Recenze: K zemi hleď! A takhle my si tu žijem…

S lehkým mrazením v zádech
foto: Netflix

Nestává se často, že by sváteční prosincové televizní nabídce vévodil zcela nevánoční film. V případě novinky K zemi hleď! (Don´t look up) se ale Netflixu povedl parádní zásah. Doslova. Film nemohl přijít v lepší dobu.

Filmů, jejichž premiéra musela být kvůli pandemii odložena, bylo za poslední dva roky hodně. V případě snímku K zemi hleď! to ale vlastně nebylo vůbec na škodu. Přišel v pravý čas a zcela se trefil do všeobecné nálady. Zdá se, že mizérie posledních dvou let nás naučila podívat se na sebe i z jiného úhlu a přinesla i tolik kýžený nadhled. Jinak by určitě neměl film takový ohlas. Jako bychom chtěli konečně zase umět oddělit důležité od nepodstatného, moudré od hloupého, očividné od skrytého…

Koukej, je tam!

Že má scenárista, producent a režisér filmu Adam McKay talent pro divácky úspěšná společenská dramata, dokázal už v roce 2015 snímkem Sázka ne nejistotu. Příběhem čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Protože si dokázali spočítat, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna… Jak prosté.

foto: Netflix

Hlavní hrdina filmu K zemi hleď! astronom Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) je vlastně také tak trochu outsider, který si žije svůj průměrný americký život, s průměrnou americkou manželkou a dvěma syny v průměrném americkém městě. Nikdo by se o něj nikdy víc nezajímal, kdyby ovšem jeho kolegyně, doktorandka astronomie Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) neobjevila čistě náhodou jednoho dne kometu, která má do půl roku zničit svět. A kola osudu se v tu chvíli roztočí hodně divoce. Ovšem zcela jinak než oba vědci doufali. Tolik reálná rozpolcenost společnosti se tu projeví téměř okamžitě v plné síle. A kdyby jen to.

foto: Netflix

K smíchu nebo k pláči?

Teď si tipněte. Zajímá svět víc blížící se smrtící kometa nebo srdcebolný rozchod mladičké hvězdičky sociálních sítí? Že se vůbec ptám. Vždyť o konci světa jsme slyšeli už tolikrát! A když se nehodí ani do kampaně o znovuzvolení americké prezidentce Janie Orlean (okouzlující Meryl Streep), kdo by poslouchal jednu hysterickou doktorandku a křupanského astronoma bůhví odkud. I když… Ono se nakonec může hodit i to! Do filmu se toho ale vešlo mnohem víc. Nejde jen o to, že už většinu společnosti nudí seriózní zprávy a raději hltají sebevětší stupidity na sociálních sítích či drby o lidech, kteří se proslavili jen tím, že se chovají dostatečně šíleně. Zjišťovat si jakékoli relevantní informace je únavné, otravné a zabírá to moc času. Mnohem jednodušší je opakovat všechny ty „pravdy“ o spiknutích, vpíchnutých čipech a neexistujících virech, které zaslechneme v hospodě, v tramvaji či od sousedky… Když to prohlásíme dostatečně razantně, ona to nakonec pravda bude! A klidně se o ni i popereme.

K zemi hleď
foto: Netflix

A co byste dělali vy?

Ale vraťme se k filmu samotnému. Prostě a jednoduše se povedl a určitě stojí za zhlédnutí. Je skvěle napsaný, velmi dobře zrežírovaný a mezi hvězdným obsazením je těžké někoho vypíchnout. I když bez ohledu na slávu, DiCaprio hraje jak z partesu. Už mnohokrát dokázal, že dokáže zvládnout naprosto odlišné role. Ale v pozici lehce nudného, nepříliš pohledného a špatně oblečeného chlápka je vlastně neodolatelný. Až tak, že mu i ten úlet s namyšlenou televizní hlasatelskou star (skvělá Cate Blanchett) mužská část publika přeje a ta ženská nakonec odpustí. Více jak dvouhodinová podívaná o možném či nemožném konci světa je tak nejenom sondou do života, který reálně žijeme. Ano, je satirická a chvílemi jde opravdu na dřeň, přesto vede, nebo by měla vést k zamyšlení. K úvahám, co je v životě opravdu důležité, co můžeme oželet a jak, kde a s kým chceme strávit čas, který nám tu ještě zbývá. Bez patosu. A bez ohledu na to, že se kometa právě teď zrovna neblíží.

Hodnocení redakce: 85%


Nejočekávanější filmy letošního roku… Na co se můžeme těšit?

foto: Unsplash

Recenze: Klan Gucci měl být trhákem roku. Naplnil očekávání? Jak v čem…

foto: Forum Film

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související