Apulie… Zde opravdu platí: Dolce vita! Tady se zamilujete.

V tomhle koutě Itálie je tolik krásných míst, že se sem budete chtít vracet znovu a znovu.
apulie
foto: archiv autora

Stačí si koupit letenku do Bari (nebývají drahé), na letišti si půjčit auto a už za pár hodin se můžete koupat v moři, procházet se po romantických historických centrech měst, jíst ty nejlepší ravioli, jaké jste kdy ochutnali a popíjet skvělé víno… Apulie si vás zaručeně podmaní.

Některá zdejší impozantní místa možná znáte z fotek na Instagramu a ani nevíte, že pocházejí právě z Apulie. Kraj, který na mapě najdete na podpatku a ostruze italské kozačky, není destinací, kam by mířily davy českých turistů. Přesto už jej mnozí objevili a propadli jeho kouzlu. Můžete tu strávit víkend nebo měsíc a stále bude co objevovat. Při rozhodování, která místa neminout, rozhodně nezapomeňte na tato.

Altamura

Milé město s půvabným historickým centrem proslavil nález zvápenatělého 400 tisíc let starého tzv. Altamurského člověka ve vápencové jeskyni Grotta di Lamalunga poblíž města. Ještě známější je ale pro svůj typický chléb, připravovaný z krupice, pocházející výhradně z okolí města a pečený v pecích vytápěných dřevem. Má velmi specifický tvar i chuť a rozhodně stojí za ochutnání, jinde na světě, než právě tady na podobný nenarazíte. My si jej koupili přímo v malé pekárně v uličce Santa Caterina, která působila neuvěřitelně starobyle i autenticky. Kromě chleba tu nabízejí i pizzy a další pečivo, ale bez chleba rozhodně neodcházejte.

Matera

Stejně jako tisíce turistů, které ji každoročně navštíví, ji milují i filmaři. Až konečně letos přijde do kin odložená premiéra posledního Bonda, pochopíte proč. Než ale do Sassi di Matera, nejstarší části města, která je součástí světového dědictví UNESCO, vyrazíte, celé město nejdřív objeďte a podívejte se na něj z oblíbené vyhlídky Belvedere di Murgia. Odtud spatříte tzv. skalní město v celé své kráse a ještě víc se začnete těšit, až ho poznáte z blízka. A že je na co se dívat. Domečky vytesané do skal, bývaly dříve příbytky chudých, dnes jsou většinou opravené, zrekonstruované a přeměněné na hotely či restaurace, což jim ovšem na půvabu neubralo. Právě naopak. Jen si dejte pozor a v touze po co nejkrásnějším záběru nelezte na zdejší střechy. Láká to, protože z některých míst to není problém, ale je to zakázané. Především proto, že nejsou pochozí a tučná pokuta by vás nemusela minout.

Monopoli

Pokud milujete ryzí středomořskou atmosféru, tohle město se od první minuty stane vaší srdeční záležitostí. Jeho kamenné historické centrum není nijak rozlehlé, za to tak půvabné, že se jen těžko popisuje. Tady si to musíte prochodit a zažít, ideálně v podvečer a v noci, kdy je to tu nejkouzelnější. Určitě nevynechejte přístav, ale brouzdání zdejšími uličkami se vám taky bude líbit. Kromě prázdnin tu nebývá moc turistů, jedna hospůdka vedle druhé a když dojdete k moři a zadíváte se na západ slunce, víte naprosto jistě, že se sem ještě někdy musíte vrátit. Kvůli atmosféře i jídlu, protože tady vážně vědí, co znamená dolce vita. Tohle je ta pravá Apulie.

Rady na cestu:

  • Cena zpáteční letenky z Prahy do Bari se nejčastěji pohybuje okolo 2000 Kč, někdy i levněji. Přímo na letišti je hodně půjčoven aut, ceny jsou dost rozdílné, vyplatí se rezervace předem. A pozor – většina z nich vyžaduje kreditní kartu i depozit při půjčení auta.
  • Ubytování si hledejte před booking nebo další podobné aplikace. Nabídka je pestrá, a i v sezoně seženete krásné čisté apartmány až na místě. Často i se snídaní.
  • S jídlem si nedělejte starosti, najíte se tu všude skvěle. Ceny v restauracích za hlavní jídlo se obvykle pohybují od cca 10 do 15 eur.
  • Nejznámějším vínem Apulie je Primitivo. Červené, které se dá koupit běžně i u nás, ale tady chutná o dost líp.
  • Ideální dobou na návštěvu je podzim. Není už takové horko, turistů je málo a koupat se tu obvykle dá ještě v říjnu.

Matera, pohled na město

Obrázek 1 z 8

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související