Filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. A všichni se těší na vítěze.
Soutěžní sekce o Křišťálový glóbus jsou tradičně dvě. Mimo hlavní soutěž, probíhá i soutěž Na východ od západu, zaměřená na debuty a další počiny z této části světa. Obě sekce míchají hrané a dokumentární snímky. V hlavní soutěži nechybí čtyři české tituly: Atlas ptáků (Olmo Omerzu), Zpráva o záchraně mrtvého (Václav Kadrnka), Láska pod kapotou (Miro Remo) a Každá minuta života (Erika Hníková).
KDO VYHRAJE FESTIVALOVOU CENU?
První soutěžní film, který odstartoval boj o Křišťálový glóbus je film Boje režiséra Nicolase Roye. Vypráví příběh Emmy, která se přihlásí do armády, protože chce jít ve šlépějích svého otce. Ale také, proto, aby se zbavila tíživého pocitu existenciální prázdnoty. V prostředí tvrdé disciplíny se podřizuje represivním pravidlům, ta však nedokážou potlačit emoce, které pocítí k seržantu Richardovi.
Druhým snímkem, který vstupuje do soutěžního klání je drama Zkouška režiséra Shawkata Amina Korkiho. Ten je zasazený do válkou zničeného iráckého Kurdistánu. Snímek odvážně zkoumá v blízkovýchodní kinematografii záměrně opomíjené téma ženských práv, a to nejen na vzdělání, ale i na rozhodování o vlastním životě. Stejně jako Boje i Zkouška má na MFF KV světovou premiéru.
DALŠÍ NADĚJNÍ
V soutěži Na východ od Západu se představil i snímke Rus debutujícího Vladimira Munkujeva. Ten si svou světovou premiéru odbyl v Karlovarském městském divadle. Jeho děj je zasazen do konce 19. století a vznikl na motivy prací polského spisovatele Wacława Sieroszewského. Jeho hlavními hrdiny jsou jakutští manželé, kteří právě pohřbili novorozené dítě a chystají se na příchod drsné zimy. Když místní správce, dosazený carskými úřady, rozhodne, že se mají postarat o ruského politického vězně, nezbývá jim než uposlechnout. Cizincův příchod však zasáhne do jejich života víc, než očekávají…
Své české zastoupení má i film dokumentaristky Adély Komrzý Jednotka intenzivního života. Režisérka v něm předkládá hluboce humanistické zamyšlení nad etikou péče o umírající. S empatií sobě vlastní dokumentuje intimní rozhovory mezi lékaři a pacienty, které dokazují, že zatímco zemřít nelze dobře nebo špatně, kvalitu života nemocných lze zlepšit vždy.
Do Hlavní soutěže KVIFF ve světové premiéře vstoupil i film Sborovna. Tento debut chorvatské režisérky Sonji Tarokić vypráví příběh výchovné poradkyně, která v nové škole odkrývá charaktery jednotlivých členů učitelského sboru, intenzivně prožívá drobné půtky ve sborovně, sleduje konflikty mezi žáky, komunikaci s rodiči a s nechutí odhaluje zákulisní hry.
NOVINKA S DONUTILEM
O Křišťálový glóbus se letos znovu uchází i Olmo Omerzu, vítěz ceny za režii road movie Všechno bude. V jeho novince Atlas ptáků si Miroslav Donutil zahrál stárnoucího majitele technologické firmy, jenž podřídil celý svůj život práci. O to silněji jej ovšem zasáhne, když se věci náhle zvrtnou.
I v soutěži Na východ od Západu se již představily dva filmy ve světové premiéře. V Karlovarském městském divadle diváci spatřili snímek srbské režisérky Tey Lukač s názvem Kořeny. Její antropologická sonda si vystačí s minimem prostředků, a přitom přináší soustředěný průzkum fenoménu paměti, minulosti a tradic. Nechybělo ani uvedení filmu Blízcí polsko-českého režiséra Grzegorze Jaroszuka. Ten se ve svém druhém filmu se specificky groteskním, místy absurdním humorem pouští hlouběji do zkoumání témat osamělosti, s níž se jeho hrdinové, každý po svém, potýkají, a obtížnosti až nemožnosti komunikace s druhými, zejména těmi nejbližšími.
