NEJOBLÍBENĚJŠÍ knihy roku 2020. Nechybí vám v knihovně?

Knihy
foto: archiv redakce

Přestože letošní rok nepřál téměř ničemu a nikomu, jednu pozitivní věc přeci jen přinesl. Víc se prodávaly knihy a tím pádem se i více četlo.

My vám přinášíme TOP 10 titulů, které byly u čtenářů v letošním roce nejoblíbenější a možná unikly vaší pozornosti. Vše se ale dá napravit. Dobré knihy na vás vždy počkají.


Šikmý kostel, Karin Lednická, Bílá vrána

Tradičně vyprávěný román je úvodním dílem ságy zasazené do regionu, který literatura doposud opomíjela. Líčí sedmadvacet let ze života postav, jež tvrdě zasáhlo tragické důlní neštěstí, první světová válka a následný československo-polský konflikt, o němž učebnice dějepisu obvykle mlčí. Autorka podává autentický, historicky přesný a zároveň emotivně silný příběh místa, lidí a doby.


DVOJTÁTA, Vojtěch Bernatský, BizBooks

„Od sestřičky dostávám roušku, bílou gumovou obuv, zástěru a hodně široké zelené kalhoty. Kačenka už leží na sále a já usedám k její hlavě. Prakticky vzápětí se to stane. Matyáš je na světě a já si pozvolna uvědomuju, že jsem dvojtáta,“ vtipně popisuje sportovní moderátor Vojtěch Bernatský své rodičovství. Nevšední příběhy od dvojnásobného otce, který slasti i strasti spojené s dětmi prožívá po čtyřicítce. A je zřejmé, že ho nejen psaní, ale i život tatínka jaksepatří baví!


SMRTÍCÍ BÍLÁ, Robert Galbraith, Kniha Zlín

„Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy navštíví mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike se pustí do složitého vyšetřování, které ho zavede do zákulisí britského parlamentu.


NŮŽ, Jo Nesbo, Kniha Zlín

Harry Hole balancuje nad propastí. Už mnohokrát se probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a z předchozího večera si nepamatuje vůbec nic. Střípky událostí však postupně vyplouvají na povrch a Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil. Protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit.


SVĚDECTVÍ, Margaret Atwoodová, Argo

Margaret Atwoodová pokračuje v příběhu Gileádu více než patnáct let poté, co June zmizela neznámo kde. A rozvíjí ho ve zdrcujících výpovědích tří ženských hrdinek, které mají s tímto režimem co do činění, byť každá v jiné roli. Ne náhodou získala věhlasná autorka za své čím dál aktuálnější dílo – v němž se sžíravá, bezelstná a neohrožená kritika totality splétají v účinný nástroj – prestižní Bookerovu cenu.


365 – GASTROMAPA LUKÁŠE HEJLÍKA, Lukáš Hejlík, Došel karamel

Herec Lukáš Hejlík se věnuje blogu Gastromapy už 7 let! Objíždí české luhy i moravské háje a každý den přináší jeden tip na místo, kde se lidé můžou dobře najíst a napít. Nejdřív k projektu vznikla appka a teď i knížka Gastromapy. Dělal jí 365 dní, má 365 stran, ale především přináší 365 tipů. Podniky rozdělil do 31 kapitol, jedna vás vezme s sebou na výlet po Česku, další vás zavede na přísnou snídani, na jídlo z foodtrucku nebo za tím největším zážitkem!


TŘICET LET POD PŘÍSAHOU, Robert Šlachta, Josef Klíma, Universum

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity, který pomáhá nemocným a dlouhodobě znevýhodněným osobám.


CÍTIT ZNOVU, Mona Kasten, Omega

Sawyer je mladá, drsná – a sama. Od smrti rodičů si k sobě nikoho nepustí. To se ale změní, když se seznámí s Isaacem. Brýle s tlustou obroučkou, divně oblečený, vlastně její úplný opak. Isaac, kterého už nebaví být single, poprosí Sawyer o pomoc. Uzavřou spolu dohodu: ona z Isaaca udělá drsňáka, aby měl větší úspěch nejen u holek a za to si nechá fotky z jeho přeměny, které použije pro svůj studijní projekt. S čím ale Sawyer nepočítá, jsou city, které se mezi ní a Isaacem rozhoří.


KAPITÁN ADORABL A BAMBITKA ČERNOKNĚŽNÍKA VORÁNA, Dominik Landsman, Pikola

Toto je druhý příběh ze Sedmimoří. A jako takový má určitá pravidla: Víc výbuchů, víc přestřelek, víc dostaveníček holek s klukama… Moře šermířských soubojů, oceán démonů všech tvarů a velikostí a záplava potvor a potvůrek. A víc Adorabla a víc piráta Pařáta a víc ztracených příbuzných! Čeněk se totiž vrací do Sedmimoří, kde opět hrozí probuzení vládce všech démonů, a vezme s sebou i tatínka. Ten mu ovšem nebude kazit zábavu dlouho, protože ho brzy i s lodí unesou rytíři Zlaté korouhvičky. Záchranná výprava začíná, takže vítejte na palubě a nemněte se těmi háky v oku, ano?


ČTYŘLÍSTEK: PRVNÍ PŮLSTOLETÍ V TŘESKOPRSKÁCH, Pavel Kořínek, Čtyřlístek

Tato bohatě ilustrovaná kniha vyšla u příležitosti padesátého výročí vydání prvního sešitu komiksového časopisu Čtyřlístek. V šesti rozsáhlých oddílech se čtenář stane svědkem vzniku i rozmachu „fenoménu Čtyřlístek“.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související