„I když se svět do pekel řítí, tak lze pořád šťastně žíti,“ tvrdí oblíbená spisovatelka.
Co si počala Halina Pawlowská (65), když ji koronavirová karanténa na tři měsíce uvěznila v jedné domácnosti s dcerou, zetěm, vnukem, přítelem, tchyní, synem, sestřenicí a dvěma psy? Začala si vést deník o tom, jak bez úhony přežít i situace, které jsou na zabití!
Kde brala autorka Halina Pawlowská inspiraci ke své třiatřicáté knize?
Z domácího prostředí, kde tráví v posledních měsících nejvíce času. Proto také knihu pojmenovala Zážitky z karantény. Jde o sbírku krátkých povídek a fejetonů, které psala během nouzového stavu.
Plná pocitů. Strachu, rozrušení, vzteku i naděje. Taková byla Halina během jarní karantény. Zavřená doma s celým rodinným ansámblem, psala každý den. A každý den pro celou rodinu také vařila. „Od své puberty píšu příběhy. Aby je člověk mohl psát, musí plánovat. Musí vidět začátek a tušit konec. Tenhle způsob myšlení mi pomáhá i při vaření. Vždy několik dní dopředu vím, co budu vařit. Vím, že si musím obstarat suroviny a snažím se střídat jídla tak, abychom měli dost zeleniny, masa i vlákniny. Podotýkám – všichni u nás doma jsou štíhlí. I psi. Jen já ne. A jsem ráda, že chutná naší babičce, které je devadesát dva let, a i díky mé stravě se cítí fit,“ popsala provázanost svých dvou vášní Halina Pawlowská.
I když jsem pořád doma, rozhodně se nenudím
Denně měla možnost sbírat materiál do knihy, jelikož soužití několika generací přináší opravdu hodně podnětů. O zábavu měla Halina Pawlowská postaráno, z monotónnosti denního režimu jí každou chvíli vytrhl vnuk, pes nebo dvaadevadesátiletá tchýně. „Myslím, že mně tolik stereotypy nevadí. Dávají mi nějaký pocit jistoty. Jsem ráda, když dny probíhají zhruba stejně. Chybělo mi to. Možná, že by mi to lezlo brzo na nervy, ale zatím ještě ne… Možná je to díky vnukovi, který dává mým dnům dynamiku, skáče po schodech jako stádo koní, řve jak tur, dupe jako buvol a piští jako obrovská myš. Když se spojí s naším půlročním štěnětem a honí se, je po stereotypu. V neměnnosti dní mi taky nesmírně pomáhá práce pro Český rozhlas. Připravuji pro něj denně pořad Minutky a pak ještě sobotní hodinovky Co Čech to Němcová. Je to dost tvůrčí práce. Musím si pořady připravit, vymyslet, načíst, namluvit, nahrát. Takže vlastně pořád honím čas a nestíhám,“ promluvila o své vytíženosti během karantény.
Halina Pawlowská
Spisovatelka, moderátorka i příležitostná herečka. Ať už si ji vybavujete jako Halinu z Banánových rybiček, pořadu, který doplňovala vtipnými glosami či postřehy a za který získala cenu pořad roku v ankketě TýTý, jako tvář z editorialu společenských časopisů nebo jako kuchařku, která nás ve svém kulinářském pořadu obohacovala moudry svých babiček, jistě víte i to, že je skvělou spisovatelkou.
„Život i přes nástrahy je paráda, jen musíš být lovec a ne návnada.“
Halininy příběhy ze života baví již několik generací žen. Jsou humorné, některé pasáže působí jako by byly vystřižené z vašeho nepovedeného pondělního rána, u jiných nechcete věřit svým očím.
Halina vystudovala FAMU, pracovala v Československé televizi, moderovala cestopisné a společenské pořady, stala se i redaktorkou magazínů. Je držitelkou Českého lva. Její knihy jsou pravidelně překládány do několika jazyků, a kromě jejich psaní se nyní Halina věnuje vyhledávání nových zajímavých autorů pro česká nakladatelství. Poslední kniha Zážitky z karantény, Knihy Dobrovský, cena 299 Kč.