CENA I PRO SVĚRÁKA
O vítězi rozhoduje hlavní porota. Cenu na závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal tvůrcům předá prezident festivalu Jiří Bartoška. Festivalové ocenění obdrží také americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke, a to při slavnostním zakončení. Na závěr by měl dorazit ještě herec Johnny Depp, který by se ale rád ve Varech prezentoval především svou roli producenta. Cena za přínos české kinematografii pak čeká na režiséra Jana Svěráka.
HLAVNÍ POROTA 55. ROČNÍKU MFF KV
Eva Mulvad
Dánská filmařka. Do mezinárodního povědomí vstoupila v roce 2006 snímkem Enemies of Happiness, za který získala ocenění Silver Wolf na dokumentárním festivalu IDFA a jednu z hlavních cen na festivalu Sundance. V roce 2011 objela svět s temným rodinným dramatem Dobrý život, se kterým vyhrála Soutěž dokumentárních filmů na MFF KV. Je autorkou snímků A Modern Man (2016) nebo A Cherry Tale (2019). Před dvěma lety uvedla na torontském festivalu ceněné epické rodinné drama Love Child. Podílela se na založení produkční společnosti Danish Documentary, v rámci, níž filmy režíruje i produkuje. Od roku 2019 je členkou Akademie filmového umění a věd udělující Oscary.
Marta Nieradkiewicz
Polská filmová a divadelní herečka, vystudovala Národní filmovou školu v Lodži. Byla dlouholetou členkou souboru Národního divadla v Krakově. Za roli ve filmu Anny Jadowske Wild Roses získala několik ocenění, např. na festivalech v Chotěbuzi či Off Camera. Publiku MFF KV jsou dobře známé její role ve filmech Tomasze Wasilewskeho Plovoucí věžáky (2013, vítěz sekce Na východ od Západu) a Spojené státy lásky (2016, cena za scénář na Berlinale), či Łukasze Grzegorzeka Kamper (2016, soutěž Na východ od Západu). Jedna z nejrespektovanějších evropských hereček své generace, která se zaskvěla v hlavní roli seriálu Ultraviolet (Netflix), aktuálně připravuje svůj režijní debut.
Christos Nikou
Řecký režisér a scenárista. Jeho celovečerní debut Jabka zahajoval soutěžní sekci Orizzonti na loňském festivalu v Benátkách, byl uveden na více než osmdesáti festivalech (Telluride, Toronto, Tokio, aktuálně i MFF KV), kde získal řadu ocenění. Snímek, který se objevuje na plátnech kin ve více než sedmdesáti zemích světa, zařadil National Board of Review mezi pět nejlepších zahraničních titulů roku. Jeho krátký snímek KM (2012) byl uveden na více než čtyřiceti festivalech a získal cenu na festivalu v chorvatském Motovunu. V začátcích kariéry Nikou asistoval na filmech Špičák či Před půlnocí. V současnosti pracuje na svém druhém snímku produkovaném Cate Blanchett a její společností Dirty Films Productions.
Christoph Terhechte
Německý festivalový ředitel a filmový kritik. Vystudoval politické vědy a novinařinu v Hamburku, pracoval jako filmový kritik v Paříži a v Berlíně. V letech 2001–2018 působil jako ředitel prestižní sekce berlínského festivalu Mezinárodní forum nového filmu (známé ve zkrácené verzi jako Forum). Následně se stal uměleckým ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Marrákeši (2018–2019). Loni byl jmenován uměleckým a výkonným ředitelem DOK Leipzig, vůbec nejstaršího dokumentárního festivalu založeného roku 1955.