
Už pečete? Nebo jste stále ve fázi hledání receptů? Jeden velmi osvědčený a ověřený tu pro vás máme. Ořechové hvězdičky podle Ivety Fabešové budou jistě patřit do zlatého fondu vašeho domácího pečení.
Jedna z našich nejlepších cukrářek Iveta Fabešová nedávno vydala naprosto unikátní knihu receptů „Vše sváteční“, inspirovanou slavnou kuchařkou Marie Janků-Sandtnerovou. Máte chuť si z ní něco upéct? Zkuste ořechové hvězdičky, jsou nepřekonatelné. „Dala jsem do knihy kus sebe a recepty upravila tak, jak si myslím, že by moderní pečení mělo vypadat. Uvědomila jsem si, že nejdůležitější je paní Sandtnerovou ctít a zároveň jí skrz sebe dovolit vstoupit do dnešní doby, kdy se cukrařina posunula a máme spoustu možností, jak z obyčejného zákusku vykouzlit dezert, z něhož se bude tajit dech. Kuchařka paní Sandtnerové z počátku 20. století obsahuje 40 receptů na tradiční cukroví a já se mu pokusila dát jim moderní ráz, ale zároveň s respektem, který si původní kniha a její autorka zaslouží,“ svěřila se nám Iveta Fabešová.
Těsto:
Sníh z bílků: 60 g bílků, 120 g cukru krupice
Na vál si prosejeme obě mouky, moučkový cukr a vanilkový cukr. Přidáme máslo nakrájené na kousky, oříškovou mouku a vše spojíme žloutky. Lehce vypracované těsto vyválíme na tloušťku 3 mm a vykrájíme z něj hvězdičky. Ty vložíme na plech vyložený pečicím papírem a v troubě předehřáté na 160 °C pečeme asi 20 minut. Necháme vychladnout a mezitím si připravíme sníh.
Do mísy od mixéru dáme bílky a cukr. Promícháme. Vložíme na vodní lázeň – v hrnci zahřejeme vodu a nad ni postavíme mísu. Dno mísy se nesmí dotýkat vody. Jakmile je směs zahřátá na 60 °C nebo je cukr rozpuštěný, tak ji pomocí metly vyšleháme úplně dotuha.
Připravený sníh přendáme do cukrářského sáčku s ozdobnou špičkou a nastříkáme na každou hvězdičku. Pomocí flambovací pistole sníh opečeme a dozdobíme kouskem lískového ořechu. Pokud nemáme flambovací pistoli, dáme hvězdičky se sněhem na chvíli do rozehřáté trouby.
Tip od Ivety: Takto připravený sníh vydrží bez problému dva až tři dny.
Narodila se roku 1885 do rodiny pražského litografa Otty Sandtnera. Po studiích na Vyšší dívčí škole nakonec absolvovala vyhlášenou školu kuchařskou a hospodyňskou při Městské dívčí průmyslové škole a kurz pro učitelky na školách kuchařských a hospodyňských školy Vesna v Brně. Díky absolvovanému kurzu účetnictví mohla psát knihy tak, aby žádná kuchařka zbytečně neplýtvala. Po škole nastoupila jako učitelka v Městské dívčí odborné škole rodinné a živnostenské v Praze 2 a její žákyně ji přiměly k tomu, aby v roce 1924 vydala svou první a nejslavnější kuchařskou knihu. Na svém kontě má však kuchařek mnohem víc. Jsou to například: 60 obědů a večeří jednoduchých i složitých, s výměrem potravin pro pět osob podle čtyř ročních období; Cukrovinky a pamlsky na vánoční stromeček a stoleček; Lesní plody a jejich úprava v domácnosti; Ryby: předpisy a rozpočty rybích pokrmů nebo Zeleniny a saláty. Jednou z těchto kuchařek se inspirovala i Iveta Fabešová.
Vše sváteční, Iveta Fabešová peče podle Sandtnerky, Marie Janků-Sandtnerová, Iveta Fabešová 499 Kč
Sladkosti Ivety Fabešové patří mezi nejzářivější hvězdy na českém cukrářském nebi. A když se tato skvělá cukrářka nechá inspirovat tradičními recepty od Marie Sandtnerové, vzniknou přímo pohádkové výtvory. V knize na vás čekají desítky ověřených receptů na oblíbené české sváteční cukroví – vánočku, linecké, rohlíčky i mnohé netradiční a méně známé recepty. Oslavte Vánoce ve velkém stylu, doplňte svou sbírku rodinných receptů o další sladké poklady a inspirujte se praktickými profi tipy.
zdroj: Albatros Media