Několik tipů, jak se chránit před chřipkou či horečkou

foto: Unsplash

Sezóna viróz je tu a vyhnout se rýmě, kašli, horečkám či dalším neduhům, které toto období často provází, se podobá zázraku. Ptáte se, jak utužit své zdraví?

Základem je prevence, kam patří pravidelná a vyvážená strava, která obsahuje dostatečné množství čerstvé zeleniny a především vitaminu C. Svou imunitu posílíte i česnekem, bylinkovými čaji či extraktem z echinacey. A samozřejmě také pobytem na čerstvém vzduchu. „Obecně lze říci, že žije-li člověk zdravě, pak má mnohem větší pravděpodobnost, že u něj bude infekční choroba probíhat mnohem klidněji, nebo se dokonce vůbec nenakazí. Správné složení stravy vede k tomu, že je tělo dobře vyladěno, a může se tedy úspěšně vypořádat s případnými viry,“ uvádí Mojemedicina.cz, edukační webový projekt biotechnologické společnosti Roche. 

Zaručené babské rady pro sezónu viróz

Pečujte nejen o své tělo, ale i o svou duši. Sezóna viróz se neptá a každému k uklidnění mysli pomůže něco jiného – může to být procházka do přírody, dechové cvičení či meditace, aromaterapie, masáž či automasáž, sport nebo třeba venčení pejska. Každý den si udělejte alespoň jednu malou radost. Ke kýžené relaxaci mohou přispět i zklidňující bylinkové čaje.

Zázvor a jiné zdravé dobroty

Zázvor známe většinou jako koření s velmi výraznou, aromatickou a sladce pikantní chutí. Je to rostlina pocházející z Asie, ovšem do Evropy se dostala před mnoha staletími a rázem si získala pozornost v mnoha kuchyních. Pomáhá při nachlazení, trávících potížích, migréně či další potížích, které přináší sezóna viróz.

„Skvělým pomocníkem je zázvorový čaj. Oloupejte kořen a nastrouhejte ho do konvice. Poté ho zalijte horkou vodou a dle chuti můžete přidat skořici, citron, med či pomerančovou šťávu.“

Pro utužení svého zdraví nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Kromě vody vsaďte i na zdravé smoothie, anebo na neslazené čaje. Staré „babské recepty“ praví, že obranyschopnost dokážou posílit například odvary z šípku, rakytníku, meduňky, mateřídoušky či třapatky nachové (echinacea). Pokud ucítíte, že na vás „něco leze“, smíchejte nakrájenou cibuli s medem, nechte pár hodin odstát a poté přeceďte. Vzniklý sirup podávejte po lžičkách několikrát denně. Pomáhá především při kašli.

Věděli jste, že borůvky mají vysoký obsah přírodního aspirinu, který může snížit horečku? Mrkev obsahuje betakaroten, který chrání před volnými radikály a posiluje imunitní systém. Křen uvolňuje hleny, působí antibioticky, pomáhá při respiračních onemocněních a je vynikajícím prostředkem při rekonvalescenci.

Domácí kloktadla

Při bolestech v krku musíme začíst čistit hrdlo. Právě pravidelným kloktáním se člověku může dost ulevit od nepříjemného pálení krku. Nejzaručenější a nejrychlejším kloktadlem je slaná voda. Ta desinfikuje ústa a krk.

„Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

Kdo nesnese sůl, může mezi další kloktadla domácí výroby vyzkoušet i tento recept: Do 2 šálků horké vody přidat 1 lžíci citrónové šťávy a 1 lžičku medu. Před kloktáním necháme směs vychladnout na pokojovou teplotu.“

Priessnitzův zábal

Jeho vynálezcem je Vincence Priessnitze. Jde o studený zapařovací obklad, jehož cílem je zlepšit prokrvení v místě aplikace. Podpora krevního oběhu zmírňuje bolest, snižuje svalové napětí a celkově zrychluje hojivé procesy v těle.

Na kůži přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Látku je lepší před přiložením vyždímat, poté obklad přikryjeme igelitem a vše zabalíme do suché vrstvy – deky, ručníku. Pokud chceme zdůraznit protizánětlivý efekt obkladu na kloubech a svalech, použijeme místo mokré látky protizánětlivou mast.

Nejdřív se teplota pod obkladem na těle sníží, protože dojde k zúžení cév následkem rozdílných teplot. Potom, co se teploty kůže a studené vrstvy srovnají, nastupuje rozšíření cév. Nakonec se teplota v místě aplikace obkladu zvyšuje až dojde k přehřátí. Celý tento proces vyžaduje určitý čas, a proto by se obklad neměl sundat dřív než po 2 až 3 hodinách. V případě varianty s antiflogistickou mastí stačí doba aplikace 60 minut.

