Když devětapadesátiletá oxfordská profesorka Sarah Gilbert pracovala na vývoji vakcíny proti covidu-19, určitě ji nenapadlo, že se stane předobrazem panenky Barbie. Ale stalo se.
Mexická malířka Frida Kahlo, americká letkyně Amelie Earhart, matematička Katherine Johnson, módní návrhářka Vicky Martin, italská fotbalistka Sara Gamao, britská boxerka Nicola Adams, polská novinářka a horolezkyně Martyna Wojciechowska či francouzská šéfkuchařka Hélene Darroze. To je jen krátký výčet slavných žen, které se již můžou pochlubit vlastní panenkou Barbie.
Společnost Mattel tento sympatický trend rozvíjí už hezkých pár let, a tak si děti nemusí hrát jen s bezejmennými figurkami dokonalých tvarů. Naopak. Když se jim zachce, můžou za pomoci oblíbených panenek třeba uspořádat konferenci o ochraně klimatu, sportu, vědě nebo lidských právech… A protože poslední rok našim životům kraluje pandemie, odrazilo se to i na výběru dalších inspirativních žen.
Skvělý příklad
„Je to velmi zvláštní pocit, držet v ruce panenku Barbie, která vypadá jako já,“ prozradila profesorka Sarah Gilbert v rozhovoru pro Mattel. „„Doufám, že děti, které ji uvidí, si uvědomí, jak životně důležitá je vědecká kariéra a jak moc může pomoci světu kolem nás,“ dodala pro BBC News.
Dalšími vybranými osobnostmi jsou sestra Amy O’Sullivan, která léčila prvního pacienta Covid-19 ve Wycoffově nemocnici v Brooklynu v New Yorku i Audrey Cruzová, lékařka, která výrazným způsobem vystupuje proti diskriminaci.
Mezi další ženy, které se mohou nově pyšnit panenkou s vlastní podobou, patří Chika Stacy Oriuwa, kanadská psychiatrička na Univerzitě v Torontu, bojující proti systémovému rasismu ve zdravotnictví či brazilská lékařka Jaqueline Goes de Jesus, jenž vedla výzkum kolem koronaviru v Brazílii.
A ještě je tu panenka podle australské lékařky Kirby White. Ta se během pandemie zasloužila za častější používání chirurgických obleků, které stačí vyprat a mohou být znovu použity.
Obraz skutečných žen
Společnost Mattel v posledních letech reagovala na kritiku, že podsouvá dětem naprosto nerealistický pohled na ženské tělo. Oblíbená panenka Barbie z roku 1959 se holčičkám sice držela hezky v ruce a rády jí česaly její dlouhé zlaté vlasy, ale jak bylo mnohokrát prokázáno, skutečná žena by s těmito proporcemi nemohla normálně fungovat.
A tak postupně spatřily světlo světa panenky v podobě mnohem víc připomínající skutečné ženy. Malé, velké, silnější, v hidžábu…
Samozřejmě k mání jsou panenky s různými barvami pleti, ale předobrazem se staly i mnohé osobnosti a celebrity. Svou vlastní panenku má i David Bowie, zpěvačka Diana Ross, Cher… Koupit si lze panenku inspirovanou nejrůznějšími povoláními, ale i zdravotními postiženími, například Barbie na vozíčku.
Svět Barbie se jednoduše radikálně změnil. Ostatně jako ten kolem nás.