Cannes bude praskat ve švech. Konkurence je letos obrovská

Fanoušci i filmaři si s chutí vynahradí loňský zrušený ročník
foto: Instagram Festival de Cannes

Od úterý 6. července až do 17. července proběhne mezinárodní filmový festival Cannes 2021. Letos ho pořadatelé uspořádali v pozdnějším termínu, než je obvyklé. S nadějí, že po loňské přestávce vynucené pandemií covidu-19 se bude konat s co nejmenším počtem restrikcí.

24 snímků včetně nejnovějších počinů od režisérů Wese Andersona, Nanniho Morettiho, Jacquese Audiarda či Françoise se bude ucházet o hlavní cenu filmového festivalu Cannes Zlatou palmu. O cenu ve studentské sekci Cinéfondation bude soutěžit i český krátký animovaný film Rudé boty.

Vloni byl nejznámější evropský filmový festival kvůli pandemii nejdříve odložen a poté zcela zrušen. Což se stalo poprvé v historii. Uděleno bylo pouze několik cen. Oficiální výběr totiž nebyl soutěžní. S ročním odkladem se tak do soutěže dostanou i filmy z loňského ročníku. Předsedou hlavní poroty zůstává americký režisér Spike Lee. Festival zahájí film Annette režiséra Leose Caraxe v hlavní roli s Marion Cotillardová a Adamem Driverem.

Česká republika v hlavní soutěži letos svého zástupce nemá, ovšem v sekci Cinéfondation se bude promítat krátký animovaný film Rudé boty studentky katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské. A v sekci Cannes Classics bude uveden zrestaurovaný film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, který v roce 1963 v Cannes získal zvláštní cenu poroty.


Filmový festival v Cannes byl založen v roce 1946 a patří vedle festivalů v Benátkách nebo Berlíně mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly. Je pořádán každoročně v Cannes na francouzské riviéře, a to většinou v květnu. Nejprestižnější filmovou cenou v Cannes je Zlatá palma („Palme d’Or“) udělována za nejlepší film. Zlatá palma byla poprvé udělena v roce 1955, v letech 1939 až 1954 byla hlavní cenou Velká cena („Grand Prix du Festival International du Film“) stejně jako později v letech 1964 až 1974.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související