Za některými lahůdkami se musíte vydat do míst jejich vzniku, samy za vámi nepřijdou. Ale stojí to za to. To je i případ dobroty, kterou najdete pouze ve slovenské Kremnici. Kremnické krumple chutnají opravdu skvěle, ale mají také svůj velmi zajímavý příběh.
Story této cukrářské lahůdky se začala psát v roce 1901, kdy se do Kremnice přistěhoval vyučený cukrář Alojz Atkáry ze srbského Vršacu. O rok později se oženil s Annou Roxer z Kremnických Baní a koupil dům č.78 na Malém náměstí, ve kterém si později zřídil cukrárnu. První doložená zmínka o ní pochází z roku 1911.
A byl to právě on, kdo vymyslel kremnické krumple, cukrovinku na dvě kousnutí, která ho tak proslavila. Alojz Atkáry měl se svou ženou tři děti, dceru Irenu, ta zemřela jako 13tiletá, a dva syny. Eugen se stal prvním kremnickým pumpařem, mladší Elemír, převzal po otcovi cukrářské řemeslo a pokračoval v provozování rodinné firmy. Ta fungovala až do roku 1950, kdy byla znárodněna. A tím se veškeré vzpomínky na kremnické krumple postupně vytratily, i proto, že oba bratři zemřeli v osmdesátých letech minulého století bez potomků. I když nevymizely tak docela, jak připomíná cukrář Martin Varhaňovský, který se po sedmdesáti letech rozhodl výrobu této slavné cukrovinky obnovit.
Recept je tajný
Recept sice nenajdete v žádné kuchařské knize, patřil k rodinnému tajemství Atkárů, ale v Kremnici a jejím okolí se podobná dobrota připravovala při zvláštních příležitostech v mnoha rodinách stále. O Vánocích, svátcích, na svatby… A každá hospodyňka si ji přizpůsobila podle svého. Existuje více než dvacet verzí receptu, které se mírně liší, všechny se ale shodují asi v devadesáti procentech. Martin Varhaňovský je všechny prozkoumal a asi po půl roce bádání, studia a rozhovorů s místními, dospěl ke svému receptu. Je přesvědčený, že od originálu se téměř neliší.
Ruční výroba v dobových kulisách
Základem úspěchu je použití pouze prvotřídních surovin – másla, domácích piškotů, cukru, kakaa, ořechů. Kremnické krumple (mimochodem, krumpel znamená brambor a cukrovinka ho opravdu připomíná) probíhá výhradně ručně, za den jich tu zvládnou vyrobit 100 až 700 kusů, podle poptávky. Jí, a tudíž i prodávají, se totiž výhradně čerstvé. Pokud do Kremnice zavítáte, můžete se tu na jejich výrobu dokonce podívat. Stačí vejít do původní cukrárny, vystoupat do prvního patra a rázem se ocitnete o sto let zpět. Za sklem tu v půvabných kulisách za doprovodu stylové hudby lze sledovat, jak pod rukama zkušených cukrářek v dobovém oblečení vzniká jedna dobrůtka za druhou. Koupit si je pak můžete o patro níže v informačním centru.
Originální recept na kremnické krumple je sice tajný, ale jeden velmi podobný tu pro vás máme, takže si je můžete zkusit i doma. A pak si zajet na výlet do Kremnice a porovnat, jak se vám ty vaše povedly.
Kremnické krumple
Potřebujete:
- asi 30 delších ideálně domácích piškotů
- 250 g mletých ořechů
- 200 g práškového cukru
- kakao
- rum
- na krém:
- 200 ml mléka
- 150 g práškového cukru
- 30 g hladké mouky
- 3 žloutky
- 2 lžíce rumu
- 125 g studeného másla
- 2 lžíce kakaa
Postup: Do 100 ml mléka nasypte moučkový cukr a mírně zahřejte. Do zbylých 100 ml mléka vmíchejte žloutky a mouku, přilijte do teplého (ne horkého) mléka s cukrem, promíchejte a dochuťte trochou rumu. Za stálého míchání pomalu zahřívejte a vařte, dokud žloutková směs nezhoustne. Odstavte, nechte krém vychladnout za občasného míchání a do vlažného pomalu rozšlehejte máslo. Poté krém rozdělte na dvě poloviny, do jedné vmíchejte kakao a nechte oba ztuhnout v lednici.
Smíchejte ořechy s cukrem a rozválejte je na plát. Vydlabejte vnitřek piškotů, polovinu naplňte tmavým kakaovým krémem a druhou světlým. Piškoty spojte a potřeme rumem. Nakonec každý ručně zabalte do ořechového plátu a nakonec do kakaového prášku. Nechte hotové stát v chladu asi 2-3 hodiny, aby se všechny chutě propojily.
zdroj: cetralslovakia.eu, www.visitkremnica.sk, www.tajomstvomojejkuchyne.sk