Helena Třeštíková obdrží ocenění za celoživotní dílo

foto: Diana Zehetner

Helena Třeštíková dnes večer převezme cenu Honorary DocsBarcelona Award za mimořádné celoživotní dílo na prestižním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů DocsBarcelona.

Cenu obdrží za mimořádné celoživotní dílo na zahajovacím večeru 26. ročníku prestižního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů DocsBarcelona, který se v Barceloně koná od 18. do 28. května. Festival tak vzdává poctu této třiasedmdesátileté filmařce, jejíž mimořádná kariéra čítá více než padesát titulů.

Cena Honorary DocsBarcelona Award

Cena vznikla loni u příležitosti 25. výročí filmové přehlídky a Helena Třeštíková ji převezme jako teprve druhá osobnost v historii festivalu. Loni ji dostal španělský filmař Llorenç Soler (mj. film Francisco Boix, un fotógrafo en el infierno). Cenou pořadatelé festivalu oceňují ty nejvýznamnější tvůrce světového dokumentárního filmu. „Úžasná a bohatá tvorba Heleny Třeštíkové je silně spjata s její domovinou, Českou republikou. Její filmy jsou dnes již dědictvím a dokumentem z první ruky o posledním půlstoletí historie této země,“ uvedli pořadatelé festivalu DocsBarcelona.

Pocta festivalu DocsBarcelona Heleně Třeštíkové bude završena režisérčinou retrospektivou v Katalánské filmotéce (Filmoteca de Catalunya). Ta bude zahrnovat tři z jejích nejslavnějších titulů: Katka (2010), portrét mapující čtrnáct let v životě mladé narkomanky a její marný boj se závislostí. Dále snímek Soukromý vesmír (2012), ve kterém Třeštíková téměř čtyři desetiletí natáčela českou rodinu na pozadí pádu stalinského socialismu a vstupu do Evropské unie. A také nedávný snímek René – Vězeň svobody (2021), pokračování dokumentu René (2008), ve kterém se filmařka znovu setkává se svým hrdinou, mladíkem, kterého natáčela dvacet let ve věznici. Film je portrétem outsidera, který je velmi kritický vůči společnosti a systému, do kterého nezapadá. Třeštíková na festivalu také povede masterclass s pečlivě vybraným intimním výběrem sekvencí ze své filmografie, které ji nejvíce ovlivnily. Setkání bude moderovat spoluorganizátorka akce Marga Almirall z Barcelona Women’s Film Festival.

Helena Třeštíková

Ve svých filmech například zmapovala život a dílo českého režiséra Miloše Formana ve filmu Forman versus Forman, který měl premiéru v roce 2019 na DocsBarcelona a na festivalu v Cannes. Její rozsáhlá filmografie je výrazně zaměřená na lidské vztahy a sociální problémy. Používá časosběr, který si filmařka zvolila ke sledování svých postav po celá desetiletí jejich života. V minulosti Helena Třeštíková již obdržela cenu Evropské filmové akademie (EFA) Prix Arte 2008, takzvaného evropského Oscara, za film René. Působí také jako pedagožka na pražské FAMU.

Zdroj: Negativ Film Productions

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář