Japonská princezna Mako se vdala a zřekla se titulu…

To vše pro lásku!
foto: Twitter

Japonská císařská rodina je ve své zemi pod podobným drobnohledem jako ta britská. A stejně jako ve Velké Británii i v Japonsku patří každé porušení tradic k velmi sledovaným a propíraným událostem.

Japonská princezna Mako, neteř současného císaře Naruhita, je první ženou z japonské císařské rodiny, která se pro lásku vzdala nejen svých výsad, ale i peněz.

Rozhodnutá žít svůj život

Třicetiletá princezna je dcerou prince Akoishina (bratra císaře) a jeho manželky, princezny Kiko. Narodila se 23. října 1991. Zpočátku následovala královskou tradici a navštěvovala elitní gakušuinskou školu, kde obvykle studují členové císařské rodiny. Později ale porušila zaběhnuté zvyky tím, že opustila vybranou instituci a rozhodla se studovat na vysoké škole. Princezna Mako, kterou blízcí popisují jako nezávislou a přátelskou ženu, si vybrala tokijskou Mezinárodní křesťanskou univerzitu, kde studovala umění a kulturní dědictví. Rok strávila na univerzitě v Edinburghu a později získala magisterský titul na univerzitě v Leicesteru.

Lásce neporučíš

Svého současného manžela, právníka Keie Komura (30), poznala na vysoké škole a okamžitě se prý do sebe zamilovali. „Neurozený“ Kei se ale díky tomu ihned dostal pod tlak veřejnosti. Propíral se nejen jeho původ, ale například i účes. Mladík s culíkem prý nebyl princezny hoden… Mako se ale své lásky vzdát nehodlala, i přesto, že kvůli tvrdé kritice veřejnosti a médií trpěla následně posttraumatickou stresovou poruchou. Pár se v roce 2017 zasnoubil a na další rok plánoval svatbu. Ta však musela být odložena především kvůli skandálu Komurovi matky. Tu její bývalý snoubec obvinil, že si od něj vypůjčila peníze a nevrátila mu je. Skandál vygradoval tím, že se Kei raději rozhodl přijmout nabídku přední newyorské advokátní kanceláře a přestěhoval se do USA.

Skromný obřad

Odkládaná svatba tedy nakonec proběhla toto úterý, byť jinak, než si obvykle velký den princezen představujeme. Odehrála se bez typických královských obřadů. Princezna Mako sňatkem přišla nejen o svůj titul, ale zřekla se i peněz (v přepočtu přibližně 31 milionů korun), které ženy, odcházející z japonské císařské rodiny, obvykle dostávají. „Je mi velmi líto způsobených nepříjemností a jsem vděčná všem, kteří mě i nadále podporují,“ uvedla po obřadu princezna Mako na tiskové konferenci. „Pro mě je Kei nenahraditelný a manželství bylo pro nás nezbytnou volbou, “ dodala. „Miluju Mako. Máme jen jeden život a chci, abychom ho strávili s tím, koho milujeme,“ řekl Kei Komuro podle zprávy AFP. „Je mi velmi smutno, že Mako byla kvůli všem těm falešným obviněním ve špatném dušením i fyzickém stavu, “ zastal se své ženy.

Budou jako Harry a Meghan?

Nyní se očekává, že novomanželé se společně přestěhují do USA. Princezna Mako opustila svou tokijskou rezidenci v úterý kolem 10:00 místního času (01:00 GMT), aby zaregistrovala své manželství, a několikrát se poklonila svým rodičům, korunnímu princi Fumihito a korunní princezně Kiko. Před odjezdem také objala svou mladší sestru, informoval zpravodajský server Kjódó. Mako, ale není první ženou v japonské královské rodině, která se takto vzepřela tradicím a odnesla to zdravotními problémy, napsal web BBC.

Její babička císařovna Emerita Michiko téměř před 20 lety dočasně ztratila hlas, když ji média drsně kritizovala a označila za nezpůsobilou stát se císařovou manželkou. Její teta císařovna Masako zase trpěla depresemi poté, co byla obviňována z toho, že nepřivedla na svět mužského dědice.

Japonské ženy z královské rodiny jsou tradičně nuceny striktně dodržovat daná pravidla – musí podporovat své manžely, porodit dědice a být strážkyní japonských tradic. Pokud neobstojí, jsou tvrdě kritizovány. To platí i pro princeznu Mako, která se pro lásku vzdala svého královského statusu. Ale ani to nestačilo k zastavení útoků. V úterý se v ulicích japonských měst dokonce konaly kvůli její svatbě i demonstrace. Odstěhování do Ameriky je tak celkem logickým vyústěním celé situace. A přirovnání k „bývalému“ královskému páru Harrymu a Meghan celkem na místě. Vždyť kolik členů královských rodin se kvůli lásce vzdá své rodiny, titulů i peněz?


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související