Čistý vzduch

Možná, že to ani netušíte, ale vzhledem k tomu, že většinu svého času trávíme v budově, ať už je to doma, v práci nebo ve škole, vzduch uvnitř budov je plný syntetických látek, bakterií, virů nebo plísní. Na odstranění nežádoucích vlivů, a to především když je sezóna viróz, nestačí jen vyvětrat. Pro čistý vzduch jsou vhodné čističky vzduchu, které v dnešní době dokážou z místnosti dostat i virus SARS-CoV-2. Podle časopisu Nature první experiment z reálného prostředí nemocnice ukázal, že čistička s HEPA a UV filtrem dokáže ze vzduchu odstranit virus způsobující covid-19.

Stejně tak i vědci ze společnosti Dyson provedli analýzu filtrů čističek a zjistili, že na nich ulpívají až překvapivé nečistoty od prachu přes zbytky hmyzu, roztočů, odumřelé části pokožky, částice kosmetiky, zbytky vonných svíček či cigaretový popel… A nechybí ani škodlivé částice zvenčí, které si přinášíme domů na oblečení, podrážkách bot a vpouštíme je do svých domovů při špatném větrání. Například Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 automaticky detekuje a zachytává znečišťující látky a dokáže také přesně detekovat a likvidovat formaldehyd.

V zimě je tedy dobré větrat krátce, intenzivně a pravidelně každé ráno po probuzení i každý večer před spaním. Čerstvý vzduch s dostatkem kyslíku zlepšuje spánek, který je základem dobré imunity. Chcete-li však zajistit stale čisté ovzduší, pořiďte si kvalitní čističku vzduchu, která automaticky detekuje a zachytává znečišťující látky a je plně utěsněná dle standardu HEPA H13, takže nečistoty, které se dostanou dovnitř, uvnitř také zůstanou.  

Oslavné otužování

V posledních letech se otužování stalo hitem. Nemalý podíl na módní vlně nese Nizozemec Wim Hof, kterému se přezdívá Iceman neboli „Ledový muž“. Je pravda, že vystavovat tělo pravidelně chladu přináší větší odolnost vůči nemocem, a to především v době, kdy je sezóna viróz, ovšem je třeba si dávat pozor. Nevrhejte se do ledových koupelí po hlavě. S otužováním začínejte pozvolna, ideálně už v létě, třeba chladnou ranní sprchou – a teplotu vody snižujte postupně. V zimních měsících dbejte na správné oblékání a berte si na sebe jednotlivé vrstvy jako slupky cibule.

Důležitý je rovněž vhodný materiál oděvů. Není nic horšího, než se „nabalit“, zpotit a pak prochladnout… Skvělá je například merino vlna, která odvádí pot od těla a hřeje, i když je vlhká. Otužovat se můžete i díky pravidelným návštěvám sauny, která pomáhá zvyšovat imunitu, detoxikovat organismus a zlepšovat krevní oběh a kvalitu pokožky. 

Kdo by rád začal s otužováním a stále si neví rady, máme tu i jednoho mrazem prověřeného průvodce pro všechny, kdo se chtějí ponořit do tajů otužování. Ve vůbec první české publikaci s názvem Chladová terapie, na téma otužování vás cestou zimy provede instruktor Libor Mattuš, pro kterého je mráz denním chlebem. Na základě vlastních zkušeností i vědeckých poznatků vám krok za krokem představí tento osvěžující zdravotní trend. S praktickými tipy z této knihy může mít z chladu prospěch úplně každý. Více o otužování zde.

Okno duše i těla na sezónu viróz

O očích se říká, že jsou oknem do duše… Ve skutečnosti však mohou představovat také otevřenou bránu do těla pro viry, proto se doporučuje nesahat si na obličej a nemnout si oči, když člověk například cestuje městskou hromadnou dopravou a dotýká se ploch, na které předtím sahala řada jiných lidí. Také je pravdou, že během viróz mohou oči trpět – dochází k jejich pálení, svědění, zčervenání… Pokud nosíte kontaktní čočky, měli byste je v době nemoci přestat používat.

Základem boje proti virům je správná hygiena, a to nejen v období virových epidemií. „Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále je nutné používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ vyjmenovává primářka MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky NeoVize Praha. 

„Nejhygieničtější variantou je používání jednodenních čoček, anebo ideálně trvalé odstranění dioptrií prostřednictvím krátké a bezbolestné ambulantní laserové operace. Díky tomu se člověk může zbavit i otravného zamlžování brýlí v kombinaci s nošením respirátoru,“ dodává oční lékařka.

zdroj: www.healthline.com, Dyson.cz, Fyziosvet.cz, Nature.com, Neovize.eu, Mojemedicina.cz,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář