Pokud přemýšlíte o prázdninách na Středním Slovensku, děláte dobře. Zdejší kraj je plný překvapení, historie i nádherné přírody. Kremnica leží přímo v jeho srdci, takže ji rozhodně nemůžete minout. Hned z několika důvodů.
Kremnica je jako stvořená pro procházku, prohlídku zdejšího městského hradu i posezení u kávy a zdejších pověstných Kremnických krumplí. Ty si můžete koupit i podívat se na jejich výrobu ve zdejším informačním centru, které najdete v dolní části náměstí. Domluvit si tu ale můžete i Nevšední putování historií Kremnice s Martinem Varhaňovským. Kromě zasvěcené prohlídky města vás zavede i do sklepení s ochutnávkou vína. Budete překvapeni, co jich tu mají, stejně jako kvalitou místního vína.
Zlatá Kremnica
Že se v Kremnici těžilo zlato a stříbro asi víte, ale že zdejší mincovna patří k nejdéle fungujícím podnikům na světě, ví málokdo. A přesto je to tak. 17. listopadu 1328 udělil uherský král Karel Robert z Anjou osadě Cremnychbana privilegia svobodného královského těžařského a mincovního města. Zároveň založil i mincovnu, která za téměř 700 let své nepřežité existence vyprodukovala obrovské množství zlatých i stříbrných mincí. Kremnické dukáty, tzv. florény patřily svého času k nejvyhledávanějším a nejcennějším platidlům Evropy.
O zdejší těžbě zlata si můžete udělat představu při prohlídce Hornického muzea ve štole Andrej. Návštěvníkům je zpřístupněna trasa dlouhá 650 metrů, na které nahlédnete do velmi těžkého života a práce horníků. Za prohlídku stojí i expozice Mincovny Kremnica. Kromě jiného se tu dozvíte, že mincovna je posledním místem v Evropě, kde se ještě používají při výrobě mincí stroje známé jako Vulkány. Ale k vidění tu jsou samozřejmě i ražby mincí či medailí na moderních strojích, z kterých vyšly i první slovenské euromince. Navštívit můžete i zdejší Muzeum mincí a medailí.
Pokud byste se do Kremnice chystali ke konci prázdnin, nevynechte festival Kremnické gagy, evropský festival humoru a satiry, koná se poslední srpnový víkend. Součástí festivalu je i expozice Muzeum kýče a Ulička slavných nosů, na níž jsou umístěny podobizny osobnosti se smyslem pro humor, první plastikou v uličce byl nos Júlia Satinského.
foto: Martin Varhaňovský, Jitka Lubojacká, Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko
Milujete výšky?
Jen kousek nad Kremnicí se v nadmořské výšce 1232 m nachází Skalka, sedmý nejvyšší vrch Kremnických vrchů. V zimě se sem jezdí lyžovat, teď v létě si ji ale oblíbili milovníci adrenalinových zážitků. V roce 2020 tu vybudovali novou VIA FERRATA WORLD se zajištěnými horolezeckými trasami s obtížností B, D, E i tou nejtěžší na Slovensku označenou jako F. Jednotlivé lezecké cesty jsou propojeny různými technickými prvky, jako jsou ptačí hnízda, kyvadlo, kladivo, lanové mosty. Zkouška odvahy jako vyšitá…
Celý areál je volně přístupný, ale všem návštěvníkům se důrazně doporučuje, začít s nejnižší obtížností. A pokud ji zvládnete bez problémů, můžete pokračovat dál. Tohle raději nepodceňujete. V minulosti se tu objevilo již mnoho případů, kdy horká služba musela z obtížnějších úseků zachraňovat lezce, kteří přecenili své síly a nedokázali se sami dostat dolů. Podcenit samozřejmě nesmíte ani výbavu, kterou si tu ale můžete i půjčit. Cena za půjčení je deset eur (250 Kč) na čtyři hodiny, nebo 15 eur (375 Kč) na celý den.
Jestliže ovšem trpíte závratí nebo si na lezení po skalách jednoduše netroufáte, můžete svou odvahu vyzkoušet i jinak – přechodem visutého mostu. Jsou tu hned dva a oba vyžadují trochu sebezapření, než na ně vstoupíte. Vyzkoušela jsem si to, takže dobře vím, o čem mluvím. Trochu se to houpe a raději nekoukejte dolů. Je to stezka odvahy, ale na druhou stranu, když to zvládnete, můžete být na sebe právem hrdí. Navíc ten výhled na okolní hory je vážně impozantní a je skvělou odměnou za překonání sama sebe.
Zdroj: www.centralslovakia.eu