Svět z jiné perspektivy: Stezka korunami stromů slaví 9 let

Unikátní místo v okolí Lipenského jezera navštěvuje čím dál víc lidí.
foto: Stezka korunami stromů Lipno

Pokud se v příštích dnech chystáte do okolí Lipna nad Vltavou, určitě si nenechte ujít procházku po Stezce korunami stromů. Na 20. července je tu navíc připravená pořádná narozeninová oslava plná překvapení.

Lipenská Stezka korunami stromů byla otevřena v létě 2012. V Česku šlo o naprostý unikát, nic podobného tu do té doby nebylo. Procházka ve výšce stromů je plná překvapení a baví malé i velké. A pokud budete mít štěstí, uvidíte odsud nejen velkou část Lipenské přehrady, novohradských hor, Šumavy a jejího okolí, ale dohlédnete až do Alp.

V KORUNÁCH STROMŮ JE ŽIVO CELÝ ROK

Ke Stezce se lze dopravit lanovkou či stezkabusem, který vyráží přímo z parkoviště u dolní stanice lanovky. Zejména v létě je ale možné vyjít hezky po svých po turistické trase či vyjet na kole po cyklotrase. A cestu zpět dolů si můžete zpestřit i jízdou na terénní koloběžce, kterou si nahoře půjčíte a dole vrátíte. Kromě Štědrého dne tu je otevřeno celý rok, ale vždy je dobré si na stránkách ověřit momentální situaci. Při nepřízni počasí, zejména silném větru či dešti může být zavřeno.

Po zakoupení lístku vás čeká vcelku příjemné pozvolné stoupání, během chvíle se ocitnete opravdu v korunách stromů. Cestou jsou připraveny i naučné tabule o přírodě, tipovací otázky a celkem 11 adrenalinových zastávek včetně nejdelšího suchého tobogánu v České republice, který měří 52 metrů. Ani ti, kteří mají strach z výšek se nemusí bát, vše je uzpůsobeno tak, že vás výhledy uhranou víc než obavy. A pokud se nebudete cítit na vystoupání až na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, nevadí. Není problém počkat na lavičce o pár pater níže.

Stezka je určena pro všechny, pro celé rodiny včetně malých dětí, jít se dá i s kočárkem. Děti sem ovšem smí pouze v doprovodu dospělých. Na stezku nemohou jen psi. U vchodu jsou ale speciální boxy, kde je můžete zanechat v bezpečí a cestu si projít.

STAVEBNÍ UNIKÁT

Mohutná konstrukce stezky měřící 675 metrů vede do korun vzácných douglasových borovic. Na konci pak na návštěvníky čeká čtyřicetimetrová vyhlídková věž. Do 37 metrů na vyhlídkové patro se dostanete po bezbariérové lávce, která je dlouhá 303 metrů. Pokud chcete vyšplhat až úplně nejvýš do maximální čtyřicetimetrové výšky, musíte si vyšlápnout ještě pár schodů navíc. A pokud se vám nebude chtít šlapat dolů, můžete to vzít po již zmíněném tobogánu a zažijete tak 10 vteřin plných adrenalinu.

Celou stezku podpírá 75 dřevěných sloupů a bezpečnost zajišťuje zábradlí s transparentní postranní sítí, kterých je tu přesně 8 346 m. Což je zhruba stejná vzdálenost, kterou ujedete od Lipenské hráze k ceduli označující začátek města Frymburk. 

1 498 m. Přesně tolik bylo použito barevných LED pásků k osvětlení noční Stezky. Pro představu je to vzdušnou čarou stejná vzdálenost jako od rozhledny Stezky k Marině Lipno.

NAROZENINY PLNÉ ZÁBAVY

foto: Stezka korunami stromů Lipno

Bohatý program narozeninové veselice byl sestaven tak, aby zabavil celé rodiny. Pro ty nejmenší si připravil pořádnou porci zábavy a kouzel Lišák Fox, se svým autentickým podáním letitých evergreenů vystoupí kapela Péro za kloboukem, zazpívá i držitel ceny Anděl Štěpán Hebík alias 7krát3 a chystá se také slavnostně nakrojit narozeninový dort. K vidění budou i kejklíři Slávek a Půpa. Večer pak završí koncert Anny K.

foto: Stezka korunami stromů Lipno

Maminky, tatínkové, dědové i babičky. Prostě všechny děti bez rozdílu věku jsou srdečně zváni,“, říká s úsměvem tisková mluvčí Rodinného areálu Lipno Olga Kneiflová a doplňuje: „Oslavy začínají v 10 hodin a potrvají až do odpolední 16 hodiny. Koncert Anny K. začíná ve 20 hodin a je potřeba si na něj zakoupit speciální vstupenku.“

foto: Stezka korunami stromů Lipno

Více informací o Stezce korunami stromů najdete na www.stezkakorunamistromu.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související