Tina Turner: Svět vzdává hold zesnulé královně rokenrolu

foto: Netflix

Tina Turner, jedna z nejuznávanějších hudebních legend, zemřela po dlouhé nemoci 24. května ve věku 83 let ve švýcarském Küsnachtu nedaleko Curychu. Fanoušci před jejím domem zapalují svíčky a osobnosti z celého světa na ni vzpomínají jako na jednu z nejvýraznějších osobností nejen hudební scény.

Simply the Best, We Don’t Need Another Hero či titulní píseň z bondovky Golden Eye – to jsou jen namátkou vybrané hity, kterými se Tina Turner zapsala do srdcí mnoha generací. Přezdívali jí „královna rokenrolu“ nebo „rocková babička“. Proslavila se nejen nezapomenutelným hlasem, ale odvážnou garderobou i tanečními kreacemi. Tina byla živel a mnoha lidem dodávala chuť porvat se se životem. Tak, jak to dělala ona sama. „Tina byla jedinečnou a pozoruhodnou přírodní silou se svou odolností, neuvěřitelnou energií a obrovským talentem,“ uvedl Roger Davies, který byl 30 let jejím manažerem. „Od prvního dne, kdy jsem ji v roce 1980 potkal, si věřila, zatímco málokdo v té době věřil jí… Bude mi velmi chybět,“ dodal pro BBC News. „Svět s ní ztrácí hudební legendu a vzor,“ připojil se se svým vyjádřením i její mluvčí Bernard Doherty. A další osobnosti se přidaly vzápětí.

Svět posmutněl

Beyoncé prohlásila, že Tina Turner byla vždy „ztělesněním vášně a síly“ a se slovy chvály spěchala i Mariah Carey. Oprah Winfrey neopomněla připomenout její statečný boj s roky domácího násilí, zatímco Obamovi napsali, že „zpívala svou pravdu skrze radost a bolest“. „Odchod mé úžasné přítelkyně Tiny Turner mě velmi zarmoutil. Byla to skutečně nesmírně talentovaná umělkyně a zpěvačka. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mládí mi velmi pomohla a nikdy na ni nezapomenu,“ napsal na Twitter Mick Jagger a připojil jejich dvě společné fotografie.

Život plný kotrmelců

Narodila se jako Anna Mae Bullock 26. listopadu 1939 v americkém Tennessee a už jako dítě zpívala v kostelním sboru. Po rozvodu rodičů ji vychovávala babička. Koncem padesátých let odešla se svou sestrou do Saint Louis, kde potkala hudebníka Ike Turnera. Byl to on, kdo jí navrhl si po jejich svatbě změnit jméno na Tina Turner. V roce 1960 vznikly pod hlavičkou Ike & Tina Turner jejich první společné nahrávky. A měly úspěch. Bohužel Ikova násilnická povaha, silně umocněná nadměrnou konzumací drog a alkoholu, přispěla k tomu, že manželství bylo pro Tinu utrpením. Ike ji bil, dvakrát jí dokonce zlomil nos, takže musela podstoupit plastickou operaci. V roce 1976 se s ním konečně rozvedla, ale aby se od něj mohla odpoutat, vzdala se všech práv na jejich společnou tvorbu a začínala znovu prakticky od nuly. V 80. letech se ale díky výjimečnému talentu dokázala proslavit znovu. Sama.

Úspěchy a propady

Obrovským zadostiučiněním pro ni bylo album Private Dancer (1984). Jen během prvního roku po vydání se jej prodalo 10 milionů kusů a Tině vyneslo čtyři ceny Grammy. Vyprodávala koncerty, které přitahovaly tisíce fanoušků, například v roce 1988 dorazilo do Riu de Janeira rekordních 182 000 diváků.

Svou poslední, desátou sólovou desku s názvem Twenty Four Seven natočila Tina Turner v roce 1999 a o rok později se „definitivně“ rozloučila s publikem. V roce 2008 se ale na koncertní pódia ještě vrátila. K padesátiletému výročí své kariéry vyrazila na turné a v roce 2009 navštívila i Prahu, kde zcela uchvátila vyprodanou O2 arénu. Po skončení turné se ale už opravdu stáhla do ústraní.

Podlomené zdraví a sebevražda syna

Pronásledovaly ji zdravotní problémy, prodělala mrtvici, bojovala s rakovinou tlustého střeva i selháním ledvin. Už roku 1978 věděla, že má vysoký tlak, ale jak sama přiznala, varovaní lékařů si k srdci příliš nebrala. Jen dva měsíce před svou smrtí na Instagramu napsala, že svému zdraví nevěnovala moc pozornosti. „Moje ledviny se staly obětí toho, že jsem si neuvědomovala, že bych vysoký tlak měla řešit. Vystavila jsem se velkému nebezpečí, protože jsem odmítla čelit realitě, že bych měla užívat léky. Příliš dlouho jsem věřila, že je moje tělo nedotknutelné a nezničitelné,“ napsala v příspěvku Tina Turner.

V osobním životě našla klid a štěstí až na sklonku života. V roce 2013 se provdala za svého o 16 let mladšího přítele, německého hudebního producenta Erwina Bacha a žila s ním ve Švýcarsku, kde i přijala zdejší občanství. Z předchozích vztahů měla dva syny. Starší Craig, jehož otcem byl hudebník Raymond Hill, v roce 2018 spáchal sebevraždu, mladší Ronnie, kterého měla s Turnerem, zemřel v roce 2022 na rakovinu.

O jejím životě vyšly čtyři biografie, bylo o ní natočeno hodně dokumentů a na motivy jejího života vznikl dokonce v roce 2018 také muzikál, který se s úspěchem hrál v londýnském West Endu v Aldwych Theatre a také na Broadwayi. Inscenace získala uznání kritiků a řadu nominací na ceny, včetně vítězství na Laurence Olivier Awards.

zdroj: www.bbc.com, www.theguardian.com, www.cnn.com, www.irozhlas.cz, metro.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související