Jak si účesem ubrat několik let? „Rozhoduje střih i barva,“ upozorňuje kadeřník celebrit

foto: Unsplash

Kdo by nechtěl vypadat mladší. A vlasy mají na našem vzhledu zásadní podíl, takže se určitě vyplatí se zamyslet na některými chybami, které děláme a zbytečně si tak přidáváme léta. A naopak. Dobře zvoleným účesem si v okamžiku uberete i hodně let. A dobrý kadeřník to samozřejmě ví.

Váš kadeřník určitě nedokáže vrátit čas, ale mistrně zvoleným střihem i barvou vás dokáže omladit klidně i o deset let. Alespoň je o tom přesvědčený londýnský kadeřník celebrit Luke Benson. „Účesy mají tu moc nás dělat starší i o dost let. A závisí to na všem, od délky vlasů, po barvu i výslednou úpravu,“ řekl v rozhovoru pro Express.co.uk. Podle Luka je velkou chybou snažit se napodobovat střihy podle obrázků v magazínech, protože každý z nás je originál a vyhovuje mu něco jiného. „Tak například tak populární kratší „bob“ sluší většině tváří, ale rozhodně ne každému,“ upozorňuje. V úvahu je třeba vzít nejen tvar obličeje, ale také kvalitu vlasů i vaše možnosti při úpravě. Pokud například nemáte dost času ani trpělivosti na náročnější domácí úpravu, nemá cenu žádat účes, který vyžaduje hodinu strávenou před zrcadlem. I na tohle se musí dobrý kadeřník ptát.

Co rok, to kratší vlasy?

Říká se, že starším ženám sluší spíše kratší či maximálně polodlouhé vlasy, ale podle Bensona to rozhodně nemusí být pravidlo. „Jak stárneme, naše rysy směřují stále více dolů, takže příliš uhlazené dlouhé vlasy tento efekt ještě umocňují,“ vysvětluje. „Ale dobře zvoleným více vrstevnatým střihem, který vlasy odlehčí, nebo lehkým navlněním, můžeme iluzi mladší tváře vrátit zpět,“ říká Luke.

Obecně platí, že oválné tváře zvládnou téměř každý střih, čtvercové potřebují zjemnit, těm kulatějším sluší spíše asymetrické střihy a ty s užší bradou, zase v těchto partiích dodat objem. Jak ale Benson upozorňuje, tohle rozdělení je hodně orientační a zkušený kadeřník dokáže pro vás najít styl bez ohledu na pravidla. V úvahu musí vzít především vaši kvalitu vlasů, ale i váš životní styl a již zmíněnou ochotu se účesu doma věnovat. „Nemá smysl vám nabízet krásný, ale náročnější účes, pokud nemáte čas, chuť nebo dostatečný rozpočet na jeho údržbu,“ myslí si.

I barva hraje prim

Pro mladší dojem je dobré se vyhnout všem ostrým kontrastům i studeným barvám. Příliš světlá či naopak tmavá přidává roky. Naopak teplé tóny zjemňují rysy. Sázkou na jistotu jsou medové zlatavé tóny pro blondýnky a karamelové či čokoládové odstíny pro brunetky, včetně více barevných melírů tón v tónu. Sázkou na jistotu jsou všechny tóny do zrz, ty jsou navíc letos hodně v kurzu a zaručeně omlazují.Důležitá je i strava

Kdo chce mít zdravé vlasy, měl by myslet i na svůj jídelníček. Důležité je pravidelně jíst dostatek rostlinné stravy bohaté na vitaminy a minerály, ale nezapomínat ani na ořechy, ryby či kvalitní maso. Pokud se zajímáte o doplňky stravy, zaměřte se na ty, které obsahují především zinek, metionin, vitaminy skupiny B zejména B12 a B6, vitamin C a železo. „Důležitý je také niacin,“ tvrdí Luke Benson. „Rozšiřuje totiž kapiláry přivádějící živiny do vlasového folikulu a společně se zinkem je posiluje a normalizuje mazové žlázy. Udržování správné hladiny zinku snižuje riziko vypadávání vlasů,“ doplňuje. Z potravin jsou na zinek bohatá především dýňová semínky, ovesné vločky, hovězí maso, luštěniny, ořechy a mořské plody.

Zdroj: www.express.co.uk, healthline.com, BBC Good Food

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související