Haftig und gschmoh – to je heslo, pod kterým se region Dachstein Salzkammergut prezentuje v seznamu světového dědictví UNESCO. V místním dialektu to znamená něco jako „autentický, pohodový, spontánní“. A přesně takový opravdu je.
Region Dachstein Salzkammergut (Solná komora), se rozprostírá mezi čtyřmi obcemi – Bad Goisern, Gosau, Hallstatt a Obertraun. Z Prahy sem dojedete zhruba za necelých pět hodin a věřte, stojí to za to. Třpytivá jezera, lesy, louky a horské pastviny uprostřed impozantních skal, odkud vás čekají přenádherné výhledy. Ráz Dachsteinu je opravdu velmi specifický a kdo jednou tenhle nevelký, ale o to kouzelnější kus Rakouska pozná, moc rád se sem vrací. Těšit se tu můžete na návštěvu nejstaršího solného dolu na světě či impozantních jeskyň. Zažít tu můžete i let na paraglidingu z hory Krippenstein, lezení po skalách nebo s rodinou navštívit dětský park Urzeitwald či gosauské lidové muzeum. A k tomu všemu ochutnat zdejší delikatesy.
foto: Rudi Kain, Eliška Hudcová, Julian Elliot, Edwin Husic, Andreas Meyer, Viorel Munteanu, Stefanie Wallner/Ferienregion Dachstein Salzkammergut
Na kole i po svých
Pro cyklisty je tu připraveno kolem 200 km cest v délce až 8000 km. Trasy nadchnou zkušené cyklisty i ty, již na kolo sednou jen občas. Nabídka je opravdu pestrá – od legendární vícedenní Dachstein Tour přes technicky náročnější trasy Salzkammergut Trophy až po poklidné výlety i s dětmi. Půjčit si tu samozřejmě můžete také elektrokolo, ze kterého se zdejší krásy objevují přece jen o dost pohodlněji. Pokud však chodíte raději pěšky, těšit se lze na 700 km turistických tras. Čekají vás poklidné procházky podél jezer nebo si vychutnáte tichou krásu vrcholků hor, na něž se můžete vydrápat po svých nebo se nechat vyvézt lanovkou. Není to však zdaleka jen příroda, která tu stojí za vidění.
Cesta plná pohádek a výhledů
Výlet lesní cestou z údolí Bad Goisern až ke skále Ewige Wand zpestřují vyřezávané postavičky, které nadchnou nejen děti. Čeká vás kilometr a půl dlouhá procházka mystickým lesem se sedmi zastávkami, kde se děti i dospělí mohou seznámit s místními legendami. Na konci cesty projdete dvěma krátkými tunely a pak vás už čeká jen okouzlující pohled na celé údolí a Hallstätter See (Halštatské jezero). Dalším tipem na skvělý zážitek je jízda lanovkou Gosaukammbahn s výhledem na křišťálově čisté jezero Gosau, skalnaté vrcholky Gosaukammu a impozantní ledovec Dachstein (2996 m n. m.). Vrchol Zwieselalmu ve výšce 1600 m je výborným výchozím bodem pro túry různých náročností. Cestou natrefíte také na několik chat, jež lákají na domácí štrúdl a dalším alpské dobroty.
Perla Dachsteinu
Lanovka Dachstein Krippenstein-Seilbahn vás vyveze do výšky 2100 m, odkud se otevírá oblast s horskými pastvinami Schönbergalm a jeskyněmi Eishöhlen (Ledové jeskyně) a Mammuthöhle (Mamutí jeskyně). Vydat se odtamtud můžete například po rodinné okružní turistické stezce Heilbronn s vyhlídkovým místem Dachstein-Hai (Dachsteinský žralok). Největším lákadlem je ale unikátní vyhlídka „5fingers“, která se rozevírá jako otevřená dlaň nad 400 metrů hlubokou propastí. V blízkosti vrcholu Krippenstein je ještě jedna – Welterbespirale, odkud si můžete také vychutnat dechberoucí panoramata a ještě se tu nechat na památku vyfotit.
Solný důl Hallstatt Chcete-li se seznámit s kulturou a historií této oblasti, nesmíte minout solný důl v Hallstattu. Čeká vás tu fascinující cesta do minulosti, která prozradí mnohé o historii těžby soli. Adrenalinový zážitek pak nabízí 64 m dlouhá hornická skluzavka, považovaná za nejdelší v Evropě. Při procházce městem pak nevynechejte vyhlídku World Heritage View, která je umístěna vysoko nad střechami historického centra. Starobylé městečko Hallstatt, nacházející se na úpatí Dachsteinu, je bezpochyby jedním z nejkrásnějších míst Solné komory. Rozkládá se přímo u stejnojmenného až 125 metrů hlubokého jezera. Zdejší dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se ikonicky tyčí nad hladinou jezera. Užít si tu můžete také plavbu po jezeře, místní farmářské trhy nebo se jen tak procházet po promenádě a užívat si zdejší genia loci.
Zdroj: www.salzwelten.at