuste i něco rafinovanějšího.

Osobně mám moc ráda pomazánku z pokrájených vajec s ředkvičkami a krémovým sýrem nebo sýrem typu cottage. S ním je tahle kombinace navíc vhodná i při dietě. Vajíčka s ředkvičkami míchám půl na půl a je to vážně dobrota. Sýru dejte dle uvážení, podle mých zkušeností ho nemusí být moc, stačí jen tolik, aby vše spojil. Pak už jen osolit, opepřit a hotovo. Pár kapek citronu ovšem nic nezkazí, jen podpoří chuť.

Další osvědčenou kombinací jsou vařená vejce s uzeným lososem a koprem. Plátky lososa položte na rozpůlená vejce a ozdobte lžičkou zakysané smetany smíchané s koprem. Rafinovanější varianta je, když vejce i lososa rozsekáte na větší kousky a se smetanou a koprem smícháte. Na opečeném toastu je to vynikající. A pro vyznavače klasiky tu mám ještě jednu kombinaci, ovšem chuťově zajímavější než fádní klasická vajíčková pomazánka. Vajíčka pokrájejte, přidejte kousek dobré pokrájené vepřové šunky nebo uzeného masa a přidejte trochu nastrouhaného křenu. Zamíchejte se zakysanou smetanou a majolkou (půl na půl). Uvidíte, že tahle pomazánka je o dost zajímavější.

Vejce s nádivkou z roku 1927

V jedné staré kuchařce po prababičce, kterou opatruji jako oko v hlavě, jsem našla tenhle recept na vejce s nádivkou a vážně mě nadchla. Můžu jen doporučit. Jak na to? Uvařená vejce rozkrojte, žloutky vyjměte. Pomačkejte vidličkou a smíchejte s trochou francouzské hořčice a utřete do pěny. Přidejte 2 lžíce zchladlého aspiku, sůl, pepř a pár kapek octa a vymíchejte do hladka. Do takto vzniklé emulze zamíchejte několik sardelí, kyselých okurek a kaparů a směsí naplňte vydlabané bílky. Je to docela dost pikantní, poměry v receptu nebyly, takže jsem přidávala od oka, ale radím s těmi sardelkami raději šetřete, jsou hodně výrazné. Ale chutná to skvěle, zejména v kombinaci s čerstvým pečivem a římským salátem je to dobrota, vyzkoušejte. Pokud nemáte po ruce aspik, asi bych se nebála nahradit ho ideálně domácí majonézou.

Kolik vajec vlastně můžeme sníst?

Zdravý člověk může sníst 2-3 denně vejce, započítávají se ovšem i ta skrytá v dalších potravinách a jídlech. Kalorická hodnota vajec není nijak závratná, jedno má asi 80 kalorií, což se rovná zhruba jednomu menšímu jablku. Odepírat si je tedy určitě nemusíme. Navíc 1 vejce obsahuje až 20 % doporučené dávky vitaminu D na den, 19 % vitaminu A (ten podporuje imunitu) a 20 % vitaminu B8. A to není zdaleka vše. Vejce obsahuje také selen, železo, je skvělým zdrojem bílkovin i omega-3 mastných kyselin a vitaminů skupiny B, E, K. Dále obsahuje minerální látky a stopové prvky. Například železo, vápník, hořčík, fluor, draslík, zinek a nezanedbatelné množství jódu.

zdroj: BBC Goodfood



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související