Na cestách za poznáním: Kam zmizel div světa na Rhodu?

foto: Unsplash

Nejvýchodněji položený řecký ostrov Rhodos je obestřen mnoha tajemstvími. Již před tisíci lety se stal důležitou křižovatkou civilizací a své stopy tu zanechaly mnohé z nich.

Rhodos milují turisté z celého světa, ale ležet tu jen tak na pláži, byť té sebekrásnější, by byla vážně škoda. Objevovat tu je opravdu co. Asi nejznámější památkou je ta, kterou už vlastně nikdo nikdy neuvidí.

Ležel na dně moře

Socha boha Hélia, známá jako rhodský kolos stávala pravděpodobně v přístavu hlavního města, o přesném umístění se dosud vedou spory. Vztyčená byla v roce 291 př. n. l. a nápis nalezený poblíž Paláce velmistrů, napovídá, že byla zhruba 31 m vysoká. Byla nejspíše kovová a údajně se na ni spotřebovalo asi 30 tun železa, mědi a bronzu. Kolos se nad přístavem Mandraki tyčil pouhých 66 let, než se roku 225 před naším letopočtem zřítil během mohutného zemětřesení. Podoba se zachovala jen na bronzové čtyřdrachmě z 3. století společně se starým znakem Rhodu.

foto: Unsplash

Nikdy už nebyl znovu postavený, protože Rhodosané se obávali boží odplaty, a tak se zřícenou sochu ani neodvážili přemístit. Její trosky proto dlouhá staletí ležely v přístavu na dně moře. Poslední věrohodné zprávy o nich jsou z roku 653 našeho letopočtu z doby, kdy ostrov krátkodobě okupovali arabští piráti. Ti měli vytáhnout části bývalého divu světa z moře a prodat židovskému obchodníkovi, který je nechal roztavit a použil jako materiál na výrobu zbraní.

Strategický bod

Rhodos leží na průsečíku hlavních námořních cest ve Středomoří a je spojnicí mezi Egejským mořem a Blízkým východem. Osídlený byl již ve třetím tisíciletí p .n. l., často se tu zastavovali Egypťané a Féničané při svých výpravách po Středomoří. Kolem roku 1400 před naším letopočtem ho obsadili Mykéňané a Kréťané, kteří s sebou přinesli mykénskou kulturu. Jednu z nejvýznamnějších stop tu zanechali rytíři Řádu svatého Jana, tedy Johanité, pro které se později vžilo označení maltézští rytíři. Johanité začali budovat opevnění ostrova včetně mohutných hradeb a bran kolem hlavního města, založili nemocnici, a postavili i krásné paláce.

foto: Unsplash

Nejznámějším a nejvíce obdivovaným je Palác velmistrů, sídlo samotného velmistra řádu. Povětšinou jím býval rytíř francouzského původu, proto se francouzština stala nejrozšířenějším jazykem tohoto období. Pod vládou Johanitů se Rhodos stal skutečně významným místem východního Středomoří a jeho přístav důležitým centrem obchodu mezi východem a západem. Prohlídka paláce je neobyčejný zážitek, ať už budete na ostrově ubytovaní kdekoli, určitě si sem udělejte výlet a projděte si ho. Ujít si rozhodně nenechte legendární Lindos. Jeho bílé domečky září do dálky a projít se zdejšími romantickými uličkami je téměř povinností každého návštěvníka ostrova.  Nad městem ční starověká Akropole, odkud je čarokrásný rozhled.

Co ještě na ostrově vidět?

Hrad Monolithos  měl za úkol chránit Rhodos před útoky armád i loupeživých pirátů. Má za sebou dlouhou, dramatickou historii a už jenom pohled na více než 200 metrů vysokou skálu, na které se vypíná, stojí za to. Původní opevnění postavili Byzantinci, v roce 1467 ho rozšířili johanité. Vlastní hrad Monolithos rytíři vybudovali letech 1480 až 1489 pod vedením velmistra Pierre d’Aubusson. V současnosti z něj zbyly jen rozvaliny a dvojice nepoužívaných kaplí. Ke hradu se dostanete po schodech vytesaných ve skále. Vyrazit si odtud pak můžete k nádherné pláži Fourni, proslavené klidem a pobřežními jeskyněmi.

Castello de Monolithos Rhodes / foto: Unsplash

Akropole Kamiros – ruiny rozlehlého antického přístavního města, ležícího na severozápadě ostrova, byly objeveny a odhaleny v letech 1852 až 1864. Rozkládalo se ve třech úrovních a na kopci se nacházela akropole s chrámovým komplexem. Domy většiny obyvatel byly v údolí a byl tu i dórský chrám zasvěcený bohu Apollónovi. Roku 226 př. n. l. bylo město zničeno zemětřesením, poté znovu obnoveno, ale po dalším zemětřesení v roce 142 př. n. l. už zůstalo opuštěné. Z nejvyššího bodu bývalé akropole je překrásný výhled.

Kalithies, bývalé termální lázně, najdete na severovýchodním výběžku ostrova, necelých 7 kilometrů jižně od jeho nádherné stejnojmenné metropole, plné zajímavých památek. Zdejší roztomilé pláže omývají vlny blankytného Středozemního moře. Samotné letovisko disponuje malou písečnou pláží, vhodnou zejména pro děti. Větší a komfortnější pláže s plným turistickým zázemím a četnými možnostmi občerstvení jako Anthony Quinn, Afandou nebo Traganou se nalézají několik minut chůze od města. V okolí Kalithies objevíte také romantické skalnaté zátočiny, většinou liduprázdné a s průzračnou vodou, které jsou jako stvořené k potápění a šnorchlování.

Zdroj: www.rhodos-travel.com, www.greeka.com, CK Fischer



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související