Avatar 2 se odehraje v oceánu. A herci musí zadržet dech…

foto: Falcon

Je to už dlouhých 12 let, co nás James Cameron ohromil svým fantasy příběhem o mimozemšťanech s modrou pletí. Avatar se stal kasovním trhákem a režisér slíbil ještě tři další pokračovaní. Natáčení prvního z nich v těchto dnech už pomalu spěje do finále.

Co uděláte, když natočíte nejvýdělečnější film všech dob? Užijete si to, pak se nadechnete a ponoříte se do toho znovu. A to doslova. James Cameron je svou láskou k oceánům dobře známý. Po celý život se zasazuje o jejich ochranu, natočil mnoho dokumentů z podmořského světa, v roce 2012 podnikl svou unikátní cestu do Mariánského příkopu, nejhlubšího podmořského údolí a také samozřejmě natočil Titanic. A tak nikoho moc nepřekvapí, že se děj filmu Avatar 2 (oficiální název ještě nebyl oznámen) odehrává především pod hladinou.

A pro herce je natáčení výzvou. Děj se točí znovu kolem ústřední dvojice – bývalý voják Jake Sully (Sam Worthington) a bojovnice Na’vi Neytiri (Zoe Saldana) se usadili, založili rodinu a pokračovaní příběhu se zaměří na jejich předpubertální potomky. „Koneckonců, pokračování bývají příběhem o rodině a o tom, jak daleko jsou rodiče ochotni zajít, aby ji udrželi pohromadě a v bezpečí,“ vysvětlil producent filmu Jon Landau pro web Entertaiment. „Vždycky říkám, že Jimovy filmy mají univerzální témata – a rodina je jedním z těch základních.“

Bez nádechu

Avatar 2 (a podle předběžných zpráv i plánovaná 3) se většinou odehrávají v oceánu a představí nový klan Na’vi žijících na útesech nazvaných Metkayina. Producent filmu Landau v této souvislosti mluví o tropických plážích a březích Pandory jako o přímořském ráji… Natáčení pod vodou ale přineslo pro herce nové výzvy a kladlo na ně nemalé nároky. Především museli na Havaji všichni podstoupit náročné potápěčské tréninky. Jenže se ukázalo, že bublinky kolem nich kazí záběry. Proto se museli naučit vydržet pod vodou co nejdéle i bez nádechu. A mnozí režiséra velmi příjemně překvapili. Například dvaasedmdesátiletá  Sigourney Weaverová, která se vrací v nové přísně tajné roli poté, co zemřela v prvním filmu, dokázala zadržet dech na šest a půl minuty. Ještě lepší výkon ale předvedla Kate Winslet (46), která si ve dvojce zahraje tajemnou postavu jménem Ronal. Pod vodou vydržela sedm a půl minuty!

Složité natáčení

Zasazení příběhu pod hladinu moře však představovalo výzvu nejen pro herce. Inovativní proces snímání navržený pro prvního Avatara se k práci pod vodou nehodil. Cameron a jeho tým tak museli vymyslet nový způsob, jak přesně zaznamenat nejmenší pohyby a výrazy herců, když jsou ponořeni. Tyto záběry pak zpracovali animátoři z oscarové společnosti Weta Digital, která se zabývá vizuálními efekty. Většina natáčení se odehrávala v nádrži o objemu 900 000 galonů (postavené speciálně pro toto pokračování), která dokázala napodobit vířící proudy oceánu a tříštící se vlny.

Natáčení filmu začalo už v roce 2017 a premiéra je plánována na 16. prosinec 2022. Režisér Cameron doufá, že i v éře streamových služeb diváci ocení velký příběh na plátnech kin. Šanci určitě má, navzdory všemu opravdu dobré příběhy stále táhnou. V roce 2019 překonal do té doby nejúspěšnější (co se výdělku týká) Avatar snímek Avengers: Endgame.  Po opětovném uvedení v Číně na začátku roku 2021 si ale Avatar vzal své vítězství zpět a stanovil nový rekord s celkovým úlovkem 2,847 miliardy dolarů. Svého mladšího soupeře překonal o téměř 50 milionů dolarů. Na to, zda ho Avatar 2 trumfne, si ale musíme ještě rok počkat.


Tom Holland: Po Spider-Manovi přichází jako Nathan Drake v trháku Uncharted

foto: Falcon

Recenze: K zemi hleď! A takhle my si tu žijem…

foto: Netflix

Nejočekávanější filmy letošního roku… Na co se můžeme těšit?

foto: Unsplash

Klan Gucci měl být trhákem roku. Naplnil očekávání? Jak v čem…

foto: Forum Film

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související