Cannes 2021: Největší filmový festival začal velkolepě, a to s Jodie Foster v hlavní roli

Po dlouhé odmlce se vrací filmový svět do normálních kolejí. Alespoň tomu tak bylo ve Francii.
foto: Instagram Festival de Cannes

74. ročník festivalu v Cannes byl zahájen 7. července originální premiérou muzikálu Annette francouzského režiséra Leose Caraxe. Svátek skvělých filmů si nenechalo ujít velké množství filmových hvězd.

Stejně jako v Cannes se ve stejný čas film Annette promítal prémiově i ve vybraných českých kinech. Příběh s hlavními hvězdami filmu Adamem Driverem a Marion Cotillard se odehrává v době mládí samotného režiséra.

Na letošní ročník se těšilo hodně protagonistů, jelikož kvůli pandemické situaci musela řada filmů na své uvedení do kin dlouho čekat. Poprvé se jako prezident poroty objeví i režisér tmavé pleti Spikea Lee.

Slavnostního zahájení se zúčastnili i slavný španělský režisér Pedro Almodóvar či hvězdná americká herečka Jodie Foster (58). Ta se v Cannes po dlouhé době objevila i po boku své partnerky, fotografky Alexandry Hedison (51) a v jednoduchých bílých šatech jí to moc slušelo.

V noci na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes převzala herečka čestnou Zlatou palmu za přínos světovému filmu a s poděkováním promluvila i o své kariéře. Foster mluvila plynně francouzsky a zavzpomínala na svůj první výlet do Cannes s filmem Taxikář z roku 1976. Popsala vše z pohledu třináctileté dívky. Tenkrát to pro ni prý byl velmi těžký rok. Právě když se tehdy chystala na Riviéru odjet, zemřel její milovaný yorkšírský teriér Napoleon. „Bylo stresující být ve Francii se všemi těmi lidmi, ale věděla jsem, že je důležité tu být.“ Film Taxikář Martina Scorseseho vyhrál tehdy Zlatou palmu a Judie se od té doby do Cannes ráda vrací.

V sekci Cinéfondation se na letošním festivalu objeví také krátký animovaný film Rudé boty studentky katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské. Karavan absolventky FAMU Zuzany Kirchnerové byl vybrán do projektu Cinéfondation – L’Atelier. V sekci Classics se promítne zrestaurovaný film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour. Ten v roce 1963 v Cannes získal zvláštní cenu poroty. Česká republika letos v hlavních soutěžích festivalu zastoupena není.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související