Magnesia Litera: Prvotina Aleny Machoninové Hella či Krutý měsíc Jany Jašové

foto: Se svolením Magnesia Literra

Ceny Magnesia Litera 2024 mají své vítěze. Knihou roku byla vyhlášena prozaická prvotina překladatelky Aleny Machoninové román Hella. Za publicistiku získala cenu filozofka Tereza Matějčková, v humoristické kategorii uspěla stand-up komička Lucie Macháčková. Nejlepší detektivku má Jana Jašová. Cenu čtenářů si odnáší novinář Martin Moravec.

Slavnostním ceremoniálem 23. ročníku výročních literárních cen, provázela z Nové scény Národního divadla Daniela Písařovicová a Saša Michailidis. Do ankety bylo přihlášeno celkem 554 knih vydaných v loňském kalendářním roce a další si vyžádali sami porotci. Celkem letos nominaci získalo 33 titulů.

Velké překvapení pro autorku

„Jsem v šoku a myslím, že soutěžit v literatuře je úplný nesmysl. Všem odborníkům nicméně děkuji za to, že zvolili Hellu. Vůbec jsem neměla v úmyslu být spisovatelkou. Nemyslela jsem si, že někdy bude nějaká kniha, a nemyslím si, že ještě nějaká bude,“ řekla na pódiu vítězka Knihy roku Alena Machoninová.

Čestnou Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře si tento rok odnesl Tomáš T. Kůs. O udělení ceny rozhodují přímo členové pořádajícího spolku Litera. „Ihned mě přitáhla živelnost tohoto žánru a energie, která létá z pódia do diváků a od diváků zase zpět na scénu. Tahle cena patří celé české scéně slam poetry. Já měl to štěstí, že jsem u toho mohl být od začátku, od bodu nula,“ řekl Kůs na pódiu.

Magnesia Litera je ocenění literárních děl, udělované každoročně od roku 2002 Sdružením Litera.  Magnesia Litera je udělována v jedenácti kategoriích. Kromě hlavní ceny Kniha roku, do oceněných kategorií patří próza, poezie, kniha pro děti a mládež, literatura faktu, nakladatelský čin, překladová kniha, publicistika a Objev roku. Oceňuje se také Blog roku a uděluje se Cena čtenářů.Ceny Magnesia Litera 2024

Kniha roku / Alena Machoninová: Hella (Maraton)

Luxor Litera za prózu / Marek Torčík: Rozložíš paměť(Paseka)

Litera za poezii / Tereza Bínová: Červený obr(Odeon/EMG)

Litera za knihu pro děti a mládež / Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub(Baobab)

ČRo Plus Litera za publicistiku / Tereza Matějčková: Bůh je mrtev. Nic není dovoleno(Echo Media)

Litera za naučnou literaturu / Stanislav Březina, František Krahulec, Sylvie Pecháčková, Hana Skálová: Louky. Dobrodružství poznávání (Academia)

Litera za nakladatelský čin / Dílo Karla Šiktance (Karolinum)

Litera za překladovou knihu / László Szilasi: Třetí most(překlad Marta Pató, Protimluv)

Dilia Litera za debut roku / Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti(Akropolis)

Litera za detektivku / Jana Jašová: Krutý měsíc (Motto/Albatros Media)

Litera za fantastiku / Jan A. Kozák: Sága o Lundirovi. Synu zimy, hvězdopravci a staviteli(Malvern)

Litera za humoristickou knihu / Lucie Macháčková: Svatební historky(Ikar/EMG)

Cena Magnesia za přínos knižní kultuře / Tomáš T. Kůs a platforma Slampoetry.cz

Kosmas Cena čtenářů / Martin Moravec: Mezi nebem a pacientem(rozhovor s Markem Dvořákem)

zdroj: Magnesia Litera

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související