Velký příběh podle skutečné události, zkušený oscarový režisér, skvělé obsazení i lokace… Vše nasvědčovalo tomu, že by se Klan Gucci (House of Gucci) měl stát absolutním hitem letošního roku. Přesto je výsledek poněkud rozpačitý.
Možná za to mohl lockdown, možná za tím byla chytrá marketingová kampaň, ale film Klan Gucci (House of Gucci) budil rozruch ještě dřív, než se začalo v lednu natáčet. Řešilo se obsazení, zejména Lady Gaga v hlavní roli černé vdovy Patrizie Reggiani, byla mnohým trnem v oku. Mluvilo se i o tom, zda jednu z hlavních mužských rolí Rodolfa Gucciho neztvární Robert De Niro (nakonec ho hrál Jeremy Irons). Jistý nebyl ani Adam Driver v hlavní roli právníka a dědice módního impéria Mauricia Gucciho a Salma Hayek si prý svou roličku vědmy a spolupachatelky Piny na režisérovi Ridley Scottovi doslova vyškemrala. Překvapením bylo i obsazení Jareda Leto do role outsidera Paola Gucciho. Ten je ovšem ve filmu namaskován tak, že by ho asi nepoznala ani ta nejvěrnější fanynka… Snímky z natáčení pak od jara plnily titulní stránky novin a časopisů a všichni se těšili, až film 24. listopadu konečně přijde do kin.
Příběh, co psal sám život
Kdo ví, jestli se to teď už nestane pravidlem, že se z nejočekávanějších filmů vyklubou tříhodinové maratony. Posledního Bonda (Není čas zemřít) totiž Klan Gucci nedohnal jen o pouhých pět minut. A prosedět v kině téměř tři hodiny chce opravdu výdrž, pro kterou už musíte mít hodně dobrý důvod. A to byl v tomto případě určitě námět podle skutečné události, ve kterém nechybí nic, co má správný příběh pro velká plátna mít. Láska, zrada, nenávist, spory o obrovské bohatství, vražda, intimní pohled do jedné z nejznámějších rodin, to vše zabalené v lákavém obalu módního světa a luxusního prostředí těch nejbohatších… Co si přát víc. Scénář vznikal podle knihy The House of Gucci od Sary Gay Forden. Ta byla při svém vydání promovaná jako: „Senzační pravdivý příběh vraždy, šílenství, půvabu a chamtivosti, který otřásl dynastií Gucci“. Vlastně jde o jeden z nejznámějších kriminálních případů v dějinách Itálie.
Skvělé výkony
Problém je, že zejména v první polovině filmu se nemůžete zbavit pocitu, že vlastně knihou listujete. Střípky příběhů samy o sobě působí zajímavě, ale příliš do sebe nezapadají, mnohé zůstávají jen naznačené… Režisér Scott tak trochu překvapivě, navzdory svým letitým zkušenostem, rezignoval na klasické filmařské vyprávění. Místo toho divákovi nabízí časově neuspořádané fragmenty, které sice postupně pasují jeden k druhému, ale jsou spíš jakousi mozaikou a občas i lehce nudí. A vzhledem k délce celého filmu si pohrávají s divákovou trpělivostí a pozorností. V poslední třetině filmu se tempo naštěstí znatelně zrychlí a příběh snadno dospěje do finále. Mnohé ovšem asi zamrzí, že se film mnohem více než celé kauze, na kterou jsme byli nalákáni, věnuje charakterům jednotlivých postav, jejich motivům, pohnutkám a slabostem… Více samotného příběhu by snímku určitě slušelo.
Co ovšem filmu nelze upřít, jsou skvělé herecké výkony. Od zkušených matadorů jako je Al Pacino či Jeremy Irons, je už tak nějak samozřejmě čekáme. Lady Gaga ale potvrdila, že příznivé kritiky na film Zrodila se hvězda (Star is Born) nebyly náhodné. Na roli se poctivě připravovala tři roky. A je až obdivuhodné, jak velkou pozornost si tu dokázala vedle dalších hvězd pro sebe urvat. Adam Drive vedle ní působí až zakřiknutě, což byl do jisté míry určitě záměr. Přesto se nelze zbavit dojmu, že ho v mnohých scénách přehrává.
Další bonusy
Lokace a hudba. Výtvarná stránka snímku je rozhodně něčím, co ho dělí od těch průběrných. Pečlivě vybraná místa natáčení, brilantní kamera i velmi dobře zvolená dobová hudba (soundtrack je už na Spotify) z něj činí ve výsledku víc než obyčejný film, který stojí za to vidět. Připomenout je třeba i skvělou práci režisérovi dlouholeté spolupracovnice, kostýmní výtvarnice Janty Yates. Zejména outfity Lady Gaga jsou dokonalé. Ano, takhle opravdu vypadala 80. léta. I s těmi sexy lyžařskými kombinézami, šperky, které i z třicetiletých dělaly postarší dámy, o pánských mokasínech a děsivých účesech raději nemluvě… V tom je film Klan Gucci silný, kompaktní a dostatečně výmluvný.
Jak to bylo doopravdy?
Velké rozdíly ve filmu oproti skutečnosti nehledejte. V zásadě se drží faktů. 27. března 1995 byl v Miláně, přímo v sídle své firmy, zavražděn Maurizio Gucci, vnuk zakladatele slavného módního impéria. Z objednání jeho vraždy byla o dva roky později obviněna a následně i usvědčena jeho exmanželka Patrizie Reggiani. Společně se svou našeptávačkou, vědmou Pinou, vrahem i jeho komplicem. Vražda se stala čtyři roky poté, co se Maurizio s Reggiani rozvedl. Nežili spolu však byli již od roku 1985. Hlavním důvodem vraždy měl být fakt, že Maurizio se hodlal oženit se svou milenkou Paolou Franchi. A Patrizie se bála, že přijde o svou roční milionovou rentu. Dalším důvodem mohla být i skutečnost, že chtěla ochránit celý jeho majetek pro své dcery. Z vězení ji propustili v říjnu 2016 za dobré chování, za nájemnou vraždu si tedy odpykala 18 let. V celém rozporuplném příběhu mělo sehrát svou roli i to, že Reggiani měla mít nádor na mozku. Její dcery později dosvědčily, že nemoc zcela změnila její osobnost a chování. Další verze ovšem uvádějí, že nemoc byla jen zastíracím manévrem pro její předčasné propuštění z vězení.