Fanoušci jásají! Vychází sedmdesátá léta ART ROCKU

Na pulty míří ART ROCK LINE 1971–1985!
Collegium Musicum & Marián Varga - Konvergencie / foto: Supraphon

Šestý díl populární „Line” edice nabízí 150 minut skvělé československé rockové muziky!

Nejnovější edice parádní muziky nabídne celkem 36 remasterovaných tracků z katalogů Supraphonu, Pantonu a Opusu. Nechybí tu Synkopy 61, Blue Effect, Abraxas či Ota Petřina. A dokonce i Olympic si přihřál artovou polívčičku, byť obecně mezi hlavní zástupce stylu nepatří.

Vítaným rozptýlením koronavirové historie je nový díl speciální dramaturgické „Line” edice. Ta mapuje vývoj české a slovenské hudební scény od doby beatové dál. Letos vychází její už šestý díl s vypovídajícím názvem Art Rock Line 1971–1985. Novinka navazuje na předchozí tituly Jazz Rock Line 1971–1981 (2020), Rock Line 1970–1974 (2019), Beat (Al)Boom 1968–1970 (2018), Big Beat Line 1965–1968 (2017) a Beatline 1967–1969 (2016). 

Ota Petřina – Pečeť / foto: Supraphon

„S tím žánrem byl vždycky trochu problém. Příznivci brilantní instrumentace, kompozičně a textově propojených monotematických alb i jejich občas až monstrózního scénického provedení jsou početní. Proti nim však stojí skoro stejně tolik vyznavačů drsné rockové energie, provokatérství zpívaných slov, strhující jednoduchosti a úlohy muziky jako revolučního kontrapunktu k mainstreamu,“ upozorňuje editor kompilace Karel Deniš v ediční poznámce v bookletu nového 2CD.

Synkopy – Sluneční hodiny / foto: Supraphon

Podobně jako v zahraničí, byť s drobným zpožděním, se i v tehdejším Československu řada muzikantů vydala v sedmdesátých a začátku let osmdesátých let na své objevitelské hudební cesty.

Progres 2 – Třetí kniha džunglí / foto: Supraphon

Najdete tu stylově asi nejslavnější art rockové sestavy, tedy Blue EffectSynkopyBarnodaj/Progres a Collegium Musicum, ale žánr progresivního rocku je zastoupen i v širším měřítku. Nechybí kytarově brilantní Griglákova Fermata, Petřinův Super-robot či Jandův Abraxas, sborová mimořádnost C&K Vocalu nebo Ursinyho či Spáleného komplexní umělecká jedinečnost.

Marian Varga / foto: Supraphon

Vydařené albové a pódiové projekty Olympicu a Petra Nováka pak jen dokreslují tuto smutnou epochu, která rocku příliš nepřála. Přesto či právě proto ji symbolizují kvalitní české texty a vysoký podíl nezpívané složky skladeb, kterých si tehdejší cenzura nevšímala.

Petr Novák – Kráska a zvíře / foto: Supraphon

V bookletu 2CD – jak je u „Line“ edice dobrým zvykem – je vše doplněno průvodním komentářem. Ale najdeme tu také krátké profily interpretů i původní dobové obaly. 

Fermata – Fermata / foto: Supraphon

ART ROCK LINE 1971-1985:

ABRAXAS / BARNODAJ / BLUE EFFECT / COLLEGIUM MUSICUM / C&K VOCAL / DEŽO URSINY & BURČIAK / FERMATA / JAN SPÁLENÝ / PETR NOVÁK / PROGRES 2 / OLYMPIC / OTA PETŘINA & SUPER-ROBOT / SYNKOPY 61 


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související