Cannes: 6 filmů, které v roce 2021 budou hit

Filmová sestava 74. ročníku festivalu zahrnuje opravdu skvělou podívanou.
foto: Festival de Cannes

Minulý týden odstartoval filmový festival v Cannes. Po dvou letech se na francouzskou Riviéru vrátil lesk světové kultury.

Přehlídka filmů na 74. ročníku Cannes je opravdu bohatá a obsahuje díla slavných autorů a nadějných nováčků. Které z nich by vám určitě neměly uniknout?

‚After Yang ‚

Americký sci-fi film režiséra Kogonada, do kterého obsadil Colina Farrella, Jodie Turner-Smith a Justina H. Mina. Světovou premiéru měl na filmovém festivalu v Cannes 8. července 2021, kam se umělec a video esejista, který před čtyřmi lety přednesl slibný první celovečerní film „Columbus“, vrací s tímto sci-fi dramatem.

Farrell hraje otce Jakea, prodejce čaje, který koupil robota. Zrekonstruovaný „technosapien“ A.I. Yanga (Justin H. Min z The Umbrella Academy) má sloužit jako velký bratr a učitel jeho mladé dcery. Tu si s manželkou Kyrou (Jodie Turner-Smith) adoptovali z Číny. Snímek odhaluje intimní aspekty lidskosti a zároveň prozkoumává různé aspekty nepříliš vzdálené budoucnosti.

PREMIÉRA: Nezávislá společnost A24 plánuje film distribuovat koncem letošního roku. Přesné datum zatím není známé.


‚Annette‘

Francouzský režisér a vizionář Leos Carax („Holy Motors“) debutuje s touto halucinační rockovou operou v hlavní roli s Adamem Driverem. V hlavních rolích se představí výbušný stand-up komik Henry (Adam Driver) a jeho manželka, slavná sopranistka Ann (Marion Cotillard).

Ve světle reflektorů jsou dokonalým párem, ovšem jejich život se obrátí naruby, když se jim narodí tajemná holčička Annette s výjimečným darem. Dlouho očekávaný muzikál s hudbou kapely Sparks byl vybrán jako zahajovací film festivalu v Cannes. Diváky vezme na nevšední cestu plnou lásky, vášně a slávy. 

PREMIÉRA: Film je naplánován do kin 6. srpna a poté 20. srpna bude na Amazon Prime Video.


‚Flag day‘

Držitel dvou Oscarů (Tajemná řeka, Milk) Sean Penn není jen skvělý herec, ale i výborný režisér. V roce 1991 debutoval se svojí prvotinou Vyvrhel. Od té doby na stříbrná plátna přinesl například filmy Křižovatka smrti nebo Útěk do divočiny. Talentovaný tvůrce si vybral další projekt, který sám zrežíruje a zahraje si v něm hlavní roli. Film Flag Day (Den vlajky) je příběhem dívky, která překonává temný odkaz svého podvodnického otce.

Scénář napsal Jez Butterworth (Na hraně zítřka) a vychází z memoáru reportérky a spisovatelky Jennifer Vogel Flim-Flam Man: The True Story of My Father’s Counterfeit Life. Hlavní role si zahrají dvě Seanovy děti: dcera Dylan Penn a syn Hopper Penn. Dále se ve filmu objeví Josh BrolinMiles Teller (Whiplash), Norbert Leo Butz (Kouzelný park), Dale Dickey (Za každou cenu), Eddie Marsan (Deadpool 2), Bailey Noble a Katheryn Winnick (Vikingové). Další informace momentálně nejsou k dispozici, ovšem celý tvůrčí tým vzbuzuje veliké naděje.

PREMIÉRA: MGM, studio, které nedávno získala společnost Amazon, plánuje uvedení filmu do kin 13. srpna.


„Francouzský dispečink“

Wes Anderson je v Cannes velkým oblíbencem. V roce 2012 byl nominován na hlavní cenu – Zlatou palmu za film Až vyjde měsíc. V letošním roce si znovu pohrává s našimi emocemi, a to díky snímku The French Dispatch (Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun). Tento antologický snímek pojednává o skupině bývalých amerických novinářů v Paříži.

Na snímku opět spolupracují Andersonovi dlouholetí kolegové: kameraman Robert Yeoman, skladatel Alexandre Desplat nebo střihač Andrew Weisblum. Film je složen z černobílých a barevných částí a vyniká prvotřídním obsazením: Bill Murray, Frances McDormand, Timothee Chalamet, Adrien Brody, Tilda Swinton a Benicio del Toro.

PREMIÉRA: Searchlight Pictures společnosti Disney, plánuje uvedení filmu v kinech po 59. filmovém festivalu v New Yorku v září, a to 22. října.


‚Val‘

Val Kilmer strávil desítky let natáčením domácích videozáznamů, které zaznamenávaly jeho dětství, filmovou kariéru i soukromý život. Nyní jsou tyto staré nahrávky středobodem celovečerního dokumentárního portrétu spolurežírovaného Leem Scottem a Ting Poo.

„Val“ se znovu vrací k nejdůležitějším bodům Kilmerova Hollywoodu – „Top Gun“, „Heat“, vstup do filmové série Batman – a důkladně se věnuje jeho současným výzvám především přežití rakoviny hrdla a životu s dýchací trubicí. Nejdříve nemoc popíral, o dva roky později šel s pravdou ven. Vzhledem k jejímu pokročilému stádiu se nevyhnul odstranění hrtanu a jeho nahrazení tzv. slavíkem.


„Velvet Underground“

Todd Haynes, známý režisér uznávaných dobových dramat („Daleko od nebe“, „Carol“), a filmů o výstředních hudebnících („Velvet Goldmine“, „Nejsem tam“) si tentokrát vybral vzpomínku na jednu z nejzajímavějších rockových skupin 60. let The Velvet Underground.

Cílem snímku je představit tvůrčí atmosféru New Yorku 60. let minulého století dalším generacím. Režisér, který se touto érou americké kultury zabýval například v osobitém hraném životopisu Beze mě: Šest tváří Boba Dylana z roku 2007. V něm slavného písničkáře ztvárnilo několik různých herců.

PREMIÉRA: Film bude možné sledovat na streamu Apple TV 15. října.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související