Paříž: město budoucnosti, olympijských her i zlaté věže

Francouzské hlavní město se mění před očima.
foto: Chris Coudron

Půvabné město nad Seinou čeká zářivá budoucnost. Tedy pokud vyjdou všechny plány architektů a urbanistů, kteří z něj chtějí mít do roku 2024, kdy se tu mají konat olympijské hry, jedno z nejkrásnějších míst na světě.

Jen si to představte. Už v blízké budoucnosti by se návštěvníci Paříže mohli vykoupat v Seině, povečeřet v opuštěné stanici metra, Eiffelova věž či Montparnasse Tower projdou zásadní proměnou a střecha kongresového a výstavního centra Paris Expo Porte de Versailles získá titul největší městské farmy na světě. Jak napsal web CNN, to je jen výčet hlavních projektů, které jsou připraveny začít novou kapitolu v jedné z nejpopulárnějších i mýty opředených turistických destinací na světě. Paříž, která hostí v roce 2024 letní olympijské hry, se chce zkrátka blýsknou. A to doslova.

Zlatá Eifellovka

Nejznámější pařížská dominanta, která tu už stojí od roku 1889, projde zásadní vizuální proměnou. Měla by se rozzářit žlutohnědým nátěrem, který má vytvořit dojem zlaté věže. Ve dne i v noci. Celá akce odhadem vyjde na 50 milionů eur, tedy více než 1,2 miliardy korun. Rozpočet samozřejmě počítá i s odstraněním stávající barvy. Což může být poměrně náročný a nebezpečný úkol, protože starý nátěr může obsahovat olovo. Věž byla v průběhu historie natřena už 19krát. Včetně odstínů červené, jasně oranžové či žluté.

Proč jí ale Gustav Eiffel původně vybral žlutohnědou? „Pravděpodobně proto, aby odrážela podobu celé Paříže s jejími domky z broušeného vápence,“ uvedl vedoucí architekt pečující o francouzské památky Pierre-Antoine Gatier.

Plíce Paříže

I okolí Eiffelovky by se do začátku her mělo významně proměnit. Architekti mají v plánu učinit z něj „plíce“ města. Cílem je proměnit jednu z nejnavštěvovanějších památek na světě – každý rok vystoupí na věž 7 milionů turistů a 30 milionů navštíví její okolí – v městský park vhodný pro turisty i místní. Jednou z nejodvážnějších změn má být vznik pěší zóny na mostě Pont d’Iéna, který spojuje věž se zahradami Trocadéro.

Dnes je most doménou automobilů a skútrů, ale za pár let se promění v promenádu lemovanou stromy. A na jaře ožijí zahrady Trocadéro nově vysazenými třešněmi, které budou sousedit s fontánami. Vznikne tak ideální místo pro romantickou procházku. Heslo: Paříž, město milenců, znovu ožije.

Koupání v Seině

Některé projekty byly vybrány v rámci kampaně na obnovu města „Reinventing Paris“, která byla zahájena už v roce 2014 pod vedením Anne Hidalgo, progresivní a ekologicky smýšlející starostky města, a jejího náměstka Jeana-Louise Missiky, který dohlíží na strategie městského plánování a hospodářského rozvoje. A jedním z nejsmělejších a nejambicióznějších cílů je vyčistit před olympijskými hrami řeku Seinu. Natolik, aby mohla hostit plaveckou část triatlonu. Má být podrobena rozsáhlému čištění za miliardu eur, aby se ve vodě snížila hladina bakterie E. coli, fekálií a dalších znečišťujících látek.

Pozitivní na tom je, že Paříž tím získá venkovní městskou pláž přímo v centru. Město již tuto myšlenku úspěšně zkouší v 19. obvodu, kde v roce 2017 proměnilo části kanálu Bassin de la Villette ve venkovní koupaliště. V roce 2018 si tu zaplavalo už více než 110 000 lidí. Do roku 2025 by mělo podél Seiny vzniknout 23 plaveckých areálů, z nichž pět by bylo přímo v Paříži.

Le Terminus: Stolování na konečné metra

Kdysi tu řinčely vlaky, dnes je ale Métro Croix Rouge v 6. obvodu, jen bývalou a opuštěnou stanicí metra. V roce 2022 však má dostat šanci na nový život, tentokrát jako místo, kde se můžete dobře najíst.

Le Terminus (ve francouzštině termín pro konečnou zastávku), navržený architekty ve SAME Architecte a pod dohledem developera Novaxia, přemění zdejších 60 metrů nástupišť metra na podzemní jídelnu s potravinářskými pulty, restauracemi, vinárnami a koktejlovými bary. Celkem tu má vzniknout asi tucet barů, kaváren, bister a obchodů s gurmánskými lahůdkami, mezi kterými mají kralovat místní suroviny.

Největší střešní městská farma na světě

Paříž se má stát domovem i pro největší městskou farmu na světě. V tu se promění prostor o velikosti dvou a půl fotbalových hřišť na střeše kongresového a výstavního centra Paris Expo Porte de Versailles na jihozápadním konci města. Farma má produkovat ovoce i zeleninu a pěstovat se tu má až 30 různých odrůd rostlin. Až pandemie dovolí, nabídne také workshopy pro veřejnost.

A Pařížané si tu budou moci pronajmout pozemky pro pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek. Střešní restaurace a bar skupiny le Perchoir, která vlastní řetězec módních střešních podniků po celém městě, tu bude servírovat menu s produkty vypěstovanými právě zde.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související